Tráviace problémy stretnú raz za čas každého. Čo robiť, keď vás zápcha alebo hnačka pristihnú v nevhodný okamih? Správne trávenie je pre ľudský organizmus nevyhnutné. Zápcha, hnačka, kŕče v žalúdku alebo plynatosť vedia znepríjemniť život. Problémy s trávením komplikujú prácu, cestovanie alebo nás oberajú o pokojné chvíle strávené s rodinou.
ČO SPÔSOBUJE HNAČKU A AKO SI S ŇOU PORADIŤ?
Problémy s trávením prežíva mnoho ľudí. Medzi časté tráviace problémy patrí hnačka. Môže ju spôsobiť ťažko stráviteľná alebo nevhodne upravená strava, infekcia, stres, alebo sa riedka a častá stolica prejavuje ako vedľajší účinok niektorých liekov. Podráždenie čriev môžu takisto spôsobiť potravinové alergie a intolerancie, ako je napríklad alergia na laktózu či lepok. Pri hnačke organizmus prichádza o množstvo tekutín a minerálov, čo môže spôsobiť až dehydratáciu. Práve preto je potrebné prijímať počas hnačky dostatok tekutín a jesť jedlá ľahké na trávenie. Siahnuť môžete napríklad po ryži, suchároch, banánoch, varenej mrkve alebo zemiakoch. Vyhnúť by ste sa mali mliečnym výrobkom, káve a strukovinám, ako aj mastným a koreneným jedlám a čerstvej zelenine a ovociu.
ČO SPÔSOBUJE ZÁPCHU A AKO SI S ŇOU PORADIŤ?
Zápcha spôsobuje menej časté vyprázdňovanie, ktoré môže byť spojené s bolesťou. Ochorením trpí až 30 % ľudí starších ako 65 rokov a postihuje viac ženy ako mužov. Zápchu môže spôsobovať strava chudobná na vlákninu, príliš mnoho bieleho pečiva a jednoduchých cukrov, nedostatočný príjem tekutín a sedavý spôsob života. Dostatočný príjem tekutín je dôležitý nielen pri hnačke, ale i pri zápche. Netreba však zabúdať i na vlákninu, ktorá funguje ako podpora trávenia a uľahčuje vyprázdňovanie. Ak máte problémy so zápchou, siahnite po jedle s vysokým obsahom vlákniny, ako je napríklad čerstvé ovocie (výborné sú slivky, aj sušené) a zelenina – najmä listová, orechy, ľanové semienka a celozrnné cereálie. Vyhnúť by ste sa mali bielej ryži, bielemu pečivu a čiernemu čaju.
SYNDRÓM DRÁŽDIVÉHO ČREVA
Obzvlášť nepríjemným ochorením je syndróm dráždivého čreva (IBS, Irritable Bowel Syndrome). Počas svojho života ho zažije približne 10 až 20 % dospelých. Presná príčina nie je známa, no predpokladá sa, že syndróm spôsobujú citlivé črevá. Ochorenie spôsobuje kŕčovité bolesti brucha, plynatosť, pocit nedostatočného vyprázdnenia čriev, hnačku alebo zápchu. Ak pociťujete takéto príznaky, navštívte lekára.
ÚĽAVA NA POČKANIE
Pri tráviacich problémoch vám môžu pomôcť i voľnopredajné lieky, ktoré vám rýchlo a účinne uľavia od nepríjemností. Ak vás trápi hnačka, siahnuť môžete napríklad po rozpustnej tabletke Imodium® Instant. Liek spomaľuje pohyb čriev a pomáha obnoviť ich prirodzený rytmus. Imodium® Instant netreba zapíjať vodou a účinok sa dostaví do hodiny.
Pri zápche vám pomôže novinka Microlax®. Liek má rýchly nástup účinku za 5 až 20 minút. Vďaka jednoduchému podaniu ho môžete diskrétne použiť počas dňa či pri cestovaní. Na predvídateľny efekt lieku Microlax® sa môžete spoľahnúť.
Orodispergovateľné tablety Imodium® Instant obsahujú loperamídium-chlorid a sú určené na vnútorné použitie. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku: McNeil Healthcare (Ireland) Limited, Írsko. Rektálny roztok Microlax® je určený na rektálne použitie. Držiteľ rozhodnutia o registrácii lieku: McNeil AB, Švédsko. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom. Lokálny zástupca v SR: Johnson & Johnson, s.r.o., Karadžičova 12, 821 08 Bratislava.