Inkontinencia, alebo neúmyselný únik moču, je problémom, ktorý postihuje mnohých ľudí po celom svete, vrátane mužov i žien rôznych vekových kategórií.
Ing. Adriana Pobehová
predsedníčka OZ InkoFórum
Ak ste sa už s príznakmi inkontinencie stretli, nemali by ste to podceniť. Dôležité je získať dostatok informácií a prehodnotiť všetky dostupné možnosti liečby, ktoré môžu pomôcť obnoviť kontrolu nad močovým mechúrom a znížiť nepríjemné symptómy úniku moču.
Moderných riešení pribúda
Síce neexistuje jediný univerzálny spôsob, ktorý by pomohol všetkým ženám a mužom inkontinenciu vyriešiť, s pokrokom v medicínskej vede sa objavuje stále viac možností jej liečby. Predpokladom úspešnej liečby je vždy včasná diagnostika, na základe ktorej odborník nariadi adekvátnu liečbu. Môže byť behaviorálna (zmeny návykov), medikamentózna (lieky) alebo chirurgická (operácia).
Predpokladom úspešnej liečby inkontinencie je vždy včasná diagnostika.
Úprava životného štýlu
Behaviorálna liečba inkontinencie je zameraná na zmiernenie príznakov a zlepšenie kontroly nad močením pomocou neinvazívnych metód a zmien životného štýlu. Jedným z prvých krokov je úprava životného štýlu. To môže zahŕňať zavedenie vyváženej stravy, udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti, či obmedzenie konzumácie kofeínu a alkoholu.
Posilňovanie svalov panvového dna
Fyzioterapia a cvičenie svalov panvového dna sú kľúčovou súčasťou najmä liečby stresovej inkontinencie. Najvhodnejšie je pred zahájením cvičenia navštíviť vyškoleného fyzioterapeuta, ktorý cviky vysvetlí a naučí ich cvičiť správne. Nesprávna technika cvičenia často spôsobuje jeho neúčinnosť. Zoznam akreditovaných fyzioterapeutov sa nachádza na stránke InkoFóra.
Medikamentózna forma liečby
Užívanie liekov patrí k najbežnejším formám liečby samovoľného úniku moču najmä pri urgentnej inkontinencii, kedy sa pacientom zväčša predpisujú lieky, ktoré dokážu tlmiť nadmernú aktivitu mechúra.
Operačná liečba
Pre tých, u ktorých konzervatívna liečba nie je účinná, alebo majú závažnejšie formy inkontinencie, môže lekár nariadiť chirurgický zákrok. Medzi najčastejšie chirurgické zákroky v prípade inkontinencie patrí zavedenie špeciálnych syntetických pások pod močovú trubicu.
Je dôležité mať na pamäti, že inkontinencia vzniká nenápadne, no pri neliečení má tendenciu sa postupne zhoršovať. V súčasnosti je pri aktívnom prístupe zo strany pacienta a optimálnom využití medicínskych postupov až 70 %-ná šanca na vyliečenie alebo zmiernenie jej príznakov.
InkoFórum je pacientska organizácia zameraná na pomoc osobám trpiacim inkontinenciou. Poskytuje informácie a poradenstvo, nahráva podcast, posiela informačné brožúry a šíri osvetu o úniku moču, pretože v tom nie ste sami.