Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » MÝTY A FAKTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH OČÍ
Tabu

MÝTY A FAKTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH OČÍ

Premýšľate o laserovej operácii očí, ale odrádzajú vás niektoré negatívne príbehy, ktoré si neviete overiť? V tomto článku vám pomôžeme zorientovať sa v tom, čo je pravda a čo mýtus. Poradíme vám, čo robiť, ak sa chcete rýchlo a bezpečne zbaviť okuliarov či kontaktných šošoviek.

Bolí to počas a po zákroku?

Najrozšírenejšou fámou, ktorá sa šíri o laserových operáciách, je tá, že zákrok bolí či už počas, alebo najmä po zákroku. Pred samotnou operáciou dostane pacient kvapky na lokálne znecitlivenie, ktoré sa postarajú o to, že počas zákroku pacient nič necíti. Avšak nebolí vás to ani po odznení anestézy. Teda, ak ste nepodstúpili operáciu starším typom laserov, ktoré sú stále dostupné a cenovo najlacnejšie.

Ak si vyberiete očnú kliniku iClinic, ktorá používa najnovšie technológie, napríklad tretej generácie laserových operácií metódou Relex Smile 3D. Tá vám zaručí bezbolestný pooperačný priebeh. Pri tomto type operačnej metódy sa totiž používa iba femtosekundový laser, ktorý zákrok vykoná tak, že počas neho nedochádza k páleniu tkaniva rohovky či vytvoreniu rezu.

Hrozí mi oslepnutie?

Doteraz sa vo svete vykonali desiatky miliónov laserových operácií očí, a ani v jednom prípade nedošlo k oslepnutiu. Dôvodom je napríklad aj to, že súčasné moderné laserové operácie sa vykonávajú na povrchu oka. Špičkové lasery dokážu prerušiť operáciu aj pri tom najmenšom pohybe oka. Aj z týchto dôvodov je dôležité vybrať si takú očnú kliniku, ktorá pracuje len s tými najnovšími a overenými lasermi a pravidelne svoje technológie obnovuje.

Vedúci očný lekár z očnej kliniky iClinic MUDr. Ivo Ďurkovič vysvetľuje, že existujú zavádzajúce štúdie, ktoré sa šíria ako hoax. Laik ich nevie rozpoznať, a upozorňuje na to, že takzvané haló efekty sú nejaký čas od absolvovania operácie normálne. „Operáciou sa totiž mení optický systém oka, mení sa fyzikálna stránka videnia. Po operácii potrebuje rohovka nejaký čas na to, aby sa ‚preskladala’ a mozog si musí na novú situáciu zvyknúť,“ dodáva.

Podstatné je, vybrať si kvalitnú kliniku so špičkovými odborníkmi, ktorí vám urobia dôkladné komplexné vyšetrenie a navrhnú vám operačnú metódu ušitú na mieru pre vaše oči.

Je operácia len pre krátkozrakých?

Toto už v súčasnosti neplatí. V súčasnosti sa dá zoperovať nielen krátkozrakosť, ale aj ďalekozrakosť a astigmatizmus, avšak iba v rámci určitého rozsahu očnej chyby:

• krátkozrakosť do -10 dioptrií,
• ďalekozrakosť do +6 dioptrií,
• astigmatizmus do 5 cylindrov.

Tieto hodnoty sú však len orientačné, keďže každý ľudský organizmus je jedinečný. Medzi časté zákroky patrí aj refrakčná výmena vnútroočnej šošovky (operačná metóda Prelex), ktorá umožňuje pacientovi zbaviť sa okuliarov na všetky vzdialenosti. Čiže na čítanie, strednú vzdialenosť (napr. pozeranie na PC), ale aj na diaľku. Všetky typy laserových operácií, ktoré sa vykonávajú v očnej klinike iClinic, sú bezbolestné. Aktuálne najnovšia – tretia generácia týchto operácií (zákrok metódou ReLEx SMILE 3D), je dokonca už bez potreby vytvorenia lamely na rohovke, a tiež aj bez nutnosti pálenia rohovky excimerovým laserom.

Každý je vhodný na operáciu očí?

