Vegánka Nikoleta Kováčová alias Surová dcérka sa na youtube a vo svojom blogu venuje najmä etickému vegánstvu, rastlinným receptom a netestovanej kozmetike. Často hovorí aj o témach ako je ateizmus, bezdetnosť či modeling. A to veľmi „surovo“, preto si môžeme jej meno spájať aj s tým, že hovorí veci na rovinu. Prekážajú jej predsudky v našej spoločnosti, nalinkovené ideálne životy a netolerancia.
Vďaka vám a vašim knihám výrazne stúplo na Slovensku povedomie o vegánstve. Ako ste sa vy sama dostali k vegánstvu a z akého dôvodu?
S vegánstvom som začala, keď som pracovne pricestovala do Indie. Najskôr to bolo z núdze, keďže v Indii sa nedalo stravovať tak, ako som bola zvyknutá. Takže som hľadala spôsob, ako sa stravovať. A práve vtedy ma inšpiroval môj najlepší kamarát, ktorý sa už chvíľu vegánsky stravoval. Všetko som si naštudovala a o týždeň som už jedla rastlinne. Potom sa pridala okrem núdze aj etická a ekologická stránka veci. V samom centre vegánstva je pre mňa myšlienka spravodlivosti. To, ako sa správame k zvieratám, našemu životnému prostrediu a sebe navzájom, nie je spravodlivé. Preto som pri vegánstve zostala, na lepšom a spravodlivejšom svete mi vždy záležalo.
Ako reagovalo vaše blízke okolie na to, že sa z vás stala vegánka?
Moja rodina s tým nemala najmenší problém. Priebežne som s nimi zdielala články, dokumenty a knihy, ktoré som sama čítala, kým som sa pre vegánstvo rozhodla. Takže boli celkom informovaní. Teraz máme v rodine viac ľudí, ktorí mäso nejedia a jedia hlavne vegánsky. Mama bola prvá, ktorá tiež začala jesť rastlinnú stravu v rovnakom čase ako ja.
V samom centre vegánstva je pre mňa myšlienka spravodlivosti.
Veľa vegánov, ktorí nesledujú nutričné hodnoty, majú veľmi nevyváženú stravu. Mohla by ste nám priblížiť, z čoho by mal pozostávať správny a vyvážený jedálniček vegána?
Vďaka tomu, že okolie sa neustále pýta vegánov na výživu, by som povedala, že vegáni majú väčší prehľad o ich výžive ako konvenčne stravujúci sa ľudia. Aj zo štatistík vychádza, že priemernému vegánovi chýba oveľa menej živín ako priemernému človeku, ktorý konzumuje všetko. Vyváženej rastlinnej strave nemusí nič chýbať. Základom stravy je pestrá paleta obilnín, strukovín, zeleniny, orechov, semien, ovocia, kvalitných olejov či vegánskych potravín, ako je tofu a tempeh či ďalších obohatených potravín o vitamíny B12, D či vápnik.
Aký vplyv má vegánstvo na trávenie a metabolizmus?
Vegánstvo môže tráveniu výrazne pomôcť. Bežný človek má vo svojej strave nedostatok vlákniny. Rastlinná strava je práve na vlákninu bohatá. A toto môže na začiatku bežnému človeku spôsobovať nepríjemnosti, ako kŕče či nafukovanie, kým si trávenie zvykne na dostatok vlákniny. Po pár týždňoch sa však trávenie výrazne zlepší, ak niekto má práve v tejto oblasti problém.
Pri budovaní postavy sa ľudia častokrát uchyľujú ku konzumácii mäsa, tvarohu a vajíčkam. Dá sa aj takáto strava nahradiť vegánskymi produktami bez toho, aby človek prišiel o svaly?
Teraz už vieme, že mýty kolujúce o tom, že vegánska strava neposkytuje všetky aminokyseliny, sú nepravdivé. Bielkoviny sú tá najjednoduchšia vec, ktorej majú vegáni naozaj dostatok. Ak niekto športuje a chce mať extra vysoký príjem bielkovín, môže siahnuť po väčšom množstve rastlinných potravín, ktoré sú na bielkoviny extra bohaté. Napríklad quinoa, seitan, tofu, čierna a červená fazuľa, arašidové maslo, tempeh a samozrejme, rôzne rastlinné proteíny pre športovcov, ktoré obsahujú hráškový, konopný či sójový proteín.
Propagujete udržateľný spôsob života. Mohli by ste nám v krátkosti priblížiť a poradiť, ako sa správať zodpovedne?
Človek by sa mal zamyslieť nad všetkým, čo robí. Ako cestuje, nakupuje, triedi odpad… Skvelým pravidlom pre udržateľný spôsob života je nakupovať len to, čo človek potrebuje. A keď niečo potrebuje, najskôr zistiť, či sa to dá požičať alebo kúpiť z druhej ruky. Takto pristupujem hlavne k nákupom oblečenia, náradia či elektroniky.