Skip to main content
Domovská stránka » Chronické ochorenia » HYPERTENZIA: TICHÝ ZABIJAK, KTORÝ NEBOLÍ, ALE OHROZUJE ŽIVOT
ADVERTORIAL

Vysoký krvný tlak často prebieha bez príznakov, no jeho dôsledky môžu byť fatálne – od infarktu cez mŕtvicu až po zlyhanie obličiek. Prečo je dôležité merať si tlak pravidelne, aké sú najčastejšie chyby v liečbe a ako motivovať pacientov k dodržiavaniu terapie? Odpovedá prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti MUDr. Milan Luknár, PhD.

MUDr. Milan Luknár, PhD.

prezident SKS
Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, a. s. 
Kardiologická klinika LF UK a NÚSCH, a. s. 

Hypertenzia nebolí a často nemá žiadne príznaky. Prvým varovaním môže byť až poškodenie srdca, mozgu či obličiek, ktoré môže byť trvalé alebo fatálne. Preto je kľúčové pravidelné meranie tlaku – odhalí problém skôr, než dôjde k vážnym následkom. Rizikovou skupinou sú ľudia s rodinnou anamnézou hypertenzie. Každý by mal poznať svoj krvný tlak.

27. 3. 2025 | Svetový deň adherencie >

Vysoký tlak sám o sebe nebolí, ale vedie k vážnym komplikáciám – ateroskleróze, infarktu, mozgovej mŕtvici, srdcovému alebo obličkovému zlyhaniu, poškodeniu zraku. Tieto stavy nielen skracujú život, ale aj výrazne znižujú jeho kvalitu.

Mnohí pacienti, najmä mladší, veria, že hypertenziu zvládnu iba zmenou životného štýlu. To je síce dôležité, ale vo väčšine prípadov je nevyhnutná dlhodobá medikácia. Častou chybou je aj vysadenie liekov po dosiahnutí normálnych hodnôt tlaku (120-129/70-79 mm Hg) – liečba musí pokračovať celoživotne. Dôležité je pravidelné užívanie predpísaných liekov a dodržiavanie celého liečebného plánu. Mnohým pacientom stačí len jedna tableta ráno, aby mali svoj tlak pod kontrolou a život bez obmedzení.

hypertenzia
Zdroj: Adobe Stock

Kľúčová je dôvera medzi lekárom a pacientom. Snažím sa vytvoriť prostredie, kde sa pacient necíti pod tlakom, ale ako partner v liečbe. Informujem ho o rizikách hypertenzie a vysvetľujem, že liečba je investíciou do budúcnosti. Pomáhajú aj praktické stratégie – užívanie liekov v rovnakom čase, pripomienky v telefóne alebo fixná kombinácia viacerých účinných látok v jednej tablete, čo zvyšuje šancu na pravidelné užívanie a lepšie výsledky liečby.

Koho sa adherencia týka? V centre pozornosti je pacient, avšak na zvládnutie svojho ochorenia nesmie byť sám. K dodržiavaniu liečebného plánu, teda adherencii mu môžu pomôcť lekári  výberom správnej  liečby, primeranou edukáciou, sestry motiváciou, zdravotné poisťovne a napokon aj tvorcovia zdravotnej politiky a odborné spoločnosti, či pacientske organizácie. Tento rok si všetci spoločne po prvýkrát pripomíname, aká dôležitá je adherencia, aby sme v živote nepremeškali ani jediný okamih. 27. marec 2025 je prvý Svetový deň adherencie.

Next article
Domovská stránka » Chronické ochorenia » HYPERTENZIA: TICHÝ ZABIJAK, KTORÝ NEBOLÍ, ALE OHROZUJE ŽIVOT
Chronické ochorenia

MUDr. ANDREA DUBAI, PhD., MTPH

všeobecný lekár pre dospelých, Nitrianske Hrnčiarovce

Kŕčové žily, nočné kŕče, ťažké, boľavé a opuchnuté nohy sú prejavy chronickej žilovej nedostatočnosti. Nepríjemnou komplikáciou sú vredy predkolenia. Ochorením na Slovensku trpí až 65 % dospelej populácie.

Napriek tomu, že existuje kvalitná liečba, iba 4 pacienti z 10 ju pravidelne užívajú. Dôvodom je podľa praktických lekárov príliš vysoká cena, ktorú pacientom zdravotná poisťovňa nehradí. Aké sú nové možnosti liečby sme sa opýtali MUDr. Andrei Dubai, PhD., MPTH.

Čo spôsobuje chronickú žilovú nedostatočnosť?

