MUDr. JANKA JANČOVIČOVÁ
reumatológ, Bratislava
Čo je to ankylozujúca spondylitída?
Ankylozujúca spondylitída je zjednodušene zápalové ochorenie chrbta. Ide však o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunita nebojuje proti nejakému vonkajšiemu nepriateľovi, ale proti telu samotnému. Primárne postihuje najmä chrbticu, no zápal môže prepuknúť aj v kĺboch, na koži, na očiach, prípadne v reprodukčnej sústave.
Ako sa dá rozoznať od klasickej bolesti chrbta?
Najzákladnejším diagnostickým znakom tohto zápalového ochorenia je bolesť chrbta, ktorá vzniká v pokojovom stave. To znamená, že ju človek necíti napríklad po väčšej námahe alebo pri takzvanom seknutí, ale naopak, keď sa veľmi nehýbe a nenamáha.
Pacienti sa zvyknú uprostred noci zobudiť na prudkú bolesť, ktorú musia doslova rozchodiť a rozhýbať. Paradoxné je, že k lekárovi prídu s tým, že sa nevedia poriadne vyspať. Menia posteľ, matrace a stále nerozumejú, čo sa s nimi deje a prečo im chrbtica nedá spať. Bolesť ustupuje len pri pohybe, takže počas dňa nič necítia a pripadajú si v poriadku.
Pomáha teda pri liečbe pohyb?
K zápalu dochádza v úponoch šliach, ktoré sú pripevnené ku kosti. Aj keď majú veľkosť len pár milimetrov, zápal spôsobí, že celá šľacha stuhne a stiahne sa. Práve cvičenie mu pomôže stuhnutý úpon uvoľniť, vďaka čomu ustúpi aj bolesť. Takže áno, pohyb je veľmi dôležitý, povedala by som, že pri správnej liečbe až nevyhnutný.
Akú ďalšiu liečbu treba nasadiť pri ankylozujúcej spondylitíde?
Keďže sa nejedná len o mechanické ochorenie, musíme do normálu dostať nielen pohyb, ale aj autoimunitu a na to sú potrebné lieky, ktoré zápal dostanú pod kontrolu. Málokedy si pacient vystačí len s pohybom a aj ten musí byť v správnej forme.
Pohyb je veľmi dôležitý, povedala by som, že pri správnej liečbe až nevyhnutný.
Niekedy je lepšie osloviť fyzioterapeuta, než zaplatiť si trénera, ktorý môže preťažiť nesprávne partie a zhoršiť tak aj samotné bolesti. Ľudia si dokážu pomôcť aj voľne dostupnými gélmi, ktoré obsahujú nesteroidné antireumatiká. No nie vždy sú pri liečbe dostačujúce.
Kedy je najvyšší čas navštíviť odborníka?
Človek, ktorý ešte nedovŕšil vek 40 rokov a začne pociťovať „divné“ bolesti trvajúce dlhšie než 2 až 3 mesiace a nepomáha mu na ne ani cvičenie, by určite mal vyhľadať lekársku pomoc. Pod pojmom „divné“ bolesti myslím tie, ktoré sa nespájajú s veľkou fyzickou námahou, ale prichádzajú v noci a v pokojovom stave.
Dôležité tiež je, že ak už k odborníkovi prídu, tak nech len svoje bolesti popíšu a nesnažia sa samodiagnostikovať. Pacient často vkročí do ordinácie s tým, že má určite vyskočenú platničku, lekár to neoverí, zakáže mu pohyb, a to zápalu naozaj nepomôže. Naopak, stav sa zhorší a môže sa stať nevratný.
Aký je výskyt tohto ochorenia na Slovensku a koho postihuje najčastejšie?
Ak sa nemýlim, tak štatistika ohľa- dom tohto zápalového ochorenia sa na Slovensku nerobila už dobrých 15 rokov, takže neviem vám poskytnúť dôveryhodné čísla. Z vlastnej skúsenosti však viem, že tak, ako kedysi bola táto choroba spájaná skôr s mužskou populáciou (v pomere 1 žena k 4 mužom), tak posledné roky mám pocit, že sa stav vyrovnal a postihuje v rovnakej miere aj ženy.
Prvé bolesti chrbtice si ženy všimnú až po pôrode, no spájajú si ich so svojou novou sociálnou rolou, a teda väčšou námahou. Bolesť odsúvajú na vedľajšiu koľaj a keď sa po niekoľkých rokoch odhodlajú navštíviť odborníka, zápal je už, bohužiaľ, nezvratný. Preto je dôležité navštíviť lekára už pri prvých príznakoch.
Prečítajte si tiež článok: PACIENTSKÝ PRÍBEH: CELOŽIVOTNÁ SPOLOČNÍČKA PSORIÁZA