Skip to main content
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » ŽITE NAPLNO AJ S INKONTINENCIOU
Príprava na zrelý vek

ŽITE NAPLNO AJ S INKONTINENCIOU

Marta prišla domov z práce, prezúvala sa v chodbe a bosou nohou stúpila na chladnú dlažbu. Silno si kýchla a naraz pocítila nepríjemné mokro v intímnej oblasti. Samozrejme, nevenovala tomuto signálu väčšiu pozornosť, no diskomfort sa nestratil. Naopak, postupom času sa zhoršoval.

Formy inkontinencie

Únik moču je častý a vo svojich dôsledkoch závažný medicínsky, spoločenský, ale aj ekonomický problém. U žien v mladšom a strednom veku býva najčastejšou formou tzv. stresová inkontinencia, ktorá sa prejaví pri prudkom zakašľaní, kýchnutí, smiechu, alebo cvičení. Zvyčajne je príčinou oslabenie svalov panvového dna, ku ktorému došlo napr. po pôrodoch, chirurgických operáciách, následkom obezity, alebo po menopauze.

Urgentná inkontinencia sa prejavuje ako silné nutkanie, človek nedokáže moč zadržať, ani zájsť na toaletu a vzápätí dochádza k jeho úniku. Príčinou môžu byť časté infekcie močového mechúra, malá kapacita, užívanie niektorých liekov, ale aj zlý psychický stav, či niektoré neurologické ochorenia. Veľa ľudí však trpí tzv. zmiešanou formou, t. j. stresovou i urgentnou.


Vždy existuje riešenie

Pre mnohých je inkontinencia stále tabu, iba každá 4. až 5. žena vyhľadá lekára. A pritom  účinná pomoc sa vždy dá nájsť. Samozrejme, riešenie závisí od závažnosti stavu. Pri ľahších formách stresovej inkontinencie dosahuje veľmi pozitívne účinky fyzioterapia – cvičenie na posilnenie svalov panvového dna. Neinvazívna ambulantná laserová operácia má dobré výsledky pri strednej až ťažšej stresovej inkontinencii. Závažné stavy si však vyžadujú už radikálne chirurgické riešenie.

Mimovoľný (nedobrovoľný) únik moču postihuje viac ženy, ale býva indikovaný aj u mužov. Podľa celosvetových štatistík ním trpí 5 až 20 % ľudskej populácie.


Najrýchlejšia pomoc

Martina dcérka Kristína si zrazu všimla, že s mamou nie je niečo v poriadku. Prestala chodiť s priateľkami na kávu, zavesila na klinec obľúbenú turistiku, ba dokonca vylúčila zo svojho života aj kultúru – návštevu milovaného divadla. Kristína vystihla vhodnú chvíľu a spýtala sa mamy otvorene, čo ju trápi. Marta prekonala zábrany a zverila sa svojej dcére. Tá hneď našla riešenie.

V prvom rade jej odporučila, aby problém konzultovala so svojím lekárom, ktorý môže jednoduchým vyšetrením odhaliť aj prípadné závažnejšie ochorenie, a potom si spolu na internete pozreli širokú ponuku inkontinenčných pomôcok.

Napokon vybrali to najlepšie – špeciálne, anatomicky tvarované nohavičky, schopné pohltiť nielen moč, ale aj zápach. Navyše jemný povrch s výťažkom aloe vera sľuboval starostlivosť o pokožku a udržanie Ph 5,5 pre jej zdravie. Marta je opäť veselo na nohách. Nohavičky, ktoré sedia ako spodná bielizeň, jej dávajú istotu nielen v divadle, ale aj pri dlhšej túre. Znovu sa vrátila k svojmu plnohodnotnému životu.

Sociálny problém, ktorý inkontinenciu sprevádza, uzatvára mnohých ľudí do izolácie, a pritom riešenie môže byť úplne jednoduché. V súčasnosti existuje množstvo inkontinenčných pomôcok v závislosti od stupňa postihnutia, ktoré poskytujú pohodlie a istotu v bežnom živote.


