Skip to main content
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL JE CESTOU K ZDRAVÉMU SRDCU A CIEVAM
Civilizačné ochorenia

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL JE CESTOU K ZDRAVÉMU SRDCU A CIEVAM

MUDr. IVAN MAJERČÁK

Medical group Košice s. r. o.
prezident Ligy proti obezite

Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Na vine sú ovplyvniteľné a neovplyvniteľné rizikové faktory. Ovplyvniteľné sú v našich rukách, podľa toho, či sa o ne zaujímame a staráme. A aby to nebolo také jednoduché, niektoré sú tak „50 na 50“. Čiastočne sa na nich podieľa genetika a čiastočne náš životný štýl. Krvný tlak, infarkt, cievna mozgová príhoda postihujú tak ženy, ako aj mužov.

Príčiny sdcovo-cievnych ochorení

Predstavte si ich ako mozaiku – nemajú jedného konkrétneho pôvodcu, akým je napr. koronavírus SARS-CoV-2 pri ochorení COVID-19, ale celé spektrum pôvodcov – rizikových faktorov ako cholesterol a tuky v krvi, fajčenie, stravovacie návyky, pohybová aktivita, krvný tlak. O toto všetko sa vieme postarať. Nezmeníme však svoju rodinnú anamnézu – to, čo sme zdedili do vienka. To je neodstrániteľný rizikový faktor. Za pozitívnu rodinnú anamnézu sa považuje úmrtie na srdcovo-cievne ochorenie (infarkt, mozgová porážka) do 50. – 60. roku veku, cukrovka, dedičná môže byť aj zvýšená hladina tukov v krvi. Aj to však neplatí na 100 percent.

Neovplyvniteľné či neodstrániteľné znie fatalisticky

Koľko percent nášho aktuálneho zdravotného stavu je genetika a koľko náš životný štýl, závisí aj od nás. Obézny fajčiar, ktorý žije „kolesotropný život“ – všade „chodí“ autom, bude v pásme vysokého rizika aj s dobrými génmi, zatiaľ čo štíhly nefajčiar s pravidelnou dávkou pohybu môže byť zdravý aj s oboma rodičmi diabetikmi po infarkte. Naša „genetická výbava“ sa nezmenila za ostatných 50 rokov, ale počet srdcovo-cievnych ochorení rastie. V minulosti sme boli štíhlejší, mali viac pohybu. Na genetiku sa často vyhovárame, a pritom si môžeme za svoj zdravotný stav oveľa viac sami.

Na zdravotný stav vplýva aj psychika

Myšlienky, emócie a telesné pocity určujú naše správanie. Negatívne automatické myšlienky či emócie sa odrazia v životospráve. Platí staré známe: V zdravom tele zdravý duch. Pozitívny prístup k životu, pravidelná strava a pravidelný pohyb sú odrazom zdravej mysle.

Druhou najčastejšou príčinou, ktorá skracuje náš život, sú malígne ochorenia. A spoločným menovateľom srdcovo-cievnych ochorení a zhubných nádorov je OBEZITA.

Povedz mi svoj obvod pása a ja ti poviem, ako dlho budeš žiť

Obvod pása je dobrým ukazovateľom centrálneho typu obezity. Prečo brucho vadí a boky nie? Tukové bunky v oblasti bokov patria k ženskej postave, nepomerom medzi príjmom a výdajom energie vznikajú tukové bunky, ktoré si telo ukladá „do brucha“. Sú to úplne iné tukové bunky než tie, ktoré tvoria ženské obliny. Veľ ký adipocyt (tuková bunka v bruchu) aktívne vylučuje látky, ktoré nám zvyšujú tlak, hladinu tukov, poškodzujú cievy a sú zodpovedné za takmer 50 % rakovinových ochorení.

Civilizačné ochorenia

Príčina civilizačných ochorení je LEN náš uponáhľaný život, nedostatok pohybu, nepravidelná, rýchla a nezdravá strava, ako aj „neporiadok v hlave“. Zorientovať sa v často bludnom kruhu našich myšlienok, emócií a telesných pocitov vie pomôcť ku zmene správania sa k vlastnému telu a zdravšej životospráve.