Kŕčové žily, obecne žilová nedostatočnosť, sú ochorením, ktorého príčinou je oslabená cievna stena. Táto vlastnosť sa dedí geneticky, ale môže byť získaná počas života podmienkami, ktoré vedú k oslabeniu cievnej steny v určitej lokalite, napr. úrazom.

Devenal 500 mg filmom obalené tablety je liek na
vnútorné použitie. Obsahuje mikronizované flavonoidy 500 mg (diozmín, hesperidín).

Mám na nohách tzv. metličky. Sú tiež už prejavom žilovej nedostatočnosti?

Áno, často vznikajú už u mladých ľudí, napr. u žien v tehotenstve. Tieto drobné rozšírené cievky v koži, ktoré sú trvale viditeľné a nereagujú primerane na zmeny teploty, sú predzvesťou, že cievna stena nie je v dobrej kondícii. Jedným z prvých príznakov ochorenia je pocit ťažkých nôh, prípadne až opuch nôh. Zo začiatku sa tieto príznaky objavujú pri väčšej záťaži a skôr v teple, postupne aj pri malej záťaži, najmä v letnom počasí. V noci sa môžu ohlasovať bolestivé kŕče v nohách, najčastejšie v oblasti lýtok.

Aké sú komplikácie kŕčových žíl?

Sú to najmä kŕčové žily (varixy). Vakovité vyklenutia žilovej steny nad úroveň kože sa objavujú často v zákolennej jamke, odkiaľ sa šíria postupne nadol, zriedkavejšie aj nahor do stehennej oblasti. Pri cievnom vyšetrení tiež nachádzame poškodenie tzv. žilových chlopní v žilách dolných končatín, ktoré zabezpečujú, aby krv napriek gravitácii prúdila smerom nahor. Keď sú poškodené, v žilách dlhšie stojí odkysličená krv z tkanív, čím dochádza k nedostatočnej výžive.

Čo podporuje vznik kŕčových žíl a opuchov?

Dlhodobé státie na mieste, dlhodobé sedenie, chôdza na tvrdom povrchu, výskyt ochorenia v rodine, dlhodobý pobyt v chlade, úraz, ktorý obmedzuje prúdenie krvi v určitej oblasti.

Ako sa ľudia s týmto ochorením liečia?

Jedným z najdôležitejších faktorov je pravidelný pohyb. Svalová práca nôh uľahčuje funkciu oslabeným žilám a podporuje návrat krvi zo žilového systému dolných končatín späť do srdca. Dobrú kondíciu žilovej steny zabezpečuje aj ľahká strava a ukladanie končatín do zvýšenej polohy. Ďalej využívame sťahujúce elastické podkolienky alebo pančuchy, ktoré predpisuje angiológ.

Podľa priezkumu KANTAR trápi ochorenie žíl až 65 % Slovákov.

Iba 25 % z nich pravidelne užíva liečbu, ktorú odporúčajú odborné spoločnosti.

84 % lekárov si myslí, že dôvodom je vysoká cena liekov, ktoré poisťovňa nehradí.

Trojmesačná liečba mikronizovanými flavonoidmi stojí okolo 40 Eur, ročná až 160 Eur a je na lekársky predpis.

Nový liek Devenal je lacnejší, než liek s rovnakým zložením, a je dostupný v lekárňach bez predpisu.

Aké lieky pacienti užívajú?

Dnes sa najviac predpisujú lieky s obsahom kombinácie účinných látok hesperidín a diosmín. Tieto tzv. mikronizované flavonoidy sú podľa medzinárodných odporúčaní prvou voľbou. Žiaľ, poisťovňa u nás lieky na žily nehradí a pacienti ročne platia za túto liečbu stovky eur. Prísľubom pre pacientov je nový liek Devenal, ktorý prichádza na trh. Je to generikum, teda liek, ktorý obsahujú rovnakú kombináciu a je cenovo dostupnejší.

Aké sú komplikácie tohto ochorenia?

Zrazeniny v žilách, väčšia náchylnosť k zápalom, pri dlhšom nie dobre liečenom priebehu sa objavujú chronické zmeny na koži a v podkoží v dôsledku nedostatočného prúdenia krvi v žilách, ľudovo povedané – krv v žilách stojí. Najťažšou komplikáciou sú vredy predkolenia.

Je možné chronickú žilovú nedostatočnosť vyliečiť?

V súčasnosti nejestvuje liečba, ktorá by vrátila cievnu stenu do pôvodného stavu. Liečba chráni pred postupným zhoršením ochorenia. Môžeme povedať, že je doživotná a vyžaduje dlhodobú starostlivosť angiológa prípadne cievneho chirurga a prísne dodržiavanie životosprávy.

Next article