Prečítajte si tiež: KEĎ SA NOHY „HLÁSIA O SLOVO“

Next article
Domovská stránka » Príprava na zrelý vek » ŽITE NAPLNO AJ S INKONTINENCIOU
Príprava na zrelý vek

KEĎ SA NOHY „HLÁSIA O SLOVO“

Hlásia sa vaše nohy „o slovo“? Sú ubolené, nepokojné, napäté, alebo vás v noci zobudí nepríjemný kŕč v lýtku? Takto na seba upútavajú pozornosť nohy, ktoré trpia chronickým žilovým ochorením. Účinnou liečbou však vieme našim nohám uľaviť. Neignorujte preto tieto príznaky a venujte svojim nohám pozornosť, ktorú si zaslúžia.

Boľavé a opuchnuté nohy či nepekné kŕčové žily si mnohí spájajú so starobou. Opak je pravdou, tieto ťažkosti trápia aj oveľa mladších ľudí, ktorí častokrát ani netušia, že za ich problémy môže chronické žilové ochorenie. Toto zdĺhavé ochorenie trápi až polovicu Slovákov. Patríte medzi nich aj vy?

„DETRALEX tbl flm 60 je liek na perorálne použitie. Pred použitím si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Vždy užívajte liek presne tak, ako je uvedené v písomnej informácii a ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.“

Aké sú prejavy ochorenia

Ochorenie zvyčajne začína úplne nenápadne pocitom „ťažkých“ nôh, nepokojom v nohách, občasnými nočnými kŕčmi v lýtkach alebo svrbením kože na predkoleniach. Úplne automaticky nás nutká vyložiť si unavené a boľavé nohy na stôl. A práve vyloženie nôh je výborným testom na diagnostiku ochorenia, ktorú si môže urobiť každý pohodlne sám. Ak sa nám po niekoľkominútovom odpočinku s vyloženými nohami výrazne uľaví, je takmer isté, že trpíme na chronické žilové ochorenie. Podobne funguje aj studená sprcha na nohy alebo masáž nôh.

Čo spôsobuje ochorenie

Za naše ťažkosti môže zápal, ktorý v žilách postupne poškodzuje cievnu stenu aj žilové chlopne. Práve chlopne, o ktorých mnohí ani nevedia, že existujú, majú dôležitú funkciu v našom tele. Napomáhajú tomu, aby krv vplyvom zemskej tiaže nezostávala v nohách, ale dokázala prúdiť proti gravitácii nahor, naspäť do srdca, aby sa tam okysličila. Postihnuté chlopne si túto dôležitú funkciu neplnia, krv v nohách neprúdi ako má, a to spôsobuje napätie v lýtkach, opuchy a postupné zväčšovanie žíl, ktoré potom vidíme aj voľným okom. Môžu to byť spočiatku len drobné kŕčové žily v tvare metličiek – tie síce na prvý pohľad pôsobia iba ako estetický problém, no skrýva sa za nimi naozajstný zdravotný problém.

Neodkladajte návštevu u lekára

Pri neliečenom ochorení totiž nie sú zriedkavosťou komplikácie ako trombóza, embólia, alebo otvorené rany predkolení, ktoré sa hoja len veľmi ťažko. V súčasnosti už existuje účinná liečba chronického žilového ochorenia. Hoci existujú na trhu aj výživové doplnky, lekári a odborníci odporúčajú stratégiu liečby postaviť radšej na účinnom a overenom lieku. Výživové doplnky musia byť totiž zo zdravotného hľadiska neškodné, ich účinnosť, bezpečnosť a kvalita nebývajú overované tak prísne ako pri liekoch.


MUDr. Jana Bendová, PhD.
Všeobecný lekár pre dospelých,
Veľký Biel



Prečítajte si tiež: VČASNÉ PRÍZNAKY DIABETICKEJ POLYNEUROPATIE Z POHĽADU DIABETOLÓGA

Next article