MUDR. ROMAN SOKOL, MPH
Privátna urologická ambulancia, vedúci lekár, konateľ
O tom, aké zdravotné problémy najčastejšie trápia mužov a aké máme možnosti liečby prostaty na Slovensku, sme sa porozprávali s MUDr. Romanom Sokolom, MPH, vedúcim lekárom a konateľom Privátnej urologickej ambulancie.
S akými problémami sa najčastejšie stretávate u mužov v „zrelom“ veku?
Najčastejším problémom v ambulancii urológa je nezhubné zväčšenie prostaty a rakovina prostaty . Problém s erekciou , libidom , zápalom alebo únikom moču privedie tiež mužov do urologickej ambulancie. Najviac mužov trpí ale benígnou hyperpláziou prostaty , teda nezhubné zväčšenie prostaty. Pre tieto problémy je typické, že muž chodí často nutkavo močiť a takisto má slabý prúd moču. Čiže už jednoducho nemočí tak, ako keď mal 20 rokov – nemočí pred seba, ale močí pod seba a v noci musí chodiť 1- až 4-krát močiť, čo je nepríjemné a zhoršuje to jeho ako zdravotný, tak aj mentálny a sociálny status.
Aké máme na Slovensku možnosti liečby zväčšenia prostaty?
Existuje niekoľko zásadných možností liečby zväčšenia prostaty. Jednak je to liečba spočívajúca v úprave životosprávy, ktorou sa tento problém môže niekedy upraviť – muž zmení pitný režim, viac pije cez deň, menej pije v noci, pije menej alkoholu, konzumuje menej štipľavých či korenených jedál. Druhá možnosť je tabletková, resp. medikamentózna.
Používame dva druhy liekov – sú to zvyčajne alfablokátory alebo inhibítory 5 alfa reduktázy. Obidva majú rovnaký výsledok, to znamená zmenšenie prostaty a zlepšenie prúdu moču. Môžu sa navzájom kombinovať, ale najpoužívanejšou liekovou skupinou sú práve alfablokátory. Sú to lieky, ktoré ak muž užije a má problém so zväčšenou prostatou, tak efekt účinku nastúpi už do 48 hodín.
Ak úprava životosprávy ani tabletková liečba nevedú k zlepšeniu zdravotného stavu, tak vtedy používame operačnú liečbu, ktorá spočíva v odstránení prostaty. Existuje niekoľko druhov operačnej liečby. Azda najtypickejšou je transuretrálna resekcia prostaty, tzv. zlatý štandard chirurgickej liečby prostaty.
Spočíva v tom, že mužovi sa cez močovú rúru bez jazvy odstráni prostata. Ďalšou je transvezikálna liečba prostaty, pri ktorej sa mužovi urobí jazva v podbrušku a prostata sa operačne, teda otvorenou metódou vyberie cez otvorený močový mechúr. Potom existuje napríklad robotická operácia, ale tá sa používa prevažne pri rakovine prostaty.
Okrem týchto operácii poznáme ešte laserovú, ktorá sa robí u pacientov, ktorí sú vysoko rizikoví a trpia aj inými ochoreniami. Existuje ešte aj operácia metódou REZUM, pri ktorej sa prostata odstráni pomocou vodnej pary, no táto liečba sa zatiaľ na Slovensku nerealizuje. Poslednou možnosťou liečby, ak pacient nereaguje na tabletky alebo nie je schopný operačnej liečby, je derivácia moču katétrom. Ide o hadičky, ktoré sú vyvodené z mechúra cez podbrušie a brušnú stenu, alebo z mechúra cez prostatu a močovú rúru von. Následne sa hadičky pravidelne menia.
Sú aj iné možnosti odstránenia nezhubného nádoru prostaty než len chirurgicky zákrok?
Áno, existuje možnosť zákroku PLA, teda perkutánna laserová ablacia. Ide o nechirurgický zákrok, výsledkom ktorého je zmiernenie symptómov zlepšenie močenia, ktoré je menej časté a je lepší prúd moču.
Aké sú výhody PLA oproti chirurgickému zákroku?
Najväčšia výhoda spočíva v tom, že tento výkon je miniinvazívny a realizuje sa cez rektálnu oblasť. Zatiaľ sa však tento zákrok ešte nerobí na Slovensku, ale majú s ním skúsenosti naši susedia v Poľsku či Rakúsku. Dúfam, že čoskoro bude zavedený aj u nás a my budeme možno jedným z pracovísk, ktoré ho budú realizovať.
Prečítajte si tiež: KARCINÓM PĽÚC: VYHLIADKY CHORÝCH SA ZLEPŠUJÚ