Syndróm únavy spojenej s rakovinou je pretrvávajúci pocit onkologických pacientov. Zažíva ho už takmer každý človek so zhubným ochorením a objavuje sa pri všetkých druhoch rakoviny.
Mgr. ADRIANA ŠKOLNÍKOVÁ
Výkonná manažérka
Lymfoma a Leukémia Slovensko
Únavu určite pozná každý z nás. Existuje však typ únavy, ktorá sprevádza onkologické ochorenia. Ako príznak ju pri diagnostike opisujú najmä pacienti s rakovinou krvi – s lymfómami, leukémiami a myelómami. Ide však o nešpecifický príznak, prítomnosť únavy neznamená automaticky rakovinu. Pri liečbe sa s ňou už stretáva takmer každý pacient s akýmkoľvek druhom rakoviny.
Syndróm únavy spojenej s rakovinou
Únava, ktorá sprevádza rakovinu, je v mnohom odlišná od únavy, ktorú pociťujeme bežne. Častokrát sa nezmierňuje ani po oddychu či dostatku spánku. Prichádza nečakane, teda aj vtedy, keď jej nepredchádza žiadna zvýšená námaha. A pri liečbe a po nej sa objavuje pri všetkých typoch rakoviny.
Presný mechanizmus, ktorý spôsobuje takúto nadmernú únavu, zatiaľ nie je známy.
Únava môže byť akútna aj dlhotrvajúca
Únava sa popri liečbe môže objavovať akútne a nárazovo. Veľa pacientov sa však s nepríjemnou, ťaživou až obmedzujúcou únavou stretáva aj roky po liečbe. Ak sa z epizód nadmernej únavy stáva neustále sa opakujúci stav, prerastá až do syndrómu únavy spojenej s rakovinou (SUSR).
Podľa National Comprehensive Cancer Network je SUSR stresujúci, pretrvávajúci, subjektívny pocit pacientov, ktorý zasahuje do oblasti fyzickej, psychickej, kognitívnej a emocionálnej bez toho, aby sa takéto ťažkosti objavili pred samotným ochorením, alebo im predchádzala zvýšená fyzická aktivita.
Presný mechanizmus, ktorý spôsobuje takúto nadmernú únavu, zatiaľ nie je známy. Pravdepodobne ide o viacero spolupôsobiacich príčin – účinky protinádorovej liečby (chemoterapia, rádioterapia, biologická liečba a pod.), nedostatok pohybu, ale aj psychické faktory.
Vplyv na bežný život
Rakovina a jej liečba znižujú fyzickú aktivitu a únava tento stav ešte zhoršuje. Okrem toho sú pacienti s rakovinou ešte viac závislí od pomoci okolia, čo výrazne ovplyvňuje ich vzťahy a až 60 percent pacientov uviedlo, že im bráni pokračovať v práci v ich zamestnaní.
Podľa štúdie Lymphoma Coalition, ktorá každé dva roky prebieha aj medzi slovenskými onkohematologickými pacientmi (pacienti s rakovinou krvi), až 72 % pacientov s lymfómom pociťuje únavu, ktorá ovplyvňuje ich život.
Prečítajte si kompletnú brožúru pre onkologických pacientov na tému Syndróm únavy spojenej s rakovinou
Je dôležité hovoriť o všetkých problémoch s lekárom, ktorý môže v mnohých prípadoch pomôcť. Pomocou liekov môže zmierňovať vedľajšie účinky, pomôcť s výživou, ak je nedostatočná, a odporučiť ďalšie vyšetrenia u odborníkov, ktorí pacientovi s rakovinou môžu pomôcť pri zvládaní tohto typu únavy.