Rakovina hlavy a krku predstavuje nádorové ochorenia, ktoré vznikajú v tkanivách horného tráviaceho a dýchacieho traktu (pery, jazyk, ústna dutina, hltan, hrtan alebo hlasivky). Patria sem aj nádory vznikajúce v nosovej dutine, prínosových dutinách, alebo v slinných žľazách. Ide teda o veľmi rozmanitú skupinu nádorových ochorení.
MUDr. Oľga Rosinská
onkológ, Nemocnica AGEL Komárno
Medzi rizikové faktory vzniku rakoviny hlavy a krku patrí užívanie tabakových výrobkov. Súčasná nadmerná konzumácia alkoholu riziko vzniku tohto ochorenia mnohonásobne zvyšuje. Alkohol pôsobí na slizniciach tak, že umožňuje lepší vstup karcinogénnych látok do buniek.
Výskyt nádorov na podklade vírusových infekcií stúpa
Okrem infekcie EBV (Epstein a Barrovej), ktorý je spájaný s nádormi nosohltana a nádormi prínosových dutín, je najzávažnejším patologickým faktorom ľudský papilomavírus HPV, ktorý zodpovedá za stúpajúcu incidenciu (výskyt) nádorov orofaryngu. Ich výskyt je 4- až 5-krát častejší u mužov vo veku okolo 50. roku života. Na vzniku nádorov ústnej dutiny sa môžu podieľať aj infekcie herpetickými vírusmi. Nádory slinných žliaz sa spájajú so zvýšenou expozíciou ionizujúcim žiarením. Slnečné žiarenie predstavuje rizikový faktor pre vznik nádorov v oblasti pier.
Ďalšie rizikové faktory
Medzi ďalšie faktory pre vznik tohto nádorového ochorenia patria oslabená imunita, nedostatok vitamínov v potrave, nedostatočná hygiena ústnej dutiny a z toho vyplývajúci zlý stav chrupu. Ďalej sa sem radia faktory ako expozícia karcinogénnymi látkami – drevný, textilný a kožený prach, formaldehyd, olovo, nikel, azbest, arzén, uhľovodíky v dechte, sadziach a priemyslových olejoch. Tieto nádory môžu byť dlhodobo bez klinických príznakov alebo napodobňujú bežné zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. V prípade pretrvávania ťažkostí treba vyhľadať lekársku pomoc.
Včasné stanovenie diagnózy má významný vplyv na úspešnosť liečby
Medzi príznaky ochorenia patrí bolestivosť v oblasti jazyka, nehojace sa vredy v ústnej dutine, červené alebo biele škvrny v ústach, bolesti krku, pretrvávajúci chrapot, dýchavičnosť, bolestivé alebo sťažené hltanie, prítomnosť hmatnej rezistencie na krku, pocit cudzieho telesa v krku, jednostranná nosová nepriechodnosť, výtok z nosa, strata čuchu, krvácanie z oblasti úst, bolesti zubov, problémy so zubnou protézou, bolesti vyžarujúce do ucha, zväčšenie slinných žliaz.
Kompletné vyšetrenie a stanovenie diagnózy
Skvamocelulárny karcinóm je histologicky najčastejší typ a predstavuje 90 % všetkých nádorov. Úspešnosť liečby závisí nielen od typu nádoru a jeho rozsahu v čase diagnózy, ale aj na celkovom stave pacienta a jeho ochote spolupracovať. Základom stanovenia diagnózy je kompletné vyšetrenie v ORL oblasti, čo zahŕňa podrobné klinické vyšetrenie a endoskopické vyšetrenie s odberom vzorky podozrivého tkaniva (biopsie) na účely stanovenia histologického typu nádoru a jeho ďalších parametrov. Dôležité sú ďalšie genetické a molekulárne analýzy nádorového tkaniva. Celkový obraz na stanovenie štádia ochorenia dopĺňajú zobrazovacie vyšetrovacie metódy (CT, MRI, PET/CT), ktoré slúžia na zistenie veľkosti a tvaru nádoru a jeho potenciálne šírenie do ďalších oblastí v tele.
Liečebné možnosti a prežívanie pacientov
Prežívanie pri nádoroch hlavy a krku závisí od viacerých faktorov, ako je anatomická lokalizácia nádoru, štádium ochorenia a stav HPV infekcie. Riziko vzniku rakoviny v tejto oblasti je u mužov vyššie ako u žien. Predstavuje 7. najčastejšiu malignitu celosvetovo.
Liečebné možnosti sú pre pacienta konzultované v rámci tzv. multidisciplinárnych stretnutí. Ide zvyčajne o kombináciu viacerých liečebných modalít. Včasné štádiá rakoviny sú liečené chirurgicky, alebo rádioterapiou. V prípade rizikových faktorov a pri lokálne pokročilom ochorení je možné podať kombinovanú liečbu radiochemoterapiou. Niekedy sa podáva tzv. indukčná terapia pred lokálnou liečbou s cieľom zmenšenia nádoru, aby bolo možné dosiahnuť dobrý efekt chirurgickej liečby alebo radioterapie. Ak je ochorenie metastatické, rozšírené v celom tele, tak sa podáva systémová liečba, cielená biologická liečba, prípadne imunoterapia.