Sú to rozšírené žilové splete v okolí konečníkového otvoru. Vyskytujú sa asi u 70% dospelej populácie nad 50 rokov, u oboch pohlaví, ale prevažne u žien. Podľa lokalizácie sa rozdeľujú na vonkajšie, vnútorné alebo zmiešané.
Prečo vznikajú?
- sedavé zamestnanie,
- nedostatok pohybu,
- problémy s vyprázdňovaním stolice,
- ochorenia malej panvy so zvýšeným tlakom v uvedenej oblasti (ktorý zabraňuje hladkému odtoku krvi zo žíl v okolí konečníka),
- ochorenia pečene (cirhóza) a
- u žien najmä tehotenstvo.
Viete nám špecifikovať, aké sú príznaky hemoroidov?
Príznaky sa líšia podľa ich štádia a lokalizácie. Kým vonkajšie spôsobujú skôr štípanie, svrbenie alebo pálenie v okolí konečníka, prípadne špinenie spodnej bielizne,
vnútorné alebo zmiešané sa často prejavujú najmä krvácaním z konečníka, na toaletnom papieri po stolici alebo aj mimo stolice.
Môžu si pacienti aj sami diagnostikovať hemoroidy?
Kým vonkajšie hemoroidy vidíme aj voľným pohľadom na konečník, vnútorné v počiatočných štádiách zbadať nemusíme. Tie sa dajú vyšetriť iba prístrojom, čiže rektoskopicky alebo kolonoskopicky.
Vonkajšie hemoroidy si často pacient diagnostikuje sám, keď si pri osobnej hygiene nahmatá hrčku v okolí konečníka a má zároveň vyššie uvedené príznaky (svrbenie, štípanie, pálenie v okolí konečníka). Rovnako v mladších vekových skupinách alebo u žien po pôrode, pacienti k lekárovi väčšinou nechodia.
Je však potrebné upozorniť, najmä ak krvácanie trvá dlhšie ako 7-10 dní, alebo sú prítomné iné sprievodné príznaky (zápcha, hnačka, bolesti brucha, chudnutie…), alebo ak ide o pacienta nad 50 rokov, mal by sa nechať vyšetriť aspoň u svojho všeobecného lekára. Ten po základnom vyšetrení rozhodne, kam pacienta pošle, či na chirurgiu (proktológiu) alebo gastroenterológiu. Títo odborníci spolupracujú na diagnostike a liečbe hemoroidov.
Je však potrebné upozorniť, najmä ak krvácanie trvá dlhšie ako 7-10 dní, alebo ak ide o pacienta nad 50 rokov, mal by sa nechať vyšetriť aspoň u svojho všeobecného lekára.
Pred prípadnou operáciou je potrebné vyšetrenie konečníka a hrubého čreva nielen prstom (per rectum) ale najmä prístrojom, aspoň do hĺbky 50-60 cm, aby sa odhalili iné príčiny krvácania (zápaly čreva, polypy, nádory a pod.).
Aká je liečba hemoroidov?
V rámci režimových opatrení je potrebné čo najviac obmedziť dlhodobé sedenie na tvrdej či studenej podložke, vykonávanie aktivít, ktoré dráždia konečník a treba sa vyvarovať aj prechladnutiu a zápche. Väčšina pacientov trpí na hemoroidy v počiatočných štádiách, ktorých príznaky je možné úspešne potlačiť samoliečbou.
Tu sú k dispozícii prípravky na lokálne použitie priamo v oblasti konečníka alebo lieky, vo forme tabliet na ústne užitie, ktoré účinkujú na zapálené hemoroidy. Sú to lieky, ktorých účinné látky výrazne zabraňujú zápalu žíl v okolí konečníka (hemoroidov) a tým redukujú vyššie popísané jeho sprievodné príznaky (svrbenie, štípanie, pálenie, či krvácanie). Lieky obsahujú tzv. flavonoidy, alebo čistenú mikronizovanú flavonoidnú frakciu.
Flavonoidná frakcia obsahuje až 5 flavonoidov, ktoré sa v účinnosti vzájomne podporujú. Veľmi dôležitá v týchto liekoch je práve uvedená mikronizácia, teda mikroskopické rozmery účinných látok lieku, ktoré zabraňujú zápalu a popísaným prejavom hemoroidov.
Na trhu je už aj novinka – zdravotnícka pomôcka vo forme masti a čapíkov, ktorá obsahuje aktívnu látku sukralfát, ktorý vytvára na povrchu poškodenej sliznice konečníka ochrannú bariéru a tým urýchľuje hojenie zapáleného hemoroidu, ale i trhlín a iných zápalových ochorení konečníka.
Lokálna liečba zvyšuje účinok liečby vo forme tabliet na ústne užitie. Použitím tejto kombinácie sa pri akútne zapálených alebo krvácajúcich hemoroidoch dosahuje rýchly nástup účinku do 2-3 dní a do 7 dní je väčšina pacientov úplne bez príznakov, ktoré mala na začiatku akútneho zhoršenia.
Vieme následne predchádzať opakovaným hemoroidom?
Po dosiahnutí úľavy je dôležité nepoľaviť v preventívnych režimových opatreniach a dlhodobej liečbe vo forme tabliet cez ústa. Toto opatrenie výrazne predlžuje obdobie, v ktorom pacient trpiaci na hemoroidy nemá ťažkosti. Dlhodobú liečbu Vám môže predpísať Váš lekár.
Vyššie uvedené režimové opatrenia ani liečba hemoroidov síce trvale nevyliečia ochorenie, ale dlhodobým užívaním uvedených liekov sa dá zabrániť prechodu hemoroidov do vyšších štádií a oddialiť tak potrebu chirurgického alebo nechirurgického zákroku v oblasti konečníka.
MUDr. Jozef Klucho
Gastroenterologická ambulancia Nové Zámky