Skip to main content
Domovská stránka » News » AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO
News

AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO

Zuby a trávenie sú najdiskutovanejšou témou každodenného života. „Umyl si si už zuby?“ – „Čo budeme dnes jesť?“ – „Nie je to jedlo príliš ťažké pre moje trávenie?“ Tieto otázky pozná každý z nás, no nie vždy im prikladáme potrebnú dôležitosť.

VERONIKA IVANČÍKOVÁ

predsedníčka Slovak Crohn Club

Keď sa však dostaneme do nepríjemnej zdravotnej situácie spojenej s návštevou lekára, ktorý sa snaží pomôcť a zlepšiť stav našich zubov alebo trávenia, začne nám blikať kontrolka, že sme asi niečo nerobili správne. Vieme spoločne priložiť ruku k dielu a edukovať svoju rodinu, priateľov a verejnosť? Určite áno, aj touto kampaňou vieme spolu hovoriť o správnom postupe nielen pri ošetrovaní zubov, ale aj pri starostlivosti o trávenie.

Keď ma organizátori tejto kampane oslovili na spoluprácu o šírení povedomia a edukácie verejnosti o dôležitosti našich zubov a trávenia, neváhala som ani minútu. Ako pacientka, ktorá sa už vyše 10 rokov učí žiť s diagnózou ulcerózna kolitída, som si spomenula na „život pred ochorením“ a uvedomila si, že som nemala dostatok informácií a zároveň som im neprikladala takú váhu. Dnes viem, že to bolo potrebné. Experimentovala som s rôznymi diétami ako väčšina tínedžerov a výsledok spôsobil viac škody ako osohu.

IBD – Inflammatory Bowel Disease – je nešpecifické zápalové ochorenie čriev. Týmto ochorením trpí čoraz vyšší počet mladých ľudí.

Ako predsedníčka pacientskej organizácie „Slovak Crohn Club“ sa snažím vzdelávať 15-tisíc pacientov na Slovensku, pretože bez dostatočných informácií a edukácie nie je možné plnohodnotne žiť, keď ste IBD pacient. IBD je anglická skratka z názvu „Inflammatory Bowel Disease“, čo znamená nešpecifické zápalové ochorenie čriev, a týmto ochorením trpí čoraz vyšší počet mladých ľudí. Ani samotní lekári však nevedia zodpovedať základnú otázku, z čoho vzniká IBD? Samozrejme, medicína ide každým dňom vpred, a preto sa táto otázka dá zodpovedať aspoň čiastočne, no stále nie jednoznačne. Jednou z príčin vzniku IBD je aj nesprávna životospráva a s tým súvisiace trávenie. Preto je na mieste venovať tejto téme stále viac a viac času a priestoru ešte dávno predtým, ako navštívime lekára. Práve pripravené články lekárov a odborníkov, ktorí sa vám prihovoria aj touto kampaňou, vám pomôžu zodpovedať zásadné otázky nielen o zuboch a trávení.

Správna životospráva je najlepšia prevencia proti vzniku IBD a ťažkostí so zubami

Touto kampaňou chceme priblížiť verejnosti dôležitosť zdravého životného štýlu, posilnenie imunity a starostlivosti o svoje zuby a trávenie. Verím, že každým prečítaním, zdieľaním a šírením tohto odkazu prispejeme k vzdelanej a zdravej verejnosti. O to viac v čase, keď k nám prišiel vírus a učí nás, že zvýšená starostlivosť o fyzické a psychické zdravie nám zvýši imunitu a zlepší kvalitu života.

Next article
Domovská stránka » News » AKO SPOLU SÚVISIA ZUBY A TRÁVENIE? VEĽMI ÚZKO
ADVERTORIAL

KTO MÁ SKUTOČNÚ DEPRESÍVNU PORUCHU, BEZ ODBORNEJ POMOCI SA NEZAOBÍDE

Každý človek, ktorý u seba pozoruje psychické aj fyzické prejavy depresie by mal navštíviť odborníka, ktorý určí jeho diagnózu a správnu liečbu.

MUDr. ZUZANA JANÍKOVÁ

primárka Psychiatrického oddelenia, Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. I. Stodolu, Liptovský Mikuláš

Aká je aktuálna situácia v rámci duševného zdravia na Slovensku? Prevažujú medzi pacientmi ženy alebo muži?

Čo sa týka depresívnej poruchy ako takej, ako všade vo svete, aj na Slovensku prevažujú depresívne poruchy u ženskej populácie.