Next article
Domovská stránka » Civilizačné ochorenia » ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL JE CESTOU K ZDRAVÉMU SRDCU A CIEVAM
Civilizačné ochorenia

ZMENA ŽIVOTOSPRÁVY JE PRI LIEČBE CHOCHP POTREBNÁ

doc. MUDr. IVAN SOLOVIČ, CSc.

primár Oddelenia pneumológie a ftizeológie 1.
NÚTPCHaHCH Vyšné Hágy

Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) už dávno nie je len ochorením fajčiarov. V rozhovore nám doc. MUDR. Ivan Solovič, CSc., opísal, ako sa CHOCHP prejavuje, koho postihuje a ako vyzerá jej najmodernejšia liečba.

Aké sú rizikové faktory vzniku tohto ochorenia a koho najčastejšie postihuje?

CHOCHP je chronické ochorenie dýchacích ciest. Ľudia si často myslia, že postihuje len fajčiarov a ľudí zo sociálne slabších vrstiev, ktorí si varia alebo vykurujú domovy otvoreným ohňom plným splodín. No v skutočnosti môže postihnúť kohokoľvek, dokonca aj pasívneho fajčiara alebo ľudí s vrodenou predispozíciou. Náchylní sú tiež ľudia, ktorí sa často vyskytujú v príliš prašnom prostredí alebo pracujú s dráždivými chemikáliami.

Čo najviac trápi pacientov s CHOCHP?

Hlavným problémom CHOCHP sú zmeny v prieduškovom strome, ktoré spôsobujú zúženie priedušiek. Človek sa síce môže bez problémov nadýchnuť, no výdych je sprevádzaný zvukom pripomínajúcim pískanie.

Čo ale pacientov obmedzuje najviac, je náhla intolerancia voči záťaži. Nedokážu zrazu bez zadýchania vyjsť ani na prvé poschodie, bolí ich hrudník a trápi ich pravidelný kašeľ. Ak sa ráno človek budí s tým, že musí vykašľať hlien, niečo určite nie je v poriadku, a to najmä v prípade, že má hlien nažltlú alebo zelenkavú farbu.

Medzi ďalšie príznaky CHOCHP patria aj namodralé pery, modré sfarbenie pod nechtami či únava a strata hmotnosti.

Aký význam má adherencia v rámci tohto ochorenia?

Aj keď je CHOCHP nevyliečiteľná, užívaním liekov a zmenou životosprávy môžeme potlačiť niektoré symptómy a zabrániť progresii tohto ochorenia. Prvé príznaky majú ľudia okolo 40. roka života a čím skôr sa im toto ochorenie diagnostikuje, tým lepšie výsledky liečby môžu pacienti očakávať. Na toto ochorenie zomiera ročne viac ako 3 000 000 ľudí, takže ak niekto trpí neutíchajúcim kašľom viac ako 3 týždne, zadýcha sa pri bežných činnostiach alebo pri chôdzi po rovine, tak niečo nie je v poriadku a mal by okamžite navštíviť lekára. Netreba však zabúdať, že ideálna liečba spočíva aj v zlepšení životosprávy. Pacient by mal skončiť s fajčením a venovať sa športu či inej pohybovej aktivite.

Existuje liečba pre pacientov s CHOCHP? Aké formy poznáme?

Dnes už existuje rôzna moderná liečba tohto ochorenia, ktorá dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov. CHOCHP sa síce vyliečiť nedá, no dokážeme ju udržať pod kontrolou, a to rozšírením dýchacích ciest a znížením zápalu. V rámci prevencie sú tiež nápomocné očkovania proti chrípke, tetanu a čiernemu kašľu.

Čo si môžeme predstaviť pod modernou inhalačnou liečbou?

Je to inhalačná liečba, kedy pacient vdychuje liek priamo do priedušiek. Lieky, tzv. bronchodilatanciá, dokážu udržať priedušky rozšírené počas 12 až 24 hodín. Okrem toho je však potrebné liečiť aj samotný zápal za pomoci inhalačných kortikosteroidov. Inovatívne inhalačné lieky už dokonca obsahujú viac liečebných zložiek v jednom inhalátore.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY TOHTO OCHORENIA

pískanie pri výdychu

intolerancia záťaže

rýchle zadýchanie

bolesť hrudníka

pravidelný kašeľ, hlieny

namodralé pery

modré sfarbenie pod nechtami

únava a strata hmotnosti

Next article