Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » ANDREA VEREŠOVÁ: PREVENCIA HRÁ V MOJOM ŽIVOTE KĽÚČOVÚ ÚLOHU
ADVERTORIAL

Je známa nielen svojou úspešnou kariérou v modelingu, ale aj ako príležitostná herečka. Ako zakladateľka Nadačného fondu Andrey Verešovej sa venuje pomoci deťom a rodinám v núdzi, podporuje vzdelávanie a športové aktivity mládeže. Svojím pôsobením spája krásu s dobročinnosťou a inšpiruje mnohých k angažovanosti v spoločnosti.

Andrea Verešová

modelka, herečka a zakladateľka Nadačného fondu Andrey Verešovej

Verím, že je lepšie problémom predchádzať, než ich neskôr riešiť. Mojimi základnými rituálmi sú pravidelný pohyb, zdravá a vyvážená strava, dostatok spánku a hydratácia. Každé ráno si doprajem chvíľku pokoja, keď sa rozcvičujem, meditujem alebo vedome dýcham. Dbám aj na pravidelné lekárske prehliadky – prevencia totiž nie je len o tom, čo robíme doma, ale aj o tom, ako sa staráme o svoje telo v spolupráci s odborníkmi.

Zdravie máme len jedno a starostlivosť oň je investícia, ktorá sa nám vždy vráti.

Súčasťou mojej starostlivosti o zdravie je aj pravidelné užívanie správnych výživových doplnkov a kolagénu, konkrétne prémiového morského kolagénu alebo ochuteného Collagen Beauty Complex od švajčiarskej značky Naiada, obohateného o ďalšie jedinečné látky, minerály a vitamíny, ktoré pomáhajú zlepšovať imunitu a vitalitu. Kolagén je nenahraditeľný stavebný prvok nášho tela, ktorý s vekom prirodzene ubúda, preto je dôležité ho pravidelne dopĺňať, aby sme podporili svoje zdravie aj krásu.

Projekty Nadačného fondu Andrey Verešovej >

Andrea Verešová

Zdravý životný štýl je pre mňa základom fyzického aj duševného zdravia. Keď naše telo funguje správne, odráža sa to aj na našej psychike, energii a nálade. Veľkým krokom pre mňa bolo zavedenie pravidelného cvičenia, a to nielen pre fyzickú kondíciu, ale aj pre duševnú pohodu. Navyše som si uvedomila, aké dôležité je počúvať svoje telo. Naučila som sa hovoriť „nie“, keď cítim, že potrebujem oddych, a vedome si vyberám aktivity, ktoré mi prinášajú radosť.

Foto: ANNA KONIAEVA pre šperky Rubringer.cz

Dôležitou zmenou bolo aj zaradenie suplementácie, vitamínov na vlasy a najmä kolagénu, do môjho každodenného režimu. Vďaka pravidelnému užívaniu BEAUTY AGE a Collagen Beauty Complexu od Naiady mám nielen viac energie a odolnosti, ale aj lepší pocit zo svojho tela a pleti.

Začať je vždy to najťažšie, ale kľúčom je robiť malé kroky. Odporúčam začať s jednoduchými zmenami, ako je pitie väčšieho množstva vody počas dňa, zaradenie viac zeleniny do jedálnička alebo krátka prechádzka na čerstvom vzduchu. Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví – či už je to tanec, joga alebo beh. Najmä sa nenechajte odradiť neúspechmi. Každý krok smerom k lepšej verzii samého seba sa počíta. Nezabúdajte, že zdravý životný štýl nie je o dokonalosti, ale o rovnováhe.

Odporučila by som aj začať užívať kolagén, pretože je pre naše telo nevyhnutný. Je základným stavebným prvkom pokožky, vlasov, nechtov, kĺbov a celkovej regenerácie. Napríklad spomínaný Collagen Beauty Complex od Naiady sa mi osvedčil. Je výnimočný svojou prémiovou kvalitou a vysokou koncentráciou účinných látok. Nielen na sebe, ale aj na rodine vidím skutočné výsledky – zdravšiu pleť, pevnejšie nechty, lesklejšie vlasy a celkovo lepšiu regeneráciu.

Vo svojom okolí poznám ľudí, ktorí trpia chronickými ochoreniami. Tieto skúsenosti ma naučili, aká zásadná je prevencia a včasná diagnostika. Osveta je v tomto ohľade kľúčová, predovšetkým preto, aby si ľudia uvedomili, že aj malé zmeny v ich životnom štýle môžu mať veľký vplyv na ich zdravie. Je dôležité hovoriť otvorene o zdraví, podporovať informovanosť a motivovať ľudí, aby sa o seba starali s láskou a zodpovednosťou.

Foto: ANNA KONIAEVA pre šperky Rubringer.cz

Andrea Verešová

Zdravie máme len jedno a starostlivosť oň je investícia, ktorá sa nám vždy vráti. Či už ide o správnu životosprávu, pravidelnú pohybovú aktivitu alebo dopĺňanie látok, ktoré telu prirodzene chýbajú, ako napríklad omega-3, vitamín D, kyselina hyalurónová a kolagén. Každý krok smerom ku kvalitnejšiemu a zdravšiemu životu má obrovský význam.

