Jožko Fatrsík je lekár na urgentnom príjme v nemocnici SVET ZDRAVIA v Galante. Filip Machala je zdravotný brat v Poliklinike Karlova Ves v Bratislave. Megaukecaný doktor a brat s príznakmi vyhorenia vás spolu zavedú za múry nemocnice…
Chceš vedieť, čo sa deje za dverami ambulancie, prečo toľko čakáš? Aj ty používaš google translate na vylúštenie správy od lekára? Na toto a kopu ďalších zaujímavostí ti odpovie náš podcast – Doktor ma Filipa.
Ako vznikla idea podcastu Doktor má Filipa?
Filip: Nápadna podcast začal vznikať už pred pár rokmi, keď som pracoval na centrálnom príjme. Už vtedy som si hovoril, že či by boli tí pacienti pokojnejši, keby vedeli, čo všetko sa deje za zatvorenými dverami a koľko práce tam je. Razím totiž teóriu prevencie vyhrotených situácií, a to sa dá dosiahnuť správnou komunikáciou, v zmysle, že keď je človek informovaný, prečo sa niečo tak, alebo onak deje, má potom väčšie pochopenie pre veci, ktoré sa nedejú podľa jeho predstáv.
Takisto ľudia sa o seba veľmi málo starajú a myslia si, že to je niečo automatické, že majú byť zdraví… Potom sú vyslovene šokovaní, keď u nich prepukne choroba. A teda my sa im snažíme ukázať aj iný pohľad, čiže vysvetliť im vecia edukovať ich zábavnou formou. To je náš cieľ. Od nápadu, oslovenia Jožka ako parťáka cez ľudí ZAPA na produkcie až po výsledok – podcast Doktor má Filipa.
Ako vnímate momentálny stav na Slovensku v rámci digitalizácie v zdravotníctve?
Jožko: E-zdravie, čím myslíme digitalizáciu, funguje zatiaľ tak napoly. Sú s tým ešte veľké problémy, ale aspoň vieme posielať lieky aj na diaľku, čo hlavne počas covidových vĺn je super vec a je to jedna z kľúčových vecí v tomto čase. Pandémia však urýchlila mnohé procesy, napríklad práve vypisovania liekov cez e-zdravie.
Filip: Čo sa týka mňa, fotky v appkách pri konzultácii infarktu, samozrejme, fungujú celkom pekne a takisto komunikácia pri náhlej cievnej mozgovej príhode. Toto poznám z rozprávania záchranárov, ale aj v rámci spolupráce medzi nemocnicami.