Na druhej strane, muži sa častejšie za depresiu hanbia, skrývajú ju a ťažšie ju prijímajú, nakoľko si nesú z detstva to obligátne „chlapi neplačú“. To je, samozrejme, hlúposť, pretože depresia postihuje mužov s rovnakou intenzitou ako ženy a často ju prežívajú pre spoločenské a sociálne predsudky trýznivejšie.

Mala pandémia vplyv na duševné zdravie Slovákov?

Nepochybne áno, v mnohých aspektoch, psychologických aj biologických. Opakovane som sa stretla s depresiami a úzkosťami u inak zdravých ľudí, ktorí po prekonaní ochorenia COVID-19 prežívali afektívne príznaky, o ktorých dovtedy ani netušili, že sú schopní niečo také prežívať. Jednoducho, nebolo pre nich typické prežívať depresívne alebo úzkostné stavy.

Aké sú najčastejšie príznaky depresie a kedy treba vyhľadať odbornú pomoc?

O tom, či máte depresiu, alebo ste len vyhorený, unavený, sklamaný, či máte problém so štítnou žľazou a podobne, by mal v konečnom dôsledku rozhodnúť odborník. Vie to posúdiť psychiater alebo klinický psychológ.

Ak sa vám zhoršil spánok, hlavne ak sa predčasne prebúdzate, máte pocit, že ste stratili energiu na bežné činnosti, prestali vás tešiť veci, na ktoré ste sa predtým tešili, máte problém sa ráno „naštartovať“,  prestalo vám chutiť jesť, stratili ste chuť na sex, objavili sa rôzne telesné prejavy (bolesti hlavy, tela, nervozita v žalúdku, potenie a iné), ste spomalený a nesústredený, mali by ste ich navštíviť a požiadať o liečbu, ktorá je dnes už veľmi efektívna.

Ešte treba vedieť aj to, že sú aj atypické príznaky depresie, hlavne z oblasti telesných príznakov, preto záverečná diagnóza patrí do kompetencie psychiatra.

PREČÍTAJTE SI: DUŠEVNÉ PORUCHY SÚ V EURÓPE NA VZOSTUPE

Čo môže urobiť pacient sám pre seba okrem odbornej pomoci?

Záleží na fáze depresie alebo liečby, v ktorej sa človek nachádza. Ak má skutočnú depresívnu poruchu, zvyčajne sa bez odbornej pomoci nezaobíde. V miernom stupni depresie minimálne psychologickej či psychoterapeutickej, neskôr, samozrejme, aj psychiatrickej.

Okrem liekov a psychoterapie je dôležité pochopiť, často práve s pomocou odborníkov, čo sa na vzniku choroby môže podieľať, respektíve ju udržiavať. Neriešené problémy, zmennosť, prepracovanosť, telesné problémy, vzťahové problémy, nedostatok voľnočasových aktivít a mnoho iných faktorov môže byť spolufaktorom, prečo depresia vznikla alebo sa udržiava.

Čo môže urobiť pacient sám? Hlavne sa nebáť prijať všetky dostupné formy pomoci. Veľakrát sa mi stalo, že pacienti spätne po nastavení antidepresívnej liečby reagovali spôsobom – Bóóže, keby som vedel, že sa mi dá takto pomôcť, už dávno som sa nemusel trápiť… Liečba je oveľa komplexnejšia: antidepresíva, riešenie problémov, životospráva, pohyb, pomocné metódy…

Existuje pri depresii odporúčaná dĺžka liečby? Čo sa stane, ak pacient liečbu vysadí?

Liečba depresie má svoje fázy, najskôr akútnu, 2-3 mesiace, keď sa snažíme odstrániť jej príznaky, potom stabilizačnú, asi pol roka, keď sa snažíme stav stabilizovať, a potom udržiavaciu, keď sa snažíme predísť tomu, aby sa príznaky depresie vrátili.

Liečba má v každej fáze svoje pravidlá a, čo je najdôležitejšie, môže vám vrátiť späť váš život. Ak máte pocit, že je stav dostatočne dlho zlepšený, príde čas otvoriť tému pokračovania či ukončenia liečby. Neexperimentujte so svojím zdravím a šťastím.

Ak sa rozhodujete liečbu ukončiť, počkajte pokojne pár týždňov do kontroly a poraďte sa o tom s vaším terapeutom. Je dobré tieto rozhodnutia vždy robiť spoločne, rozumieť im, poznať riziká, vedieť, čo robiť, ak by sa stav zhoršil, atď.

Next article