Skip to main content
Domovská stránka » Slovenský pacient » TAKMER KAŽDÉHO PACIENTA S RAKOVINOVÝM OCHORENÍM TRÁPI ÚNAVA
Slovenský pacient

TAKMER KAŽDÉHO PACIENTA S RAKOVINOVÝM OCHORENÍM TRÁPI ÚNAVA

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Syndróm únavy spojenej s rakovinou je pretrvávajúci pocit onkologických pacientov. Zažíva ho už takmer každý človek so zhubným ochorením a objavuje sa pri všetkých druhoch rakoviny.

Mgr. ADRIANA ŠKOLNÍKOVÁ

Výkonná manažérka
Lymfoma a Leukémia Slovensko

Únavu určite pozná každý z nás. Existuje však typ únavy, ktorá sprevádza onkologické ochorenia. Ako príznak ju pri diagnostike opisujú najmä pacienti s rakovinou krvi – s lymfómami, leukémiami a myelómami. Ide však o nešpecifický príznak, prítomnosť únavy neznamená automaticky rakovinu. Pri liečbe sa s ňou už stretáva takmer každý pacient s akýmkoľvek druhom rakoviny.

Syndróm únavy spojenej s rakovinou

Únava, ktorá sprevádza rakovinu, je v mnohom odlišná od únavy, ktorú pociťujeme bežne. Častokrát sa nezmierňuje ani po oddychu či dostatku spánku. Prichádza nečakane, teda aj vtedy, keď jej nepredchádza žiadna zvýšená námaha. A pri liečbe a po nej sa objavuje pri všetkých typoch rakoviny. 

Presný mechanizmus, ktorý spôsobuje takúto nadmernú únavu, zatiaľ nie je známy.

Únava môže byť akútna aj dlhotrvajúca

Únava sa popri liečbe môže objavovať akútne a nárazovo. Veľa pacientov sa však s nepríjemnou, ťaživou až obmedzujúcou únavou stretáva aj roky po liečbe. Ak sa z epizód nadmernej únavy stáva neustále sa opakujúci stav, prerastá až do syndrómu únavy spojenej s rakovinou (SUSR).

Podľa National Comprehensive Cancer Network je SUSR stresujúci, pretrvávajúci, subjektívny pocit pacientov, ktorý zasahuje do oblasti fyzickej, psychickej, kognitívnej a emocionálnej bez toho, aby sa takéto ťažkosti objavili pred samotným ochorením, alebo im predchádzala zvýšená fyzická aktivita. 

Presný mechanizmus, ktorý spôsobuje takúto nadmernú únavu, zatiaľ nie je známy. Pravdepodobne ide o viacero spolupôsobiacich príčin – účinky protinádorovej liečby (chemoterapia, rádioterapia, biologická liečba a pod.), nedostatok pohybu, ale aj psychické faktory. 

Vplyv na bežný život

Rakovina a jej liečba znižujú fyzickú aktivitu a únava tento stav ešte zhoršuje. Okrem toho sú pacienti s rakovinou ešte viac závislí od pomoci okolia, čo výrazne ovplyvňuje ich vzťahy a až 60 percent pacientov uviedlo, že im bráni pokračovať v práci v ich zamestnaní. 

Podľa štúdie Lymphoma Coalition, ktorá každé dva roky prebieha aj medzi slovenskými onkohematologickými pacientmi (pacienti s rakovinou krvi), až 72 % pacientov s lymfómom pociťuje únavu, ktorá ovplyvňuje ich život.

Prečítajte si kompletnú brožúru pre onkologických pacientov na tému Syndróm únavy spojenej s rakovinou 

Je dôležité hovoriť o všetkých problémoch s lekárom, ktorý môže v mnohých prípadoch pomôcť. Pomocou liekov môže zmierňovať vedľajšie účinky, pomôcť s výživou, ak je nedostatočná, a odporučiť ďalšie vyšetrenia u odborníkov, ktorí pacientovi s rakovinou môžu pomôcť pri zvládaní tohto typu únavy.

Next article
Domovská stránka » Slovenský pacient » TAKMER KAŽDÉHO PACIENTA S RAKOVINOVÝM OCHORENÍM TRÁPI ÚNAVA
Slovenský pacient

DOBRÝ ANJEL ROZPRESTIERA KRÍDLA UŽ AJ NAD RODINY SO SKLERÓZOU MULTIPLEX

Veľa mladých rodín plánovalo svoje životy úplne inak, kým jedného člena nezasiahla skleróza multiplex a všetko v domácnosti nezastavila. Teraz sa v dôsledku ochorenia niektoré rodiny ocitli na pokraji chudoby a potrebujú pomoc. 

O tom, ako vyzerá život mladej mamičky s dvoma dcérami a so sklerózou multiplex, úprimne porozprávala pani Mariana zo Serede.

Ako vyzerá bežný deň vo vašej rodine?

Začíname ako bežná rodina raňajkami, ale musím sa priznať, že aj príprava jedla ma vie veľmi rýchlo unaviť. Bez pomoci asistentky si to neviem predstaviť. Mám ju na päť a pol hodiny denne. Ráno odprevadí staršiu dcérku Lauru do škôlky a potom mi pomáha s šesťmesačnou Ester.

Niekedy nie som schopná postarať sa o seba, nieto ešte o deti.

Musím sa však priznať, že malú nemám často na rukách. Mám slabé ruky aj nohy a problém s koordináciou. Bojím sa, aby mi malá nespadla z rúk. Keď privezie asistentka dcérku zo škôlky, Laura mi pomáha s domácnosťou aj s malou. Je veľmi zlatá a som jej vďačná, že sme taký dobrý tím.

Skleróza multiplex je vo vašom živote už 9 rokov. Ako vám ho zmenila?

Zmenila ho od základov. Môj syn mal vtedy len 4 mesiace, keď som prestala vidieť na jedno oko. Začala som to riešiť a vyšetrenia potvrdili sklerózu multiplex.

Prvé roky boli veľmi náročné, táto choroba má mnoho pridružených chorôb a môj život ovplyvnila hlavne únava. Ťažkosti sa prejavili aj na vzťahu s manželom a po pár rokoch sme sa rozviedli.

AJ VY CHCETE POMÔCŤ? DARUJTE KRÍDLA AKO DARČEK

Ako teraz zvládate sama starostlivosť o domácnosť a výchovu detí?

Je to náročné z finančnej, fyzickej aj psychickej stránky. Môj život ovplyvňuje hlavne únava a problémy s pohybom. Pracovať nemôžem už dlhšie, som na invalidnom dôchodku.

Kvôli môjmu zdravotnému stavu mám asistentku, ktorá mi pomáha s upratovaním, nákupmi a deťmi, je to pre mňa veľká pomoc.

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Spomínali ste finančné ťažkosti. Ako ste sa s tým vyrovnali?

Hľadám všetky možné spôsoby, ako dať deťom normálny život. Naše príjmy sú môj invalidný dôchodok a rodičovský príspevok. Mám nárok na preplatenie benzínu, ale je to len pár eur, a to nám nestačí. Cestujem zo Serede do Bratislavy na vyšetrenia skoro každý týždeň kvôli mne a kvôli mladšej dcérke, ktorá sa narodila s hemangiómom na tváričke.

Naše príjmy sú nižšie ako náklady na život. Keď ja alebo deti potrebujeme nové oblečenie, chodím do charity. Nájdu sa tam aj hračky pre dievčatá. Pomoc od Dobrých anjelov je mojím svetielkom nádeje každý mesiac.

Next article