Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » MAROŠ MOLNÁR: BOL SOM OCHOTNÝ AJ NESPÁVAŤ, ABY SOM SA ZLEPŠOVAL
Tabu

MAROŠ MOLNÁR: BOL SOM OCHOTNÝ AJ NESPÁVAŤ, ABY SOM SA ZLEPŠOVAL

Foto: Adobe Stock

MAROŠ MOLNÁR

Slovenský profesionálny kondičný tréner a bývalý atlét. V roku 2007 spoločne s manželkou Zuzanou založili spoločnosť MOLfit ako centrum funkčného a klasického silového tréningu. Je držiteľom viacerých certifikátov, napríklad certifikátu Silvovej metódy, certifikátu športovej fyzioterapie, certifikátu pre medicínsky pilates či certifikátu pre neuro-ortopedický stabilizačný tréning. Je autorom knihy Gauč alebo šťastie, návodu na lepší a aktívnejší život pre všetkých, ktorí po ňom túžia.

Slovenský profesionálny kondičný tréner a atlét Maroš Molnár sa s nami porozprával o športe a všetkom zdravom.

Ste profesionálny fitnes tréner už veľmi dlho. Kedy a ako ste sa k tomu dostali?

Dostal som sa k tomu, ako sa hovorí, ako slepé kura k zrnu. Bolo to v piatom ročníku na vysokej škole, kde som dostal možnosť trénovať Danielu Hantuchovú. A potom to už išlo –  chytilo ma to za srdce a bol som ochotný aj nespávať, aby som sa zlepšoval. 

Ste zakladateľom spoločnosti MOLfit, centra funkčného a klasického silového tréningu. Mohli by ste nám o tom povedať viac? Čo vás viedlo k jeho založeniu?

Od prvého dňa som mal sen – mať niečo vlastné a nikomu sa neprispôsobovať. Proste robiť si, ako chcem, a mať otvorené tak, ako potrebujem. Vytvoríte svoj tím a robíte spolu, zabávate sa a vytvárate pre svojich klientov také podmienky, aby sa cítili ako doma v obývačke.

Vydali ste knihu s názvom Gauč alebo šťastie. Čo je cieľom tejto knihy a ako vznikol jej názov?

Cieľom knihy je vzdelávať ľudí a ukázať im, že dodržiavať zdravší životný štýl nie je také ťažké, len treba chcieť a vedieť, čo je dôležité, a čo nie. Ukázať im batériu cvikov a vysvetliť im tú úplne najzákladnejšiu teóriu.

Názov vznikol tak, že som raz sedel v Ikare s Gabrielou Belopotockou a ona sa ma opýtala na názov. Po chvíli som povedal: Gauč alebo šťastie. Lebo človek môže mať všetko, aj gauč aj šťastie, je to rovnováha. A to je v živote dôležité – mať vo všetkom rovnováhu.

Ste otvorený zástanca doplnkov stravy. V akých prípadoch by ich človek mal užívať?

Presne tak, som za doplnky, ak sú pre človeka také dôležité, že mu v určitom momente dňa uľahčia život. Sú dôležité hlavne pre ľudí, ktorí potrebujú zvýšiť výkonnosť a pracujú alebo veľa trénujú. Nedá sa jesť, výborne variť, nakupovať kvalitné výrobky a všetko stíhať. Treba si nájsť dobrého dietológa, ktorý vám naozaj poradí, že toto je super, ale toto je už naozaj veľa. Napríklad, aký proteín alebo vitamíny sú kvalitné, a že je dôležité ich správne užívať.

Taktiež radíte ľuďom, ako sa zdravo stravovať. Existuje nejaká prevencia gastro ochorení v rámci jedálnička a celkovo zdravého životného štýlu?

Je to veľmi všeobecné, ale podstatné je vyvarovať sa pitia veľkého množstva alkoholu a sladených nápojov, konzumácie mastných jedál a jedál, ktoré majú nízku nutričnú hodnotu. A ak máte nejaké alergie, tak je dobré dodržiavať danú diétu a nebrať to na ľahkú váhu.

Súčasťou starostlivosti o zdravé telo sú i preventívne prehliadky. Chodievate na ne?

Áno, prehliadky sú veľmi dôležité, lebo správna včasná diagnostika vám môže vyriešiť kopec ďalších problémov. No, popravde, snažím sa udržať nejakú pravidelnosť.

Akým projektom sa momentálne najviac venujete a aké sú vaše plány do budúcna?

Najviac sa teraz venujem natáčaniu štvrtej série Extrémnych premien, dokončovaniu MOLfit.app, ktorá by mala pomôcť hlavne obéznym ľuďom a ľuďom s nadváhou, a neskôr aj ďalším ľuďom a deťom. Rozhodol som sa tiež napísať druhú knihu, aby ľudia dostali kompletné informácie a veľké množstvo príkladov, podľa ktorých si budú vedieť pomôcť. A vlastne prvá a druhá kniha bude dvojzväzok so super informáciami pre každého človeka, aby už nikdy nikto nemohol povedať, že nevie, ako na to.

Next article
Domovská stránka » Tabu » MAROŠ MOLNÁR: BOL SOM OCHOTNÝ AJ NESPÁVAŤ, ABY SOM SA ZLEPŠOVAL
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Next article