Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » ČO JE HPV VÍRUS A MOŽNOSTI TESTOVANIA
ADVERTORIAL

Ľudský papilomavírus (HPV) je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným stykom. Patrí medzi najrozšírenejšie sexuálne prenosné infekcie na svete a môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám.

MUDr. Ivan Uhliarik

riaditeľ Cytopathos spol. s r. o.

Mnohé infekcie HPV prebiehajú bez príznakov a imunitný systém ich dokáže eliminovať sám, no rizikové kmene môžu viesť k dlhodobým zdravotným problémom. Prevenciou je očkovanie, ktoré sa považuje za účinný spôsob, ako znížiť riziko vzniku HPV infekcií a s nimi spojených ochorení.

Ľudské papilomavírusy sa vyskytujú nielen v oblasti genitálií a análneho otvoru, ale aj v oblasti dýchacích ciest, hlavy a krku. Aj úzke spolužitie s infikovanou osobou, napríklad použitie rovnakého uteráka, môže byť rizikové. Identifikovaných bolo viac ako 150 typov HPV. Len niektoré z nich však môžu spôsobovať zdravotné problémy, ako sú nepríjemné genitálne bradavice a rakovina.

ľudský papilomavírus
Zdroj: Adobe Stock

HPV vírusy sa delia do dvoch základných skupín podľa ich schopnosti spôsobiť rakovinové zmeny:

  1. Vysoko rizikové HPV (označované skratkou hr HPV – high risk HPV), napr. dva vysoko rizikové typy HPV16 a HPV18 spôsobujú až 70 % prípadov rakoviny krčka maternice).
  2. Nízko rizikové HPV (označované skratkou lr HPV – low risk HPV), napr. HPV6 a HPV11 sú príčinou až 90 % prípadov genitálnych bradavíc.

Približne k 50 % nových HPV infekcií dochádza vo veku medzi 15. a 24. rokom života. Napáda ženy aj mužov rovnakou mierou. No v mnohých prípadoch ostáva HPV vírus neodhalený a môže viesť k určitým druhom predrakovinových, rakovinových a iných ochorení.

Infikovať HPV vírusom sa však nemusíte len pri pohlavnom styku, infekcia sa prenáša aj kontaktom s kožou alebo sliznicou osôb infikovaných vírusom HPV, prenos je teda možný aj bozkávaním či po použití cudzieho uteráka. Ak je jedna osoba vo vzťahu pozitívna na HPV, je dôležité monitorovať aj druhú osobu, aby sa minimalizovalo riziko prenosu. Vyšetrenie na HPV je preto dôležitou súčasťou preventívnej starostlivosti. 

rakovina krčka maternice
Zdroj: Adobe Stock

Vírus môže v tele žiť nenápadne celé roky, až kým sa z neho nevyvinie onkologická diagnóza. Preto je dôležité vykonávať u žien pravidelne bezbolestný cytologický ster. Môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov rakoviny krčka maternice!

HPV DNA test u nás nie je hradený z poistenia, no dokáže vylúčiť možné ochorenie na 3 až 5 rokov, alebo naopak, odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie. Túto diagnostiku odporúča WHO, je to metóda, ktorú používajú vo vyspelých okolitých štátoch. Dnes je už možné otestovať sa okrem ambulancie gynekológa aj v pohodlí domova špeciálnym samoodberovým testom Evalyn Brush, dostupným na www.meditesty.sk.

Tento samoodberový test na HPV zisťuje prítomnosť až 14 genotypov HR-HPV (high risk – vysokorizikových typov HPV), ktoré by v prípade pozitívneho nálezu mohli byť príčinou nádorového bujnenia.

Včasné odhalenie infekcie HPV môže umožniť lekárom zasiahnuť ešte pred vznikom rakoviny, alebo ju odhaliť v skoršom štádiu, čo zvyšuje šancu na úspešné liečenie. V súčasnosti neexistuje žiadny liek na HPV vírus. Pred niektorými ochoreniami, súvisiacimi s určitými typy HPV, môže chrániť očkovanie. Pomáha chrániť proti genitálnym bradaviciam a niektorým typom predrakovinových zmien, tzv. prekancerózam, ktoré môžu viesť až k rakovine krčka maternice, krku, konečníka či penisu. Na Slovensku je zavedené očkovanie 9-valentnou vakcínou pre dievčatá a chlapcov vo veku medzi 12. – 14. rokom života (do dosiahnutia 15. roku života) a je plne hradené zo zdravotného poistenia.

Next article
Domovská stránka » Tabu » ČO JE HPV VÍRUS A MOŽNOSTI TESTOVANIA
Tabu

Koenzým Q10: Čo naozaj robí v našom tele a prečo je životne dôležitý?

