Vladimír Neckár na vlastnej koži pocítil problémy so schvaľovaním inovatívnej liečby pre pacientov s pľúcnymi fibrózami. Lieky sú drahé a rozhodnutia zdravot ných poisťovní o tom, komu liečbu preplatia, sú podľa neho netransparentné. Jeho túžbou je, aby sme u nás pre proces schvaľovania zaviedli presne definovaný štandardizovaný postup.
Ako vnímate dostupnosť modernej liečby pneumologických ochorení v súčasnosti?
Ako pacient s idiopatickou pľúcnou fibrózou (IPF) som zažil aj situáciu, v ktorej po jednoznačnej indikácii liečby zaujala zdravotná poisťovňa váhavé stanovisko. Zarazilo ma, že po zaslaní takej podrobnej zdravotnej dokumentácie do poisťovne tento liečebný postup zamietli. Ak ide o cielenú liečbu tohto vážneho ochorenia, malo by sa s ňou začať čím skôr. Žiaľ, skostnatenosť systému v našej krajine v súvislosti s kategorizáciou a celým schvaľovacím procesom modernej inovatívnej liečby spôsobuje iba frustráciu a beznádej pacientov.
Je inovatívna liečba pre pacientov s pľúcnymi fibrózami dostatočne dostupná?
Ako prezident OZ Nádej pre pľúca, ktoré zastrešuje pa cientov s pľúcnymi fibrózami, pravidelne komunikujem so spolupacientmi a s ich rodin nými príslušníkmi. Často sa pri diskusiách stretávam s ne dostatočnou informovanosťou ohľadom možnosti inovatívnej liečby. Práve v tom vidím obrovský priestor na vytváranie dialógu medzi laickou a odbornou verejnosťou. Dostupnosť liečby na Slovensku by mala byť prioritnou témou pre kompe tentné úrady a farmaceutické firmy. Nová liečba, samozrejme, aj niečo stojí. No nenechajme ľudí, ktorí odvádzajú, respektíve odvádzali dane štátu, platiť najvyššiu cenu, ktorou je vlastný život.
Nenechajme ľudí platiť životom.
Aká je dostupnosť týchto liekov pre bežného slovenského pacienta v porovnaní s inými krajinami Európskej únie?
Cena kvalitných liekov na lieč bu pľúcnych fibróz je vysoká a pre mnohých pacientov finančne nedostupná. Pri liečbe hepatitídy, reumy alebo pri onkologických ochoreniach je cena liekov často ešte vyššia. V okolitých krajinách sú tieto lieky pre pacientov dostupnejšie a je pritom jasne určené, ktorý pacient má byť týmito liekmi liečený, bez ohľadu na rozhodnutia poisťovní, ktoré si netransparentne určujú, komu liek uhradia, keďže nie je hradený v procese štandardnej úhrady. O liečbe tak rozhoduje lekár.
Do akej miery ovplyvňuje život pacienta (ne)dostupnosť liekov na Slovensku?
Ak ochoriete na chrípku alebo iné bežné ochorenie, idete k le károvi. Ten vám podľa presne definovaných liečebných po stupov predpíše liečbu, ktorá je niekedy individuálne prispôso bovaná, napríklad podľa potenciálnych pacientových alergií. Po vybratí predpísaných liekov z lekárne sa začnete liečiť a do 23 týždňov to v štandardnom prípade zvládnete a znovu na behnete do pracovného tempa. V prípadoch ochorení, ktoré už nie sú také bežné a vyžadujú dlhšie diagnostické obdobie aj omnoho špeciálnejšiu liečbu, si úprimne prajem, aby aj v takýchto prípadoch existoval presne definovaný štandardizovaný postup, ktorý by pacientovi dal pocit istoty. Žiaľ, realita je iná a obštrukcie zo strany poisťovní – či vám liek preplatia, alebo nie – pôsobia na zdravotný stav pacienta negatívne.
O liečbe by mal rozhodovať lekár bez toho, aby mu poisťovňa hádzala polená pod nohy.
Vidíte nejaké riešenia tejto situácie?
Na to, aby vôbec prišli nejaké riešenia, je nutná multiodborová kooperácia so všetkými zdravotnými poisťovňami, s Ministerstvom zdravotníctva SR a farmaceutickými firmami. Cena kvalitných liekov je vysoká a preplácanie poisťovňami podľa mňa funguje na pravidlách, ktoré nie sú inovované s ohľadom na súčasnú dobu. V liekovej politike je veľa premenných, ktoré treba prehodnotiť tak, aby lekár mohol liečiť svojho pacienta cielenou inovatívnou liečbou, spĺňajúcou európske štandardy. Zlepšenie preplácania drahej liečby je podmienené prijatím reformných mechanizmov, ktoré by mali byť implementované do zákona. Už diskusia v tejto oblasti by bola úspechom. O liečbe by mal roz hodovať lekár bez toho, aby mu poisťovňa „hádzala polená pod nohy“.