Skip to main content
Domovská stránka » Tabu » NÁSTRAHY SPARNÝCH LETNÝCH DNÍ
Tabu

NÁSTRAHY SPARNÝCH LETNÝCH DNÍ

S pribúdajúcimi slnečnými dňami už čoraz častejšie myslíme na letné obdobie, na dovolenku pri vode, ktorá sa však pre mnohé ženy spája s obavami, ako ochrániť svoje intímne zdravie.

Letnú sezónu by sme si chceli užiť naplno. S maximálnou pohodou a bez zbytočných starostí navyše, ale čo robiť v prípade, keď sa „tam dole“ necítime komfortne?

Vaginálna mykóza

Najčastejší problém, ktorý trápi ženy nielen počas letných dní, býva vaginálna mykóza. Biely hrudkovitý výtok, zvyčajne bez zápachu, majú na svedomí spravidla kvasinky. Tie sa okrem výtoku podpisujú aj na svrbení, pálení, bolestivým pohlavným stykom, začervenaním i opuchom. Príčiny jej vzniku bývajú rôzne – môžu byť dôsledkom užívania antibiotík, oslabenej imunity, stresu, nadmernej konzumácii cukru alebo nakazením od partnera. Na vznik mykózy má vplyv aj vlhké prostredie. Mokré plavky, chlórovaná voda v bazénoch či neprievzdušná spodná bielizeň.

Ako si rýchlo a účinne pomôcť Rosalgin® Easy vaginálny výplach je rýchle, účinné, moderné a pohodlné riešenie gynekologických ťažkostí, vaginálnej mykózy, svrbenia a pálenia. Účinne pôsobí proti kvasinkám a baktériám, a preto je účinný aj proti tzv. zmiešaným infekciám. Po jeho aplikácii nie je potrebné použitie vložky ani sprcha, ako je to v prípade vaginálnych čapíkov či krémov. Výplach Rosalginom odstraňuje aj mechanické nečistoty a žena nadobudne okamžitý pocit čistoty.

PRAKTICKÉ A JEDNODUCHÉ RADY


1. Tip

Neostávajte príliš dlho v mokrých plavkách, vždy sa prezlečte do suchých plaviek.

2. Tip

Noste vzdušnú bavlnenú spodnú bielizeň.

3. Tip

Používajte Rosalgin®, ktorý prináša rýchlu úľavu od gynekologických ťažkostí, svrbenia a pálenia.

Viac informácii sa dozviete na www.rosalgin.sk.

Prečítajte si tiež: VERONIKA OSTRIHOŇOVÁ: VECI TABU NIE SÚ PRE MŇA OZAJ TABU

Next article
Domovská stránka » Tabu » NÁSTRAHY SPARNÝCH LETNÝCH DNÍ
Tabu

VÍRUSOVÁ HEPATITÍDA C: HROZBA TRANSPLANTÁCIE PEČENE

Hepatitída C predstavuje infekčné ochorenie spôsobené vírusom hepatitídy C (HCV). HCV infekcia u 60 – 80 % pacientov prejde po prekonaní akútnej fázy do štádia chronickej hepatitídy. Vírus hepatitídy C spúšťa chronický zápalový proces v pečeni, ktorý poškodením tkaniva vedie k fibróze pečene, cirhóze a jej komplikáciám.

MUDr. MAREK RÁC, PhD.

primár
Interná klinika FN Nitra

Hepatitída C predstavuje celosvetovo najčastejšiu príčinu transplantácií pečene. Od objavenia vírusu v r. 1989 sa až do súčasnosti dosiahol enormný pokrok v diagnostike a liečbe ochorenia. Po dlhej ére interferónovej liečby sa v ostatných rokoch dostala do popredia revolučná liečba DAA – priamo účinkujúce antivirotiká. Táto vysoko efektívna liečba umožňuje vyliečenie takmer všetkým infikovaným. Vysoká bezpečnosť zaručuje minimum nežiaducich účinkov. Liečba DAA predstavuje pri neprítomnosti profylaktickej vakcíny jediný efektívny nástroj v boji s HCV infekciou.

Ako sa hepatitída C prenáša a jej výskyt

Prenos nákazy sa deje prevažne krvnou cestou. Spája sa s medicínskymi procedúrami, rizikové sú invazívne výkony, operačné zákroky. Vysoko rizikové je zdieľanie spoločných kontaminovaných ihiel používateľmi drog. Možný je prenos infekcie z matky na dieťa a taktiež pri pohlavnom styku s infikovanou osobou. Postihnutí môžu byť ľudia, ktorí pred rutinným vyšetrovaním darcov krvi dostali krvnú transfúziu alebo faktory zrážania krvi (pred rokom 1992), vo vyššom riziku výskytu sú dialyzovaní pacienti.

