Vinárka Ria Zelisková zo Svätého Jura pracuje s manželom vo vinohrade, kde sa ich štyri deti veľmi rady hrajú. Po večeroch sa venuje instagramovému profilu Vinárova žena.
RIA ZELISKOVÁ
Volám sa Ria Zelisková. Žijem vo Svätom Jure, som mamou (zatiaľ) štyroch detí. Vyštudovala som marketingovú komunikáciu, no už 9 rokov som na materskej dovolenke. Marketingu sa venujem hlavne v našom vinárstve, ktoré sme vybudovali s manželom. O vinohrady sme sa starali obaja od malička popri našich rodičoch. Organizujem rôzne druhy degustácií a spravujem instagramový profil Vinárova žena, kde sa snažím autenticky ukazovať bežný život našej veľkej rodiny a prácu vo vinohradoch.
Ste mamou štyroch detí. Darí sa vám skĺbiť čas strávený s rodinou s písaním blogu, prípadne s prácou vo vinici?
Musím povedať, že áno. Deti majú pobyt vo vinohradoch ako hru. V niektorých majú svoj bunker, v iných potôčiky, takže kým s mužom pracujeme, oni sa hrajú. Čas na tvorbu obsahu na našom blogu si rada nachádzam večer, keď deti zaspávajú. Je to pre mňa forma relaxu, keď sa môžem z niektorých tém vypísať.
Boli ste odjakživa rodinný typ?
Veľmi. Vyrastala som v obrovskej rodine, kde nikdy nebola nuda. Od malička som sa hrala na maminku a vymýšľala som si mená pre moje štyri deti. Nakoniec ich bude päť, už tento rok v auguste.
Aké sú vaše obľúbené rodičovské aktivity? Je náročné vymyslieť zábavu, keď sú deti rôzneho pohlavia?
Deti si vždy nájdu spoločnú hru. Dokonca dcérky majú oveľa radšej synove námety na hru. Vymýšľajú si rôzne témy hier, stavajú bunkre, prezliekajú sa do kostýmov, čítajú spolu knihy a kreslia.
My s nimi veľmi radi hrávame spoločenské hry, do ktorých zapájame aj mladšie baby tak, že nám sedia na kolenách a obkukávajú. No najradšej trávime čas vonku – vinohrad, záhrada, les, výlety do okolia.
Absolvovali ste počas tehotenstiev prenatálnu diagnostiku, pri ktorej sa dajú odhaliť ochorenia, ako je hemofília?
Neabsolvovala som žiadne špeciálne vyšetrenia. Chodila som len na pravidelné gynekologické prehliadky.
Čo by ste odkázali budúcim rodičom?
Univerzálne rady podľa mňa neexistujú. To, čo platí pri prvom dieťati, už nemusí platiť pri treťom. Prvorodičia sú vždy veľmi opatrní, všetko je pre nich nové, a tak je to správne. Veď aj my sme boli pred 9 rokmi čerstvými rodičmi a všetko sme sa museli naučiť.
Mala som knižky, skúsenosti našich mám, no musím povedať, že najlepšie sme sa učili na vlastných chybách. Či už išlo o spánok bábätka, príkrmy, choroby, výber hračiek… Naša prvorodená dcéra nám bola najlepším učiteľom, ako funguje svet bábätka, čo potrebuje a čo, naopak, vôbec nepotrebuje.
Pri druhom to bolo trochulepšie a pri treťom a ďalšom dieťati to u nás už išlo veľmi prirodzene a ľahučko.