Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » AKO DOSTAŤ ÚNIK MOČU POD KONTROLU
ADVERTORIAL

Inkontinencia, alebo neúmyselný únik moču, je problémom, ktorý postihuje mnohých ľudí po celom svete, vrátane mužov i žien rôznych vekových kategórií.

Ing. Adriana Pobehová

predsedníčka OZ InkoFórum

Ak ste sa už s príznakmi inkontinencie stretli, nemali by ste to podceniť. Dôležité je získať dostatok informácií a prehodnotiť všetky dostupné možnosti liečby, ktoré môžu pomôcť obnoviť kontrolu nad močovým mechúrom a znížiť nepríjemné symptómy úniku moču.

Síce neexistuje jediný univerzálny spôsob, ktorý by pomohol všetkým ženám a mužom inkontinenciu vyriešiť, s pokrokom v medicínskej vede sa objavuje stále viac možností jej liečby. Predpokladom úspešnej liečby je vždy včasná diagnostika, na základe ktorej odborník nariadi adekvátnu liečbu. Môže byť behaviorálna (zmeny návykov), medikamentózna (lieky) alebo chirurgická (operácia).

Predpokladom úspešnej liečby inkontinencie je vždy včasná diagnostika.

Behaviorálna liečba inkontinencie je zameraná na zmiernenie príznakov a zlepšenie kontroly nad močením pomocou neinvazívnych metód a zmien životného štýlu. Jedným z prvých krokov je úprava životného štýlu. To môže zahŕňať zavedenie vyváženej stravy, udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, či obmedzenie konzumácie kofeínu a alkoholu.

Fyzioterapia a cvičenie svalov panvového dna sú kľúčovou súčasťou najmä liečby stresovej inkontinencie. Najvhodnejšie je pred zahájením cvičenia navštíviť vyškoleného fyzioterapeuta, ktorý cviky vysvetlí a naučí ich cvičiť správne. Nesprávna technika cvičenia často spôsobuje jeho neúčinnosť. Zoznam akreditovaných fyzioterapeutov sa nachádza na stránke InkoFóra.

únik moču
Zdroj: archív InkoFórum

Užívanie liekov patrí k najbežnejším formám liečby samovoľného úniku moču najmä pri urgentnej inkontinencii, kedy sa pacientom zväčša predpisujú lieky, ktoré dokážu tlmiť nadmernú aktivitu mechúra.

Pre tých, u ktorých konzervatívna liečba nie je účinná, alebo majú závažnejšie formy inkontinencie, môže lekár nariadiť chirurgický zákrok. Medzi najčastejšie chirurgické zákroky v prípade inkontinencie patrí zavedenie špeciálnych syntetických pások pod močovú trubicu.

Je dôležité mať na pamäti, že inkontinencia vzniká nenápadne, no pri neliečení má tendenciu sa postupne zhoršovať. V súčasnosti je pri aktívnom prístupe zo strany pacienta a optimálnom využití medicínskych postupov až 70 %-ná šanca na vyliečenie alebo zmiernenie jej príznakov.


InkoFórum je pacientska organizácia zameraná na pomoc osobám trpiacim inkontinenciou. Poskytuje informácie a poradenstvo, nahráva podcast, posiela informačné brožúry a šíri osvetu o úniku moču, pretože v tom nie ste sami.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » AKO DOSTAŤ ÚNIK MOČU POD KONTROLU
ADVERTORIAL

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article