MUDr. JÁN ZACHAR
gastroenterológ
námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť
primár oddelenia vnútorného lekárstva
Všeobecná nemocnica Rimavská Sobota
Za diabetickú gastroparézu je považovaná porucha trávenia charakterizovaná ako spomalené vyprázdňovanie žalúdka s, alebo aj bez tráviacich ťažkostí pacienta s cukrovkou. Pacienti s diabetickou gastroparézou môžu trpieť zvracaním, pocitom na zvracanie, pocitom plnosti po jedle, nafukovaním a podobne.
Je rozdiel vo výskyte diabetickej gastroparézy medzi pacientmi s cukrovkou 1. a 2. typu? Čo ju spôsobuje a ako sa prejavuje?
Ak vychádzame z definície gastroparézy ako zo spomaleného vyprázdňovania žalúdka, tak vo výskyte gastroparézy medzi pacientmi s cukrovkou 1. a 2. typu nie je rozdiel. Pôvodne sa totiž predpokladalo, že diabetická gastroparéza je častejšia medzi pacientmi s cukrovkou 1. typu. Je známe, že gastroparézou trpia viac ženy, pravdepodobne v dôsledku pohlavne danej rozdielnej citlivosti vnútorného systému riadenia činnosti a pohyblivosti tráviacich orgánov na poškodenie.
Čo spôsobuje diabetickú gastroparézu nie je úplne známe. Vyvolávajúcich činiteľov je viacero a sú komplexné. Normálne vyprázdňovanie žalúdka je výsledkom koordinovanej činnosti všetkých oddielov hornej časti tráviacej rúry. Dôležitá je správna činnosť črevného nervového systému, autonómneho vegetatívneho systému a centier v mozgu. V ostatnom čase sa našli štrukturálne zmeny v hladkej svalovine, spojivovom tkanive, ale hlavne v bunkách spomínaného črevného nervového systému typické pre diabetickú gastropatiu. Spôsobov, ako poškodzuje cukrovka spomínané štruktúry, je viacero. Patrí sem hlavne hyperglykémia, oxidačný stres, porucha tvorby rastových faktorov a porucha imunity, tzv. autoimunita.
Ako pacient benefituje z liečby diabetickej gastroparézy?
Cieľom liečby je úľava od ťažkostí pacienta, zabezpečenie dostatočnej výživy, zlepšenie kompenzácie cukrovky. A naopak, dobrá kompenzácia – nastavenie cukrovky je dôležité ako postup, ktorý môže zlepšiť tráviace ťažkosti pacienta. Ak pacient užíva lieky, ktoré spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, je dôležité tieto lieky prestať pacientovi podávať. Ide aj o niektoré lieky na samotnú cukrovku.
V liečbe sú dôležité diétne a režimové opatrenia. Odporúčame polotuhú stravu s nižším obsahom vláknin a tuku, jedlo dobre pohrýzť, denný príjem diéty rozdeľujeme na 6 až 8 denných jedál.
V liečbe sú dôležité diétne a režimové opatrenia. Odporúčame polotuhú stravu s nižším obsahom vláknin a tuku, jedlo dobre pohrýzť, denný príjem diéty rozdeľujeme na 6 až 8 denných jedál. Po jedle odporúčame ľahkú fyzickú aktivitu, napríklad prechádzku. K dispozícii máme aj lieky – prokinetiká. Očakáva sa od nich úprava pohybov a vyprázdňovania žalúdka.
Aká je prevalencia ochorenia na Slovensku?
Presná prevalencia ochorenia na Slovensku nie je známa. V literatúre sa udáva variabilne u 20 – 65 % pacientov s cukrovkou.
Čo sa stane, keď je ochorenie ignorované?
Dlhodobé tráviace ťažkosti pri diabetickej gastroparéze znižujú kvalitu života pacientov. Vážnejším problémom môže byť vývoj stavu nedostatočnej výživy (malnutrície) v dôsledku dlhodobo zníženého príjmu stravy. Malnutrícia môže výrazne ohroziť zdravie až život pacienta a vyžaduje si špeciálny prístup a liečbu.