Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » MOZGOVÁ PRÍHODA: S PEVNOU VÔĽOU SA DÁ ZVLÁDNUŤ ÚPLNE VŠETKO
ADVERTORIAL

MUDr. A. M. (72) prevádzkovala alergologickú ambulanciu. Jedného dňa dostala mozgovú príhodu, ktorá spôsobila, že sa so svojou milovanou prácou musela zo dňa na deň rozlúčiť. O priebehu choroby, následnom liečení a aj o tom, že s pevnou vôľou sa dá zvládnuť úplne všetko, nám porozprávala v nasledujúcom rozhovore.

Ako sa choroba prejavila?

Jedného dňa som vnímala zhoršené videnie, ktoré som pripisovala nedávnej operácii oka. Podľa všetkého to už boli príznaky porážky, ale neboli jednoznačné. 29. septembra 2019 som v noci odpadla, pozvracala sa. Ráno som zavolala do práce, že neprídem a kolegyňa mi privolala záchranku. Po všetkých vyšetreniach bola diagnóza jasná.

Ako prebiehala liečba?

V regionálnej nemocnici ma pomocou infúzií a antibiotík zachránili. Po prepustení som absolvovala intenzívny 60-dňový rehabilitačný pobyt vo VITALITE v Lehniciach v Špecializovanej nemocnici FBLR. Do zariadenia som došla ležmo – na vozíku, mala som rečové problémy, dokonca som nedokázala používať ani mobilný telefón.

V čom vám rehabilitácia najviac pomohla a aké ste z nej mali pocity?

Bolo to strašne nepríjemné, hanbila som sa. Polohovali ma na posteli, pretože som nebola schopná pohybu. Rehabilitácia mi veľmi pomohla. Používala som rôzne rotopedy na rozcvičenie. Po prepustení z liečby som sa na niekoľko mesiacov stala klientkou domova dôchodcov, kde som už chodila bez chodúľky a rozprávala zrozumiteľne. Dokonca som nepotrebovala žiadnu pomoc pri chôdzi a hygiene, naďalej som však pokračovala v cvičení. A čo bolo potom? Domov som odchádzala po vlastných nohách a moja komunikácia bola zrozumiteľná.

Prečítajte si tiež: CIEVNA MOZGOVÁ PRÍHODA: KEĎ SA NIEČO „POKAZÍ“ V OVLÁDAČI TELA

Máte niekoho, kto vám pomáha?

O ôsmej prichádza opatrovateľka na tri hodiny denne. Dovtedy sa už umyjem, oblečiem a zoberiem si lieky, pretože chcem byť samostatná. Spolu pracujeme v záhrade, kde pestujem kvety, ovocie, zeleninu. Kamarátky, rodina, kolegovia, susedky a príroda sú mojím liekom.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí tiež prekonali mozgovú príhodu?

Ak sa ľudia dajú včas a správne rehabilitovať, majú dobré vedenie a silnú vôľu, zvládnu všetko a naďalej môžu žiť normálny život.

Next article
Domovská stránka » Tabu » MOZGOVÁ PRÍHODA: S PEVNOU VÔĽOU SA DÁ ZVLÁDNUŤ ÚPLNE VŠETKO
Tabu

Koenzým Q10: Čo naozaj robí v našom tele a prečo je životne dôležitý?

Koenzým Q10 je dôležitá látka podobná vitamínu (pôvodne nazývaná vitamín Q) potrebná na správnu funkciu mnohých orgánov a chemických reakcií v tele. Vo vysokých koncentráciách existuje v srdci, mozgu, obličkách, pečeni, svaloch, pankrease a štítnej žľaze. Pomáha zásobovať bunky energiou.

Energia

Jednou z kľúčových rolí koenzýmu Q10 v tele je energetický metabolizmus. Hlavná časť bunkovej energetickej produkcie sa deje vo vnútornej membráne mitochondrií, elektrárne bunky. Q10 je dôležitá zložka reťazca prenosu elektrónov v mitochondriálnom dýchaní. Vzhľadom na životne dôležitú úlohu, ktorú zohráva vo výrobe bunkovej energie, sa ukázalo, že malé zmeny hladín Q10 v mitochondriách majú významný vplyv na rýchlosť bunkového dýchania. Takže nedostatok CoQ10 môže viesť k poklesu energetickej hladiny a zníženiu výdrže.

