MUDR. HELENA HORVÁTHOVÁ
Pľúcna ambulancia v Mestskej poliklinike v Trnave
Špeciálny liečebný program vytvorený na zníženie pocitu dýchavice u ľudí s chronickými pľúcnymi ochoreniami alebo u tých, ktorí majú ťažkosti s dýchaním pri iných ochoreniach (napr. kardiovaskulárnych), sa nazýva pľúcna rehabilitácia.
Je vhodná najmä pre pacientov s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc
a astmou bronchiale, ale je prínosom prakticky u ktoréhokoľvek pľúcneho ochorenia, nevynímajúc ani stavy po pľúcnych operáciách. Viac nám o pľúcnom rehabilitačnom programe porozprávala MUDr. Helena Horváthová.
Na čo slúži pľúcna rehabilitácia? Pri ktorých ochoreniach je dôležitá?
Pacienti s chronickými pľúcnymi ochoreniami mávajú ťažkosti s dýchaním. Tie sa prejavujú najprv pri výraznejšej námahe, s progresiou ochorenia sa dýchavica objavuje aj pri chôdzi po rovine a postupne aj pri bežných aktivitách dňa, napríklad pri umývaní sa či obliekaní. Aby pacienti obmedzili nepríjemné pocity nedostatku vzduchu, pohybujú sa stále menej. To však oslabením dychových svalov vedie len k ďalšiemu zhoršeniu dýchania. A postupne je problémom aj vstať z postele a pohybovať sa po izbe. Nakoniec je najjednoduchšie prestať sa pohybovať vôbec. A tomuto chceme pľúcnou rehabilitáciou predísť. Samozrejme, nejde to bez motivácie a odhodlania samotného pacienta, preto je najlepšie začať rehabilitáciu so školeným fyzioterapeutom.
Informácie a návody pre prevenciu a liečbu respiračných ochorení
Na čo dohliada fyzioterapeut?
S ním sa pacient naučí správnemu držaniu tela, technikám správneho dýchania, t. j. dýchania do bránice, technikám na čistenie dýchacích ciest od nahromadených hlienov. Trénuje posilňovanie dychových svalov pomocou rehabilitačných pomôcok a nácvik chôdze s paličkami, tzv. nordic walking. Postupne sa zvyšuje tolerancia záťaže, znižuje sa pocit dýchavice pri pohybe a celkovo sa tým zlepší kvalita života, nálada a ustupujú aj depresie. Samozrejme, rehabilitácia významne vplýva aj na zníženie progresie samotného pľúcneho ochorenia.
Pre koho je pľúcna rehabilitácia určená?
Pľúcny rehabilitačný program je vhodné začať čím skôr, teda skôr ako ochorenie prejde do ťažkého štádia. Je v princípe určená pre všetkých ľudí, ktorí majú pocit nedostatku vzduchu, a ktorí sa chcú cítiť lepšie, dýchať lepšie, chcú žiť plnohodnotnejšie a zlepšiť svoju kvalitu života.
Aké majú ľudia možnosti v rámci Slovenskej republiky na pľúcnu rehabilitáciu?
U nás na Slovensku existuje niekoľko rehabilitačných centier, ktoré sú pre hospitalizovaných pacientov v rámci rehabilitačných oddelení fakultných nemocníc alebo kúpeľných zariadení, napríklad v tatranských ústavoch, Červenom Kláštore, Bardejove. Pre ambulantných pacientov existujú Centrá pľúcnej rehabilitácie, ktoré vznikli v spolupráci s fyzioterapeutmi v Bratislave a v Trnave.
S podporou spoločnosti Chiesi bola vytvorená špeciálna webová stránka, zameraná na niektoré pľúcne ochorenia – www.rozdychajto.sk. Obsahuje veľa užitočných rád pre pacientov s astmou bronchiale, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, cystickou fibrózou a aktuálne aj s COVID-19.
V spolupráci so školenou fyzioterapeutkou PhDr. Danielou Kadlecovou bola vytvorená brožúrka Cvičenie na správne dýchanie, ktorú pacient môže dostať u svojho pneumológa. Je dostupná aj vo forme aplikácie, ktorú si môže každý pacient stiahnuť bezplatne do svojho mobilného telefónu, a ktorá ho jednoducho a názorne prevedie cez nácvik správneho držania tela a správneho dýchania až k cvičeniam na posilnenie dychových svalov a zvýšenie celkovej kondície tela.