Rizikovou skupinou s vysokým percentom premorenia sú osoby z marginalizovaných skupín, jedinci užívajúci intravenózne drogy a väzni. V Európe a USA predstavuje najväčšiu hrozbu prenosu HCV infekcie užívanie vnútrožilových drog. Riziková tetováž vykonávaná za neregulovaných podmienok môže predstavovať faktor prenosu HCV infekcie. Každý pacient s pretrvávajúcim zvýšením aktivity pečeňových enzýmov a každý z rizikovej skupiny by mal poznať svoj sérologický status.

Pri potvrdení sérologickej pozitivity antiHCV protilátky by mal lekár pacienta odoslať na špecializovanú ambulanciu. Tam sa doplnia vyšetrenia potrebné na potvrdenie infekcie HCV a tiež výber vhodnej liečby. V minulosti obávaná biopsia už nie je potrebná, nakoľko máme k dispozícii neinvazívne metódy zisťovania pokročilosti pečeňovej choroby (napr. tranzientná elastografia pečene). Celosvetovo sa pri významných regionálnych rozdieloch odhaduje počet infikovaných na cca 80 miliónov. Na základe epidemiologických údajov Slovensko predstavuje krajinu s nízkou prevalenciou HCV infekcie a odhadovaný počet infikovaných osôb sa pohybuje medzi 30 000 až 35 000.

Prejavy, príznaky a diagnostika ochorenia

Po akútnej infekcii, pokiaľ sa organizmus nevie vysporiadať s HCV infekciou, prechádza ochorenie do chronicity. Označujeme tak infekciu trvajúcu viac ako 6 mesiacov. Zápalový proces postihujúci pečeň vedie k poškodeniu pečeňových buniek a zápalu. To vyúsťuje do vzniku fibrózy – jazvovatenia pečeňového tkaniva, ktoré tvorí substrát pre cirhózu. Cirhóza predstavuje rizikový faktor vzniku rakoviny pečene a spája sa s množstvom pečeňových komplikácií.

Chronická HCV infekcia sa spája s mimopečeňovými prejavmi. Nezriedka sa infekcia zistí po zachytení kryoglobulinémie, vaskulitídy (zápalu ciev), reumatického postihnutia svalov či kĺbov. Závažnou manifestáciou sú hematologické malignity, najčastejšie Hodgkinov lymfóm. HCV infekcia sa spája aj so syndrómom inzulínovej rezistencie, preto majú infikovaní vyšší výskyt cukrovky, cievnych mozgových príhod a infarktov myokardu.

Vo veľkej väčšine prípadov infekcia prebieha nepozorovane. Sporadický je výskyt nešpecifických príznakov, nechutenstva, únavy. Zriedkavá je žltačka so žltým sfarbením kože a slizníc s bolesťou pod pravým rebrovým oblúkom. Príznaky typické pre virózu sú neprítomné či minimálne a unikajú pozornosti. Počas dlhej bezpríznakovej perióde trvajúcej 20 – 30 rokov sa postupným poškodzovaním pečene prejaví cirhóza. Tá sa často demaskuje až komplikáciou. Nezriedka sa HCV infekcia diagnostikuje až pri vzniku ascitu (vodnatieľky), krvácaní z pažerákových varixov či po zachytení rakoviny pečene.

Rizikové faktory a prevencia

Závažným faktorom progresie je konzumácia alkoholu. Rovnako nepriaznivý vplyv môže mať aj obezita a cukrovka. Vzhľadom na asymptomatický priebeh infekcie je potrebné myslieť na HCV infekciu a testovať na jej prítomnosť všetkých pacientov, ktorí majú jednak zvýšené pečeňové testy, alebo patria do rizikovej populačnej skupiny, prípadne majú príznaky spájajúce sa s HCV infekciou. Efektívny skríningový program s cieľom vyhľadávania bezpríznakových infikovaných osôb predstavuje pri neprítomnosti účinnej profylaktickej vakcinácie jediný spôsob na zabránenie šírenia infekcie. Len diagnostikovaný pacient môže byť liečený a zbavený tejto nepríjemnej a potenciálne smrtiacej infekcie.


Next article