Ak je dioptrická chyba oka veľmi silná a nie je vhodná na vykonanie laserovej operácie oka, máte možnosť absolvovať vnútroočný zákrok. Takzvanú refrakčnú výmenu vlastnej šošovky za novú, umelú,“ vysvetľuje možnosti MUDr. Ďurkovič. Tento typ metódy sa volá Prelex a odporúča sa pacientom po 45. roku veku, keďže laserová operácia už pre nich zvyčajne nie je vhodná. V tomto veku totiž prichádza k prirodzenému starnutiu oka a mnohí ľudia už potrebujú okuliare na čítanie. iClinic ponúka pacientom bezbolestnú operáciu metódou FEMTO Z-PRELEX s využitím femtolaseru, ktorý nahrádza ostrý skalpel. Jej výhodou je trvalé odstránenie dioptrickej chyby, odstránenie rizika vzniku šedého zákalu a predovšetkým to, že dokážu vidieť na blízko, strednú vzdialenosť, ale aj na diaľku, a to bez akýchkoľvek okuliarov.

Je zákrok predražený?

Niekto by možno povedal, že nevýhodou môže byť cena, ale ani to nie je celkom tak. Okuliarové rámy vás neraz vyjdú aj na stovky eur a viete ich poľahky pokaziť. U šošoviek je zas nevýhodou to, že ich treba meniť ešte častejšie ako dioptrické okuliare, čo má výrazný vplyv na vašu peňaženku.

Ak by sme si totiž prepočítali celkové náklady na okuliare či šošovky počas nášho života, zistili by sme, že operácia laserom vychádza v konečnom dôsledku lacnejšie. Ide o jednorazovú investíciu a navyše, jej výhodou je aj to, že sa na ňu vzťahuje doživotná záruka, a to vám dnes garantujú naozaj málokde.

Očná klinika iClinic ponúka svojim pacientom možnosť platby na splátky, možnosť zapojiť sa do skupinovej zľavy, ale aj rôzne zľavy počas celého roka, čím si dokážete náklady na operáciu očí výrazne znížiť.

Viac zistíte na www.iclinic.sk.

Next article
Domovská stránka » Tabu » MÝTY A FAKTY O LASEROVÝCH OPERÁCIÁCH OČÍ
Tabu

O SEXE SE TREBA ROZPRÁVAŤ

Sexuálna výchova by nemala byť tabu v škole ani doma, aby nielen mladí ľudia získali relevantné informácie v správnom čase.

Vala a Miška sú autorkami podcastu Sexuálna výchova, v ktorom normalizujú rozhovor o sexe. V epizódach plných humoru a nadsázky prinášajú rôznym vekovým kategóriám spoločne s odborníkmi informácie, ktoré chýbajú na slovenských školách. Za ostatný rok svojej činnosti stihli publikovať viac ako 50 epizód na rôzne témy súvisiace so sexuálnym zdravím, intimitou, vzťahmi či orientáciou.

Freelancerky Michaela Chrkavá a Valéria Frázová sú autorkami podcastu Sexuálna výchova. V rozhovore nám prezradili, ako ich spolupráca vznikla, prečo je dôležité o sexe komunikovať, aj ako sú na tom s otvorenosťou ony samy.

Poďme na to pekne od začiatku. Ako a kde ste sa zoznámili?

V: Poznali sme sa iba z videnia z redakcie, v ktorej sme v nejakom bode obe pracovali, nie však súčasne.
M: Evidovali sme sa, sem-tam sme sa stretli na akcii, ale pred podcastom sme neboli v tak častom kontakte.

Čo vás priviedlo k začatiu projektu Sexuálna výchova? Čakali ste, že budete také populárne?

V: Ja som mala v hlave ideu začať robiť podcast alebo videoobsah, nebola však konkrétna, mala som v hlave iba témy. Pôvodne som sa o tomto nápade bavila s naším kamarátom. Počas prvej vlny som sa pripojila na Miškino živé vysielanie na Instagrame, kde rozoberala rôzne otázky ohľadom sexu. A po jeho skončení som jej napísala, nech ideme spoločne do tohto projektu. Nečakali sme, že sa tak rýchlo stane podcast obľúbeným, ale máme z toho radosť.
M: Ja som vždy bola v týchto otázkach veľmi otvorená, aj na vysokej škole som mala v rádiu reláciu o mužoch a ženách a začala som tieto témy riešiť na svojom Instagrame. Podcast mi pravdupovediac vôbec nenapadol, až kým mi nenapísala Val, a potom to už malo rýchly spád. Prvotným úspechom sme boli nesmierne prekvapené a každý deň sme veľmi vďačné, že sa náš spontánny nápad takto ujal.

Povedali by ste, že je sex stále tabuizovanou témou?

