Prečo obezita, vysoký cholesterol, hypertenzia a cukrovka môžu zničiť nielen vaše srdce, ale aj obličky?
Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Hoci často aj vieme o rizikových faktoroch, ako je vysoký krvný tlak, vysoký LDL cholesterol, často ich ignorujeme, až kým sa neobjaví vážny problém.
Preventívna prehliadka je základom starostlivosti o zdravie
Problémom je lepšie predchádzať, ako ich riešiť. Ak aj nemáte zdravotné problémy, alebo si myslíte, že vám nič nie je, lebo práve toto je pre nás také typické, každá preventívna prehliadka je príležitosťou na zachytenie všetkých rizikových faktorov.
„Úlohou všeobecného lekára je identifikovať rizikové faktory alebo ochorenia u pacienta. Každý pacient s rizikovými faktormi by si mal upraviť svoj životný štýl a na nás je cielená terapia rizikových faktorov aj ochorení. Od 1. 1. 2024 sa nám znovu rozšírili možnosti pre pacientov, a tak máme v rukách správnu liečbu artériovej hypertenzie, cholesterolu a robíme aj základný manažment obézneho pacienta,“ hovorí MUDr. Peter Makara, prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného a praktického lekárstva.
Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom kardiovaskulárnych ochorení.
Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí
Medzi pacientmi je najviac rozšírená artériová hypertenzia a dôležitosť jej komplexného manažmentu vyplýva najmä z toho, že vysokou príčinou chorobnosti a úmrtnosti pacientov sú kardiovaskulárne ochorenia.
Artériová hypertenzia ako jedna z najčastejších chronických chorôb je rizikovým faktorom pre mnohé ďalšie kardiovaskulárne ochorenia, ako sú napr. srdcové zlyhávanie, cievnu mozgovú príhodu, chronickú ischemickú chorobu srdca či infarkt myokardu. Je preto potrebné liečiť ju včas, aby sa zabránilo vzniku mnohých vážnych komplikácií.
Zdravé hodnoty tlaku krvi a cholesterolu
Hraničnou hodnotou pre začatie liečby hypertenzie je tlak krvi 140/90 mmHg a vyšší. U liečených a dobre kontrolovaných hypertonikov je žiaduce, aby hodnota tlaku krvi nebola vyššia ako 130/80 mmHg. Hypertenzia je chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Je možné ho však dobre a dlhodobo kontrolovať.
Celkový cholesterol je súhrnom cholesterolov v tele (HLD a LDL), pričom LDL cholesterol má väčšiu schopnosť prenikať do ciev a usadzovať sa v nich, zúžiť až upchať cievy, čoho následkom býva cievna mozgová príhoda alebo infarkt myokardu. Naopak, HDL cholesterol je do určitej miery prospešný. Z tohto dôvodu nám nestačí poznať len hladinu celkového cholesterolu, potrebujeme poznať najmä hladinu toho „zlého“ LDL cholesterolu.
„Úlohou HDL nosiča je vychytávať z krvi plávajúci cholesterol a prenášať ho do pečene. Pečeň potom cholesterol spracuje na to, čo telo potrebuje. Naproti tomu LDL nosič berie cholesterol z pečene a nesie ho do ciev. A to je dôvod, prečo ho nazývame zlý cholesterol. Ak by sme nemali LDL cholesterol, tak by sme jednoducho povedané netrpeli aterosklerózou,“ hovorí MUDr. Ivana Šoóšová, PhD., MPH, FESC, primárka Ambulantného oddelenia NÚSCH, a. s.
Každé kardiovaskulárne riziko má inú hladinu cholesterolu
„Každý človek, ktorý bude na preventívnej prehliadke zastratifikovaný, mal by mať tlak 120/80 nmHg, nemal by mať obezitu a mal by odchádzať z preventívnej prehliadky aj s hranicou ‚svojho‘ LDL cholesterolu. Znamená to, že každý z nás má inú hranicu, a preto by mali ľudia vedieť, v akej kategórii kardiovaskulárneho rizika sa nachádzajú,“ hovorí MUDr. Andrej Čorba z kardiologickej ambulancie v Prešove.
Odporúčané cieľové hodnoty pre LDL-C podľa úrovne kardiovaskulárneho rizika:
Kardiovaskulárne riziko | Cieľové hodnoty LDL-C |
---|---|
Extrémne vysoké riziko (výskyt 2. vaskulárnej príhody do 2 rokov nie nevyhnutne rovnakého typu ako prvá udalosť) | menej ako 0,1 mmol/l |
Veľmi vysoké riziko (po prekonaní infarkt myokardu, cievnej mozgovej príhody, kritickej končatinovej ischémii a pod.) | menej ako 1,4 mmol/l |
Vysoké riziko | menej ako 1,8 mmol/l |
Stredné riziko | menej ako 2,6 mmol/l |
Nízke riziko | menej ako 3,0 mmol |