Prejavuje sa rozličnými príznakmi, ale v prvom rade postihuje nervový systém, ktorý napádajú vlastné imunitné bunky. Preto ochorenie označujeme ako autoimunitné. Spôsobuje zápal a poškodenie.
MUDr. Edita Kahancová
Poradňa pre demyelinizačné ochorenia nervového systému – Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
Pri sclerosis multiplex dochádza k zápalu a poškodeniu myelínových obalov nervových výbežkov, ktoré spôsobuje poruchy vedenia signálu medzi neurónmi a ďalšími bunkami. Zo začiatku sa môžu vyskytovať príznaky ako tŕpnutie rúk, porucha zraku, neskôr sa môžu pridružiť problémy s močením, spánkom alebo sústredenosťou. Priebeh a príznaky ochorenia sú rôznorodé a individuálne. O liečbe tohto ochorenia sme sa rozprávali s MUDr. Editou Kahancovou z Univerzitnej nemocnice v Košiciach.
Dôležité je zasiahnuť včas, podchytiť a začať liečiť ochorenie čím skôr.
Aké máme v súčasnosti možnosti liečby sclerosis multiplex?
Existujú dva hlavné prístupy k liečbe: imunosupresívna liečba a imunorekonštitučná liečba. Imunosupresívna liečba potláča aktivitu imunitného systému, aby zabránila útokom na nervový systém. To však môže spôsobiť dlhodobé oslabenie imunitného systém, ktorý je menej schopný bojovať proti infekciám a iným chorobám. Imunorekonštitučná liečba resetuje alebo preladí imunitný systém. Táto liečba najprv zničí istý typ imunitných buniek, ktoré spôsobujú poškodenie, a v ďalšej fáze umožní telu vytvoriť nové, zdravé bunky, ktoré neútočia na nervový systém. Imunitný systém je teda potlačený len na krátke obdobie, po ktorom nasleduje vybudovanie zdravého a plne fukčného systému, zabezpečujúceho imunitu organizmu.
Pre koho je táto liečba vhodná?
Imunorekonštitučná liečba je vhodná pre ľudí v skoršom štádiu ochorenia, vtedy má najlepší účinok. Podáva sa v niekoľkých krátkych cykloch, preto ľudia, ktorí sú aktívni a pracujú, ocenia, že nemusia na ňu často myslieť a dennodenne ju užívať. Existujú rôzne formy tejto liečby, ktoré sa užívajú len krátkodobo. Následne sa imunitný systém sám preladí, pričom tento účinok vydrží niekoľko rokov, bez toho, aby sa liek ďalej užíval. Liečba nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia aktívnym onkologickým ochorením alebo aktuálne bojujú s nejakým typom infekcie. Váš lekár vám vysvetlí, ktorá liečba je pre vás vhodná, keďže každá liečba má svoje špecifiká.
Všetky dostupné lieky účinne umožňujú ľuďom so sclerosis multiplex viesť dlhodobo kvalitný život bez výrazných obmedzení.
Má táto liečba nejaké nežiaduce účinky?
Ako každá liečba, aj táto môže mať nežiaduce účinky, najmä krátkodobého rázu, ako sú infekcie, pretože dočasne oslabuje imunitný systém. Na rozdiel od imunosupresívnej liečby, ktorá potláča imunitný systém dlhodobo, imunorekonštitučná liečba má tendenciu obnoviť imunitný systém do zdravého stavu, čo môže znížiť riziko dlhodobých komplikácií.
Znamená to, že pacient je vďaka tejto liečbe komplet vyliečený?
Keďže stále nepoznáme presnú príčinu vzniku ochorenia sclerosis multiplex, liečba, ktorá by úplne vyliečila ochorenie, zatiaľ neexistuje. Všetky dostupné lieky však účinne umožňujú ľuďom s touto chorobou viesť dlhodobo kvalitný život bez výrazných obmedzení. A aj keď imunorekonštitučná liečba zvyčajne účinkuje dlhšie obdobie, časom sa určitá miera aktivity buniek, ktoré útočia na vlastný imunitný system, môže obnoviť. Ako rýchlo a do akej miery je individuálne a závisí od ďalších faktorov. Je preto dôležité, dodržiavať pokyny svojho ošetrujúceho lekára, pravidelne absolvovať kontroly v SM centre a samozrejme, veľkú úlohu zohráva zdravý životný štýl.
Schvalené: november 2024 SK-MULNI-00116