Vysoký krvný tlak často prebieha bez príznakov, no jeho dôsledky môžu byť fatálne – od infarktu cez mŕtvicu až po zlyhanie obličiek. Prečo je dôležité merať si tlak pravidelne, aké sú najčastejšie chyby v liečbe a ako motivovať pacientov k dodržiavaniu terapie? Odpovedá prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti MUDr. Milan Luknár, PhD.

MUDr. Milan Luknár, PhD.
prezident SKS
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s.
Kardiologická klinika LF UK a NÚSCH, a. s.
Prečo sa hypertenzia nazýva „tichým zabijakom“?
Hypertenzia nebolí a často nemá žiadne príznaky. Prvým varovaním môže byť až poškodenie srdca, mozgu či obličiek, ktoré môže byť trvalé alebo fatálne. Preto je kľúčové pravidelné meranie tlaku – odhalí problém skôr, než dôjde k vážnym následkom. Rizikovou skupinou sú ľudia s rodinnou anamnézou hypertenzie. Každý by mal poznať svoj krvný tlak.
27. 3. 2025 | Svetový deň adherencie >
Ako hypertenzia ovplyvňuje zdravie vo vyššom veku?
Vysoký tlak sám o sebe nebolí, ale vedie k vážnym komplikáciám – ateroskleróze, infarktu, mozgovej mŕtvici, srdcovému alebo obličkovému zlyhaniu, poškodeniu zraku. Tieto stavy nielen skracujú život, ale aj výrazne znižujú jeho kvalitu.
Ktoré sú najčastejšie chyby pri liečbe hypertenzie a ako sa im dá vyhnúť?
Mnohí pacienti, najmä mladší, veria, že hypertenziu zvládnu iba zmenou životného štýlu. To je síce dôležité, ale vo väčšine prípadov je nevyhnutná dlhodobá medikácia. Častou chybou je aj vysadenie liekov po dosiahnutí normálnych hodnôt tlaku (120-129/70-79 mm Hg) – liečba musí pokračovať celoživotne. Dôležité je pravidelné užívanie predpísaných liekov a dodržiavanie celého liečebného plánu. Mnohým pacientom stačí len jedna tableta ráno, aby mali svoj tlak pod kontrolou a život bez obmedzení.

Akým spôsobom je možné podporiť adherenciu pacientov?
Kľúčová je dôvera medzi lekárom a pacientom. Snažím sa vytvoriť prostredie, kde sa pacient necíti pod tlakom, ale ako partner v liečbe. Informujem ho o rizikách hypertenzie a vysvetľujem, že liečba je investíciou do budúcnosti. Pomáhajú aj praktické stratégie – užívanie liekov v rovnakom čase, pripomienky v telefóne alebo fixná kombinácia viacerých účinných látok v jednej tablete, čo zvyšuje šancu na pravidelné užívanie a lepšie výsledky liečby.
Koho sa adherencia týka? V centre pozornosti je pacient, avšak na zvládnutie svojho ochorenia nesmie byť sám. K dodržiavaniu liečebného plánu, teda adherencii mu môžu pomôcť lekári výberom správnej liečby, primeranou edukáciou, sestry motiváciou, zdravotné poisťovne a napokon aj tvorcovia zdravotnej politiky a odborné spoločnosti, či pacientske organizácie. Tento rok si všetci spoločne po prvýkrát pripomíname, aká dôležitá je adherencia, aby sme v živote nepremeškali ani jediný okamih. 27. marec 2025 je prvý Svetový deň adherencie.