Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU V OBDOBÍ KORONAVÍRUSU
Tabu

STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU V OBDOBÍ KORONAVÍRUSU

Opatrenia, ktoré sú spojené s pandémiou koronavírusu, majú jednak vplyv na našu psychiku, ale podpisujú sa aj na stave a kvalite pokožky. Pokožka si preto v tomto období zaslúži špeciálnu starostlivosť.

Obnova bariérovej funkcie pokožky

Ruky si niekoľkokrát za deň umývame, používame dezinfekciu, nakupujeme v plastových rukaviciach – všetky tieto opatrenia majú vplyv na stav pokožky rúk. Často sa objavuje vysušenie pokožky, ekzémy a praskliny. Rukám by sme preto mali dopriať špeciálnu pozornosť a starostlivosť, ktorá ich zregeneruje a dodá im potrebnú výživu aj ochranu. Pri častom umývaní je narušená lipidová vrstva, ktorá chráni kožu pred škodlivinami. Koža je po narušení tejto vrstvy náchylnejšia k poškodeniu a podráždeniu, otvára sa tým cesta pre mikróby a alergény. Po každom umývaní a dezinfekcii rúk by mal nasledovať ďalší krok, ktorým je použitie krému so schopnosťou ruky vyživiť a obnoviť ich ochrannú vrstvu.

Pomáhajú prebiotiká

Najviac trpí citlivá pleť so sklonom k tvorbe akné, ekzémov alebo dermatitídy. Pokožka sa pod rúškom potí, nemôže voľne dýchať, množia sa na jej povrchu baktérie, ktoré spôsobujú vznik pupienkov či ekzémov. Dochádza k nerovnováhe kožného mikrobiomu, do menšiny sa dostávajú „dobré“ baktérie, ktoré sú zodpovedné za to, že naša pleť plní svoju ochrannú funkciu. „Dobré“ baktérie je potrebné udržiavať v správnom množstve – musíme ich vyživovať nielen zvnútra, vhodnou stravou a dodržiavaním správnej životosprávy, ale môžeme aj zvonku, napríklad prebiotikami. Tie sú skvelé pre opätovnú kalibráciu mikrobiomu, posilnenie prospešnej mikroflóry pleti a podporu zdravšej pokožky. Kozmetické prípravky s prebiotikami môžu pleti v tomto období výrazne pomôcť. Základom starostlivosti o pleť je tiež jej pravidelné čistenie.

Next article
Domovská stránka » Tabu » STAROSTLIVOSŤ O POKOŽKU V OBDOBÍ KORONAVÍRUSU
Tabu

NOČNÉ POMOČOVANIE U DETÍ: ZMENA REŽIMU A NÁVŠTEVA LEKÁRA

MUDr. EVA SÁDOVÁ

Nefrologická ambulancia, Košice

Čo je to enuréza a kto ňou trpí?

Pod pojmom enuréza rozumieme nočné pomočovanie detí, ktoré sú staršie ako 5 rokov. Podľa literatúry by mali mať deti práve okolo tohto veku už správne vyvinutý močový mechúr ako aj centrálnu nervovú sústavu. a teda mali by byť schopné udržať moč aj v noci. Ak sa detičky aj náhodou zobudia na to, že potrebujú cikať a odídu na toaletu, stále je to v poriadku. Bohužiaľ, ak sa na pocit močenia nezobudia, je to problém.

Aké sú príčiny nočného pomočovania?

Enuréza vzniká z dvoch základných príčin. Prvou je primárna, ktorá súvisí s vývojom dieťatka. Za normálnych okolností sa nám v jadrách medzimozgu (hypotalamu) vytvára hormón, ktorý zjednodušene povedané zabraňuje močeniu. Jeho vylučovanie je najvyššie v noci práve preto, aby si naše telo mohlo oddýchnuť a nemuseli sme sa budiť na močenie. Ak je ale rytmus vylučovania tohto hormónu narušený, dochádza k problému a dieťatko sa v noci pociká.

Sekundárnou príčinou sú psychologické problémy, ako napríklad stres, či už v rodinnom alebo školskom prostredí. Bohužiaľ, aj toto stresujúce „kovidové” obdobie spôsobilo, že naše ambulancie sa plnia deťmi s enurézou.

Kedy by sa malo začať pomočovanie dieťatka riešiť?

Pred spomínaným 5. rokom je dieťa stále ešte v období, kedy je z lekárskeho hľadiska občasné pomočovanie prijateľné. Keď však pocikávanie pretrváva aj po tomto veku, ešte stále to neznamená, že sa rodič musí okamžite hnať k lekárovi. Existuje niekoľko spôsobov, ako nočnému pomočovaniu zabrániť bez toho, aby bolo dieťa vystavené stresu z návštevy lekára.

Ako teda môžu rodičia pomôcť deťom zvládnuť nočné pomočovanie?

Rodičia môžu v prvom kroku dieťaťu pomôcť zmenou režimu. Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním. Obličky sú z toho pravdaže zmätené a okamžite začnú prijaté tekutiny spracovávať. Ideálne je, aby dieťa pilo priebežne počas celého dňa. Buď čistú vodičku alebo čajíky.

Často pri prvej návšteve u nás zistíme, že dieťa celý deň poriadne nepije a doslova sa naleje vodou až tesne pred spaním.

Taktiež je dôležité, aby bolo dieťa naučené na „kľudový režim” pred spaním. Žiadne hádky, žiadne stresy a najmä žiadne mliečko alebo čajík do postieľky. Neznamená to však, že nemá večer piť vôbec. Posledný pohár vody by si malo dať maximálne 1 hodinu pred spaním.

Čo robiť, keď sa dieťa pomočuje aj v prípade správne nastaveného režimu?

Vtedy by si mal rodič s dieťaťom pripraviť takzvanú pitnú a mikčnu kartu, ktorej vzor si môže stiahnuť z internetu. Zaznačí do nej príjem a výdaj tekutín dieťatka a s týmito poznámkami navštívi pediatra, ktorý ho po prehliadke pravdepodobne pošle k nefrológovi. Lekár dieťatku v rámci medikamentóznej liečby doporučí desmopresín, nakoľko je to jediná možná liečba, ako liečiť farmakologicky.

Niekedy je potrebná aj spolupráca so psychológom, aby sa vylúčili spomínané sekundárne príčiny pomočovania. Dôležité však je, aby s dieťaťom o tomto probléme komunikoval najmä rodič, a to pokojným a neodsudzujúcim tónom. To posledné, čo takéto dieťa potrebuje sú výčitky a pocit, že rodičov sklamal.

Next article