Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » FAJČENIE OHROZUJE NIELEN VAŠE PĽÚCA A SRDCE, ALE TIEŽ ZDRAVIE VAŠICH BLÍZKYCH
Tabu

FAJČENIE OHROZUJE NIELEN VAŠE PĽÚCA A SRDCE, ALE TIEŽ ZDRAVIE VAŠICH BLÍZKYCH

O tom, že fajčenie patrí medzi najrozšírenejší zlozvyk, niet pochýb. Pre mnohých fajčiarov je to priam závislosť, ktorou ohrozujú nielen svoje zdravie, ale aj zdravie svojich blízkych. O rizikách spojených s fajčením sme sa rozprávali s kardiológom doc. MUDr. Štefanom Farským, CSc.

Ako sa fajčiari môžu chrániť z hľadiska prevencie svojho zdravia?

Jediný spôsob, akým si môžu fajčiari udržať svoje zdravie, je okamžite zahodiť cigarety do koša. Samozrejme, môžu začať športovať, zdravo sa stravovať, no ani to nepotlačí negatívne dopady fajčenia na ich zdravie. Cigarety sú návykové a škodlivé, ale to už fajčiari dávno vedia aj sami. Bohužiaľ, jedná sa o zlozvyk, ktorý súvisí aj so psychikou, takže ak si človek neurobí poriadok vo vlastnej hlave, ťažko presvedčí svoje telo.

Veľa ľudí fajčí príležitostne. Aké riziká predstavuje takéto fajčenie?

To, či človek fajčí príležitostne alebo pravidelne, má na zdravie rovnaký dopad. Pravdaže, ak je tých cigariet menej, tak to nie je až také strašné, ako keď za deň niekto vyfajčí celú krabičku. V oboch prípadoch však fajčiar dáva svojmu telu zabrať a dostáva do neho chemické látky, ktoré tam nepatria. Môžeme sa tváriť, že existujú už rôzne elektronické a „zdravšie“ varianty fajčenia, no najzdravším variantom je fajčiarska abstinencia.

Fajčiari sa často svojho zlozvyku nechcú zbaviť aj preto, že sa obávajú pribratia a obezity. Sú tieto obavy na mieste?

Áno, sú. Ľudia totiž zrazu nevedia, čo s prázdnymi rukami a ústami, a tak siahajú po jedle. Začnú jesť viac drobností, ako sú cukríky alebo čipsy či chrumky, a snažia sa zamestnať niečím natoľko, aby im nechýbal ten pocit cigarety medzi prstami a perami. Pri odvykaní je dôležité uvedomiť si, že tá cigareta im chýbať bude a mali by si dopredu ujasniť, ako tento pocit nedostatku nahradia. Existujú aj zdravšie alternatívy, napríklad chrumkanie sušeného ovocia, prípadne čerstvej mrkvy alebo nakrájaného jablka. Málokto sa však vyberie touto cestou. Ja osobne ešte odporúčam ľuďom, aby v takom prípade použili medzizubnú kefku. Spravia tak niečo pre svoj chrup a zároveň zamestnajú ruky aj ústa.

Je lepšie prestať s fajčením naraz, alebo postupne?

Určite odporúčam ľuďom prestať fajčiť zo dňa na deň. Aj postupné znižovanie kvantity cigariet je cesta, no tým, že si ich bude človek stále kupovať a bude ich mať k dispozícii, sa môže stať, že pri stresujúcejšom dni zase skĺzne k balíčku denne. Jednoducho, spravte to rozhodnutie, že s fajčením končíte, zahoďte cigarety do koša a neobzerajte sa späť. Pre mnohých to nie je ľahké, ale určite nie nemožné.

Aké zdravotné následky hrozia fajčiarom v prípade, že nezvažujú prestať?

Medzi najrizikovejšie následky pravidelného fajčenia patrí pľúcny karcinóm, tiež známy ako rakovina pľúc, či chronická bronchitída. Určite musíme spomenúť aj kardiovaskulárne ochorenia ako zvýšený tlak, rýchlejšia srdcová činnosť a zhoršený prietok krvi cez srdcové artérie. Cievy sa zužujú, stávajú sa menej pružnými a riziko infarktu sa niekoľkonásobne zvyšuje. Stojí to fajčenie za to?

Aké vplyv na ľudí má pasívne fajčenie? Uvedomujú si fajčiari, že škodia a ohrozujú aj blízkych a rodinu?

V prípade, že niekto fajčí v bezprostrednej blízkosti svojho partnera alebo detí, bohužiaľ, aj ich ohrozuje tým, že sa u nich zvyšuje riziko dýchacích a kardiovaskulárnych ochorení. Ak si už cigaretku musia dopriať, nech fajčia v exteriéri a poriadne vyvetrajú seba aj svoje šatstvo. Ohľaduplnosť by mala byť u fajčiarov na prvom mieste. Niektorým je to však jedno, iní si na to zase dávajú pozor. A to je správny prístup.

Next article
Domovská stránka » Tabu » FAJČENIE OHROZUJE NIELEN VAŠE PĽÚCA A SRDCE, ALE TIEŽ ZDRAVIE VAŠICH BLÍZKYCH
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Next article