Pri chronických zápaloch tráviaceho systému je dôležité zmeniť životný štýl, stravovanie a redukovať stres. Výraznou pomocou je užívanie väčšieho množstva probiotických baktérií.
MUDr. SLAVOMÍR ČERNOK
gastroenterológ
Zápalové ochorenia čreva sú akútne a chronické. Chronické sú najmä ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.
Prečo tieto choroby vznikajú a ako sa prejavujú?
Akútne zápalové ochorenia čreva spôsobujú baktérie, vírusy, toxíny a jedy v potrave a lieky. Prejavujú sa bolesťami brucha, nafukovaním, kŕčmi, hnačkami, niekedy aj teplotami. Diagnostika sa opiera o fyzikálne vyšetrenie pacienta, vyšetrenie krvi, stolice, RTG a USG brucha. Liečba pozostáva z diéty, užívania probiotík, liekov tlmiacich bolesti, kŕče, nafukovanie, zlepšujúcich hnačky a, ak treba, aj antibiotík.
Ulcerózna kolitída je nešpecifický zápal sliznice hrubého čreva. Najčastejšie je postihnutý konečník, esovitá kľučka a ľavá časť hrubého čreva. Príčina nie je známa, ale v jej rozvoji hrá úlohu stres.
Z príznakov pri zápale konečníka dominuje časté nutkanie na stolicu s odchodom malého množstva stolice s krvou či hlienom. Pri postihnutí hrubého čreva býva hnačkovitá stolica s prímesou krvi a hlienu a kŕčovité bolesti brucha, niekedy zvýšená teplota, bledosť kože následkom chudokrvnosti a dehydratácia.
Diagnóza je založená na kolonoskopii hrubého čreva.
Liečba zahŕňa najmä zásadnú zmenu stravovania – znížiť príjem vlákniny, vylúčiť výrobky z kravského mlieka, údeniny, smažené a ťažké jedlá, redukovať červené mäso, bielu múku a biely cukor. Crohnova choroba je nešpecifický zápal steny žalúdka, tenkého a/alebo hrubého čreva. Najčastejšie postihuje poslednú časť tenkého čreva pred prechodom do hrubého. Príčiny sú podobné ako pri ulceróznej kolitíde. Významne sa narúša črevná mikroflóra, poškodzuje sa imunita čreva a vzniká chronický zápal. Choroba môže postihovať tráviaci systém od žalúdka až po análny kanál. Ústredné postavenie v diagnostike majú endoskopické vyšetrenia. Aj tu je dôležitá zmena životného štýlu, redukcia stresu, diéta, probiotiká a lieky.
Prečo sa oplatí starať sa o črevá?
Čo sú probiotiká?
Mikroorganizmy žijúce v tráviacom systéme. Zabraňujú osídleniu čreva patogénmi, ktoré spôsobujú oslabenie imunitného systému a produkujú toxické látky. Probiotiká „obsadia“ sliznicu čriev, tak sa patogény nedostanú k dostatočnému množstvu živín a nevedia sa rozmnožovať. Probiotiká produkujú látky, ktoré zhoršujú prežitie škodlivých mikroorganizmov. Na napravenie, prípadne zachovanie rovnováhy črevnej flóry je dobré dodať telu väčšie množstvo probiotických baktérií. Probiotiká obsahujú ich najdôležitejšie kmene, nemajú vedľajšie účinky, nenadúvajú a nemusíme sa ich vzdať ani v prípade intolerancie laktózy.
Užívanie probiotík sa odporúča v týchto prípadoch: Hnačky detí. Hnačka spôsobená užívaním antibiotík. Hnačka spôsobená baktériou Clostridium difficile. Chronické zápalové ochorenia čreva (IBD) – Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Syndróm dráždivého čreva (IBS). Enteritída a kolitída spôsobená ožarovaním. Gynekologické bakteriálne infekcie. Uroinfekty. Stukovatenie pečene a cirhóza pečene. Alergické ochorenia imunitného systému. Atopický ekzém. Metabolický syndróm. Depresia. Reumatoidná artritída. Diabetes mellitus.
Probiotiká musí užívať väčšina pacientov so zápalovými ochoreniami čriev. Aj naši pacienti užívali tieto probiotiká, keďže sú naozaj potrebné pri týchto ochoreniach a videli sme, že ich užívaním sa zlepšil priebeh ich zdravotného stavu. Veľkou výhodou Symprove je tekutá forma, pacientom sa tak tieto probiotiká ľahšie užívajú.
Výhody Symprove
- tekutý základ, vďaka ktorému sú baktérie živé a aktívne
- overené nezávislými štúdiami
- 9 z 10 zákazníkov cíti rozdiel*
*na základe prieskumu z roku 2021 medzi 490 zákazníkmi Symprove