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » ANDREA VEREŠOVÁ: PREVENCIA HRÁ V MOJOM ŽIVOTE KĽÚČOVÚ ÚLOHU
Chronické ochorenia

MUDr. ANDREA DUBAI, PhD., MTPH

všeobecný lekár pre dospelých, Nitrianske Hrnčiarovce

Kŕčové žily, nočné kŕče, ťažké, boľavé a opuchnuté nohy sú prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti. Nepríjemnou komplikáciou sú vredy predkolenia. Ochorením na Slovensku trpí až 65 % dospelej populácie.

Napriek tomu, že existuje kvalitná liečba, iba 4 pacienti z 10 ju pravidelne užívajú. Dôvodom je podľa praktických lekárov príliš vysoká cena, ktorú pacientom zdravotná poisťovňa nehradí. Aké sú nové možnosti liečby sme sa opýtali MUDr. Andrei Dubai, PhD., MPTH.

Čo spôsobuje chronickú žilovú nedostatočnosť?

Kŕčové žily, obecne žilová nedostatočnosť, sú ochorením, ktorého príčinou je oslabená cievna stena. Táto vlastnosť sa dedí geneticky, ale môže byť získaná počas života podmienkami, ktoré vedú k oslabeniu cievnej steny v určitej lokalite, napr. úrazom.

Devenal 500 mg filmom obalené tablety je liek na
vnútorné použitie. Obsahuje mikronizované flavonoidy 500 mg (diozmín, hesperidín).

Mám na nohách tzv. metličky. Sú tiež už prejavom žilovej nedostatočnosti?

Áno, často vznikajú už u mladých ľudí, napr. u žien v tehotenstve. Tieto drobné rozšírené cievky v koži, ktoré sú trvale viditeľné a nereagujú primerane na zmeny teploty, sú predzvesťou, že cievna stena nie je v dobrej kondícii. Jedným z prvých príznakov ochorenia je pocit ťažkých nôh, prípadne až opuch nôh. Zo začiatku sa tieto príznaky objavujú pri väčšej záťaži a skôr v teple, postupne aj pri malej záťaži, najmä v letnom počasí. V noci sa môžu ohlasovať bolestivé kŕče v nohách, najčastejšie v oblasti lýtok.

Aké sú komplikácie kŕčových žíl?

Sú to najmä kŕčové žily (varixy). Vakovité vyklenutia žilovej steny nad úroveň kože sa objavujú často v zákolennej jamke, odkiaľ sa šíria postupne nadol, zriedkavejšie aj nahor do stehennej oblasti. Pri cievnom vyšetrení tiež nachádzame poškodenie tzv. žilových chlopní v žilách dolných končatín, ktoré zabezpečujú, aby krv napriek gravitácii prúdila smerom nahor. Keď sú poškodené, v žilách dlhšie stojí odkysličená krv z tkanív, čím dochádza k nedostatočnej výžive.

Čo podporuje vznik kŕčových žíl a opuchov?

Dlhodobé státie na mieste, dlhodobé sedenie, chôdza na tvrdom povrchu, výskyt ochorenia v rodine, dlhodobý pobyt v chlade, úraz, ktorý obmedzuje prúdenie krvi v určitej oblasti.

Ako sa ľudia s týmto ochorením liečia?

Jedným z najdôležitejších faktorov je pravidelný pohyb. Svalová práca nôh uľahčuje funkciu oslabeným žilám a podporuje návrat krvi zo žilového systému dolných končatín späť do srdca. Dobrú kondíciu žilovej steny zabezpečuje aj ľahká strava a ukladanie končatín do zvýšenej polohy. Ďalej využívame sťahujúce elastické podkolienky alebo pančuchy, ktoré predpisuje angiológ.

Podľa priezkumu KANTAR trápi ochorenie žíl až 65 % Slovákov.

Iba 25 % z nich pravidelne užíva liečbu, ktorú odporúčajú odborné spoločnosti.

84 % lekárov si myslí, že dôvodom je vysoká cena liekov, ktoré poisťovňa nehradí.

Trojmesačná liečba mikronizovanými flavonoidmi stojí okolo 40 Eur, ročná až 160 Eur a je na lekársky predpis.

Nový liek Devenal je lacnejší, než liek s rovnakým zložením, a je dostupný v lekárňach bez predpisu.

Aké lieky pacienti užívajú?

Dnes sa najviac predpisujú lieky s obsahom kombinácie účinných látok hesperidín a diosmín. Tieto tzv. mikronizované flavonoidy sú podľa medzinárodných odporúčaní prvou voľbou. Žiaľ, poisťovňa u nás lieky na žily nehradí a pacienti ročne platia za túto liečbu stovky eur. Prísľubom pre pacientov je nový liek Devenal, ktorý prichádza na trh. Je to generikum, teda liek, ktorý obsahujú rovnakú kombináciu a je cenovo dostupnejší.

Aké sú komplikácie tohto ochorenia?

Zrazeniny v žilách, väčšia náchylnosť k zápalom, pri dlhšom nie dobre liečenom priebehu sa objavujú chronické zmeny na koži a v podkoží v dôsledku nedostatočného prúdenia krvi v žilách, ľudovo povedané – krv v žilách stojí. Najťažšou komplikáciou sú vredy predkolenia.

Je možné chronickú žilovú nedostatočnosť vyliečiť?

V súčasnosti nejestvuje liečba, ktorá by vrátila cievnu stenu do pôvodného stavu. Liečba chráni pred postupným zhoršením ochorenia. Môžeme povedať, že je doživotná a vyžaduje dlhodobú starostlivosť angiológa prípadne cievneho chirurga a prísne dodržiavanie životosprávy.

Next article