Nejznámejšie účinky koenzýmu Q10:

• spomaľovanie procesov starnutia,

• má antiaterogénny efekt (zmenšuje veľkosť aterosklerotických plátov),

• vhodný po IM (infarkt myokardu) a pri dysfunkcii ľavej srdcovej komory,

• znižuje výskyt angíny pectoris u kardiakov,

• vplyv na motilitu spermií u mužov (aj pri neplodnosti mužov),

• pôsobí na imunitný systém, zvyšuje odolnosť organizmu voči stresu,

• chráni pred vznikom rakoviny, je prvým antioxidantom, ktorý eliminuje voľné radikály nachádzajúce sa intracelulárne (vo vnútri buniek),

• celkový zdroj energie pre každú bunku v organizme.

• Výrazne pomáha pri rôznych neurodegeneratívnych ochoreniach (Parkinsonova, Alzheimerova choroba)

Kardiovaskárne ochorenia

Bremeno kardiovaskulárnych a metabolických chorôb sa každým rokom zvyšuje. Aj keď sa podmienky pre pacientov v priebehu rokov výrazne zlepšili, zďaleka ešte nie sú dokonalé. S ohľadom na toto všetko sú potrebné nové metódy prevencie a liečby. Koenzým Q10 (CoQ10) je podstatnou zložkou ľudského tela. Existuje stále viac dôkazov, že COQ10 je úzko spojená s kardio-metabolickými poruchami. Jeho doplnok môže byť užitočný pri rôznych chronických a akútnych poruchách. Dopĺňanie koenzýmu Q10 významne zlepšuje aktivitu srdcových buniek popri užívaní statínov po prekonanom infarkte.

Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Imunita a starnutie

Ako silný antioxidant Q10 zabraňuje tvorbe voľných radikálov, posilňuje imunitný systém a podporuje odolnosť voči chorobám. Za posledných 30 rokov sa uskutočnili tisíce štúdií, ktoré uverejňovali prínos Q10 pre udržanie optimálneho zdravia a zdravého starnutia.

Hladina cukru v krvi

Narušená funkcia mitochondrií zhoršuje inzulínovú rezistenciu. Čo to znamená? Koenzým Q10 zlepšuje fungovanie inzulínových receptorov v bunkách, čo zvyšuje ich citlivosť na hormón inzulín a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi.

Barny’s Koenzým Q10 dual je výživový doplnok s obsahom vysokokvalitného japonského koenzýmu a koenzýmu Q10 vo forme mikročastíc, pre lepšiu a efektívnejšiu vstrebateľnosť do organizmu.

Neurodegeneratívne ochorenia

Neurodegeneratívne ochorenia sa dávajú do spojitosti s mitochondriálnou dysfunkciou. Nukleové kyseliny, môžu tak ako lipidy a proteíny, podliehať oxidačnému stresu a mitochondriálna DNA je v dôsledku umiestnenia v blízkosti tvorby reaktívnych foriem kyslíka náchylnejšia na poškodenie. Viacerí autori preto skúmali rolu antioxidantov, vrátane CoQ10, v prevencii neurodegeneratívnych ochorení. Je preukázané, že CoQ10 vykazuje neuroprotektívne vlastnosti, môže chrániť neuróny pred poškodením. To vysvetľuje, prečo by CoQ10 mohol mať potenciál byť využívaný pri terapii neurodegeneratívnych porúch.

Q – Symbio je názov medzinárodnej kardiologickej štúdie z roku 2014 publikovanej v časopise Journal of the American College of Cardiology. Mortensen et al. si dali za cieľ zhodnotiť účinnosť CoQ10 u 420 pacientov so stredne závažným až závažným srdcovým zlyhávaním. Pacienti boli rozdelení do skupín, pričom jedna spolu so štandardnou liečbou užívala počas 2 rokov denne 300 mg CoQ10 a druhá neúčinné placebo. U skupiny užívajúcej koenzým Q10 došlo k 43% zníženiu úmrtnosti a k zníženiu počtu hospitalizácií. Výsledky ukazujú, že liečba s CoQ10 spolu so štandardnou terapiou je u týchto pacientov bezpečná, dobre znášaná a spájaná so znížením symptómov (hodnotené podľa klasifikácie NYHA).


Prečítajte si tiež: ČO JE HĹBKOVÁ ŽILOVÁ TROMBÓZA?

Next article