Slovenský futbalový zväz aj tento rok podporuje kampaň NIE RAKOVINE, ktorá sa zameriava na zvýšenie povedomia o prevencii onkologických ochorení. Spolu nám záleží na zdraví, a preto naše hodnoty FAIR PLAY platia nielen na futbalových ihriskách, ale aj v každodennom živote.
September je mesiacom povedomia o onkogynekologických ochoreniach, ktoré sa do veľkej miery spájajú s ľudským papilomavírusom (HPV). Viaceré typy tohto vírusu spôsobujú ženské onkologické ochorenia, ako sú rakovina krčka maternice či rakovina vagíny. HPV sa však týka aj mužov, u ktorých môže zapríčiniť rakovinu penisu. Spomedzi ďalších zhubných ochorení, ktoré sú asociované s HPV, narastá počet pacientov s rakovinou konečníka, či rakovinou hlavy a krku.
Účinná prevencia
V súčasnosti poznáme viac ako 200 typov HPV, pričom nie všetky sú rakovinotvorné, no práve proti týmto kmeňom HPV už dnes poznáme účinnú prevenciu vo forme spoľahlivého očkovania.
Hovoriť o HPV otvorene a bez zábran je dôležité, v súčasnosti je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou, no infikovať vírusom sa dá aj inak ako pri pohlavnom styku. Infekcia sa prenáša aj bežným kontaktom s kožou alebo sliznicou infikovaných osôb. Najčastejšie sa nakazia mladí ľudia vo veku 18 až 25 rokov, no keďže HPV zväčša nemá žiadne príznaky, vývoj od infekcie k nádoru môže trvať aj 15 rokov.
SFZ podporuje očkovanie chlapcov aj dievčat
Práve preto, že HPV sa týka aj chlapcov a mužov, pacientska organizácia NIE RAKOVINE je hrdá na partnerstvo so Slovenským futbalovým zväzom, ktorý sa dlhodobo venuje rozvoju mladých futbalových nádejí a pozitívnym prístupom k športu v nich pestuje záujem o zdravý životný štýl. SFZ vníma očkovanie ako investíciu do zdravia našich detí a do budúcnosti bez rakoviny.
FAIR PLAY zelenú kartu pre zdravie
Preto na turnaji regionálnych výberov v Poprade predstavili tzv. FAIR PLAY zelenú kartu pre zdravie. Táto karta vznikla v spolupráci SFZ a NIE RAKOVINE, vyjadruje vďaku detí ich rodičom za podporu pri športových aktivitách a starostlivosť o ich zdravie a zároveň upozorňuje na dôležitosť očkovania proti HPV.
Slovensko a svet
Vakcína proti HPV môže pomôcť predísť tomu, aby sa viac ako 90 % rakovín spôsobených HPV vôbec vyvinulo. Je bezpečná, účinná a dostupná aj pre dievčatá a chlapcov na Slovensku, pričom 12- až 14-ročným deťom preplácajú očkovanie proti HPV zdravotné poisťovne v plnej výške. Očkovanie v tomto veku sa odporúča, lebo je najúčinnejšie pred začiatkom sexuálneho života, kedy je imunitná odpoveď organizmu najsilnejšia.
NIE RAKOVINE preto vyzýva rodičov najmä 14-ročných detí, aby využili poslednú šancu na bezplatné očkovanie proti HPV. Tí, ktorí stihnú 1. dávku očkovania do svojich 15. narodenín, majú nárok na očkovanie v plnej úhrade z verejného zdravotného poistenia, čím ušetria až cca 360 eur. Rodičia starších detí do 18 rokov môžu využiť benefit zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú časť nákladov na vakcínu.
Vo vyspelých krajinách, ako sú Švédsko, Veľká Británia a Austrália, sa vďaka vysokej zaočkovanosti mladých ľudí výskyt rakoviny krčka maternice znížil až o 97 %. Na Slovensku rakovinu krčka maternice diagnostikujú každý rok približne 600 ženám. Z nich vyše tretina, často v produktívnom veku, tomuto ochoreniu podľahne. Ochrániť dievčatá a ženy sa nám však bez očkovania chlapcov a mužov, ktorí môžu vírus prenášať a sami ochorieť, nepodarí.
Ak máte akékoľvek otázky, alebo sa chcete dozvedieť viac o HPV a možnostiach prevencie, navštívte stránku Nierakovine.sk, kde nájdete online poradňu s odborníkmi. Pre rýchle informácie môžete tiež využiť bezplatnú infolinku NIE RAKOVINE na čísle 0800 800 183.
Kde sa dať zaočkovať?
Očkovanie detí sa dá absolvovať u pediatra, dospelých zaočkuje gynekológ či všeobecný lekár.
Pre viac informácii si načítajte QR kód.