Koenzým Q10 je dôležitá látka podobná vitamínu (pôvodne nazývaná vitamín Q) potrebná na správnu funkciu mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Vo vysokých koncentráciách existuje v srdci, mozgu, obličkách, pečeni, svaloch, pankrease a štítnej žľaze. Pomáha zásobovať bunky energiou.

Energia

Jednou z kľúčových rolí koenzýmu Q10 v tele je energetický metabolizmus. Hlavná časť bunkovej energetickej produkcie sa deje vo vnútornej membráne mitochondrií, elektrárne bunky. Q10 je dôležitá zložka reťazca prenosu elektrónov v mitochondriálnom dýchaní. Vzhľadom na životne dôležitú úlohu, ktorú zohráva vo výrobe bunkovej energie, sa ukázalo, že malé zmeny hladín Q10 v mitochondriách majú významný vplyv na rýchlosť bunkového dýchania. Takže nedostatok CoQ10 môže viesť k poklesu energetickej hladiny a zníženiu výdrže.

Nejznámejšie účinky koenzýmu Q10:

• spomaľovanie procesov starnutia,

• má antiaterogénny efekt (zmenšuje veľkosť aterosklerotických plátov),

• vhodný po IM (infarkt myokardu) a pri dysfunkcii ľavej srdcovej komory,

• znižuje výskyt angíny pectoris u kardiakov,

• vplyv na motilitu spermií u mužov (aj pri neplodnosti mužov),

• pôsobí na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,

• chráni pred vznikom rakoviny, je prvým antioxidantom, ktorý eliminuje voľné radikály nachádzajúce sa intracelulárne (vo vnútri buniek),

• celkový zdroj energie pre každú bunku v organizme.

• Výrazne pomáha pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)

Kardiovaskárne ochorenia

Bremeno kardiovaskulárnych a metabolických chorôb sa každým rokom zvyšuje. Aj keď sa podmienky pre pacientov v priebehu rokov výrazne zlepšili, zďaleka ešte nie sú dokonalé. S ohľadom na toto všetko sú potrebné nové metódy prevencie a liečby. Koenzým Q10 (CoQ10) je podstatnou zložkou ľudského tela. Existuje stále viac dôkazov, že COQ10 je úzko spojená s kardio-metabolickými poruchami. Jeho doplnok môže byť užitočný pri rôznych chronických a akútnych poruchách. Dopĺňanie koenzýmu Q10 významne zlepšuje aktivitu srdcových buniek popri užívaní statínov po prekonanom infarkte.

Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Imunita a starnutie

Ako silný antioxidant Q10 zabraňuje tvorbe voľných radikálov, posilňuje imunitný systém a podporuje odolnosť voči chorobám. Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Hladina cukru v krvi

Narušená funkcia mitochondrií zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Čo to znamená? Koenzým Q10 zlepšuje fungovanie inzulínových receptorov v bunkách, čo zvyšuje ich citlivosť na hormón inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Barny’s Koenzým Q10 dual je výživový doplnok s obsahom vysokokvalitného japonského koenzýmu a koenzýmu Q10 vo forme mikročastíc, pre lepšiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu.

Neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia sa dávajú do spojitosti s mitochondriálnou dysfunkciou. Nukleové kyseliny, môžu tak ako lipidy a proteíny, podliehať oxidačnému stresu a mitochondriálna DNA je v dôsledku umiestnenia v blízkosti tvorby reaktívnych foriem kyslíka náchylnejšia na poškodenie. Viacerí autori preto skúmali rolu antioxidantov, vrátane CoQ10, v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Je preukázané, že CoQ10 vykazuje neuroprotektívne vlastnosti, môže chrániť neuróny pred poškodením. To vysvetľuje, prečo by CoQ10 mohol mať potenciál byť využívaný pri terapii neurodegeneratívnych porúch.

Q – Symbio je názov medzinárodnej kardiologickej štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of the American College of Cardiology. Mortensen et al. si dali za cieľ zhodnotiť účinnosť CoQ10 u 420 pacientov so stredne závažným až závažným srdcovým zlyhávaním. Pacienti boli rozdelení do skupín, pričom jedna spolu so štandardnou liečbou užívala počas 2 rokov denne 300 mg CoQ10 a druhá neúčinné placebo. U skupiny užívajúcej koenzým Q10 došlo k 43% zníženiu úmrtnosti a k zníženiu počtu hospitalizácií. Výsledky ukazujú, že liečba s CoQ10 spolu so štandardnou terapiou je u týchto pacientov bezpečná, dobre znášaná a spájaná so znížením symptómov (hodnotené podľa klasifikácie NYHA).


Prečítajte si tiež: ČO JE HĹBKOVÁ ŽILOVÁ TROMBÓZA?

Next article