V: Rozhodne áno. Vidíme to aj na tom, ako sa o ňom (ne)rozpráva doma či v škole a vedomosti z tejto oblasti nie sú bežnou súčasťou „výbavy“ mladého človeka, ktorý začína sexuálne žiť.
M: Určite. Vidíme to v reakciách na našich sociálnych sieťach na jednotlivé epizódy a v reakciách a otázkach našich fanúšikov.

Ak to nie je príliš osobné, ako to máte vy? Povedali by ste, že vediete v tejto oblasti s partnerom, s blízkym okolím, otvorenú komunikáciu?

V: Myslím si, že som primerane otvorená, čo sa diskusie o sexe týka. Nepotrebujem s cudzími ľuďmi podrobne preberať úplné detaily svojho sexuálneho života. Takže filtrujem, čo je vhodné a čo už je príliš. S posledným partnerom sme sa o sexe dokázali rozprávať naozaj otvorene, za čo som vďačná.
M: V mojom prípade viac ako otvorenú, ja ani tento filter nemám (úsmev). Respektíve, filtrujem menej. S kamarátkami som vždy sex preberala otvorene a s mojím partnerom je to naozaj o hlbokom porozumení a dôvere a vieme si povedať úplne všetko.

Ideálne by bolo, aby bola sexuálna výchova na školách, ale aby nezahŕňala iba žiakov, ale aj ich rodičov. Často by sa rodičia s deťmi o sexe aj porozprávali, ale nevedia ako.

O čom je dôležité v rámci sexu rozprávať sa najviac?

V: V prvom rade, rozprávať sa o ňom. Toto opakujeme v každej epizóde, že ľudia by mali mať sex len s niekým, s kým sa o ňom vedia porozprávať. Táto téma je taká komplexná, že by nás mala sprevádzať životom od mladšieho veku a učiť nás napríklad aj to, ako si v mladosti nastaviť hranice. Z toho najdôležitejšieho by som však určite vypichla súhlas (alebo tiež consent) a rozhodne bezpečnosť pri sexe. Či už pod ňou rozumieme samotnú ochranu alebo pocit bezpečia.
M: O všetkom. Rovnako o tom, čo sa nám páči, aj o tom, čo sa nám nepá či. O našich túžbach, predstavách, traumách, hraniciach. Čo nám je príjemné, ako vnímame svoje telo, čo pre nás sex znamená. Je toho veľmi veľa. Komunikácia je základ.

Kde vidíte najväčšie medzery v sexuálnej výchove a kde by sa malo o nej hovoriť viac? Na školách alebo doma? Koho povinnosť je vzdelávať deti a dospievajúcu mládež ohľadom sexu?

V: V ideálnom prípade by to mala byť kombinácia oboch. To znamená, že mladý človek by mal mať priestor a cítiť dôveru voči rodičom, aby sa na nich mohol obrátiť. Zároveň by však mali vedomosti nadobúdať v škole. Problémom však je, že ani množstvo dospelých takéto vzdelanie nemá. A školy ho zatiaľ, žiaľ, neposkytujú.
M: Inkluzívna sexuálna výchova by mala byť implementovaná nielen ako súčasť života mladých ľudí, ale sprevádzať nás po celý život. V ranom veku by sme sa mali učiť základnú anatómiu, nastavovať si hranice, neskôr pochopiť vlastnú sexualitu, pripraviť sa na menštruáciu, prvý sex, nasledovať by mala výchova k partnerstvu a rodičovstvu, v dospelosti by sme sa mali naučiť prekonať traumy z minulosti, v každom veku je vhodné niečo iné. Ideálne by bolo, aby bola sexuálna výchova na školách, ale aby nezahŕňala iba žiakov, ale aj ich rodičov. Často by sa rodičia s deťmi o sexe aj porozprávali, ale nevedia ako.

Nedávno ste sa zúčastnili na European Youth Event v Európskom parlamente. S akou agendou ste tam šli? A aký to bol pre vás obe zážitok/skúsenosť?

V: Dostali sme priestor v rámci našej diskusie otvoriť tému dôležitosti sexuálnej výchovy ako takej. Dodnes je pre mňa najväčším prekvapením tohto roka, že sme sa vďaka podcastu mohli prezentovať aj pred zahraničným publikom a nazbierať nové postrehy od mladých ľudí z celej Európy.
M: Bolo to neskutočne inšpiratívne a obohacujúce a dostali sme obrovskú podporu od mladých ľudí z celej Európy. Videli sme, že to, čo robíme, má zmysel.

Next article