Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » KAŽDÁ SPOLOČNÁ MINÚTA MÁ ZMYSEL
ADVERTORIAL

Z každého malého úspechu sa tešia a sú nerozlučná dvojka. Babka Terézia a jej vnuk Patrik každý deň cvičia a pracujú na tom, aby jedného dňa začal chodiť. Patrik má problém s rečou, ale aj tak si výborne rozumejú. Vytvorili si svoj vlastný jazyk, ktorým sa dorozumievajú každý deň.


Pani Terézia má Patrika v opatere už od jeho štyroch mesiacov. Paťko má trvalé následky po ťažkom úraze, ktorý sa stal, keď mal dva mesiace. Rodičia ho opustili, tak si ho osvojila.

NEPOĽAVIŤ ANI NA JEDEN DEŇ

Vedela, že to nebude jednoduchá životná cesta, ale Patrika si hneď zamilovala. Prvé dva roky boli najťažšie. Musela sa zorientovať v jeho diagnóze a možnostiach liečby. Spomína na liečebný pobyt v Dunajskej Lužnej, keď mal Patrik dva roky.

„Naučila som sa tam nové cvičebné metódy, po ktorých som videla pokroky. Odchádzala som veľmi nadšená, lebo som vedela, že existuje možnosť ako Patrikov stav zlepšiť,” hovorí pani Terézia. Pracovali na tom denno-denne a videla, ako postupne dokáže držať hlavičku, spevňuje sa mu chrbát a pomaly sa začal dvíhať z podložky.

Každá minúta s Patrikom má pre mňa zmysel. Pomáha mi najbližšia rodina a už niekoľko rokov Dobrí anjeli, bez ktorých by som si sama len ťažko poradila.

PRAVIDELNÝ REŽIM A TERAPIE

Každý deň má svoj rytmus. Raňajky, malá rozcvička a hurá do školy. Tam sa Patrikovi venuje asistent a pracuje s ním na rozvoji jemnej motoriky. Jeho najobľúbenejšími aktivitami sú puzzle, knihy, farbičky a plastelína. Po príchode domov ho babka prebalí a dopraje mu oddych. Poobede opäť začínajú s cvikmi na fitlopte a penových schodíkoch. Používajú často aj chodúľku, s ktorou sa pohybuje po byte.

Pokroky robí aj vďaka viacerým terapiám. Veľmi mu pomáha hipoterapia a baví ho byť v bazéne. „Sú to terapie, ktoré ma stoja nemalé výdavky. Vysoké náklady sme mali aj na operáciu, ktorú Patrik absolvoval minulý rok v septembri. Celkové náklady boli až vo výške troch tisíc eur,” hovorí pani Terézia.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » KAŽDÁ SPOLOČNÁ MINÚTA MÁ ZMYSEL
Venované rodine

Najfotogenickejší český psík, ktorý miluje prechádzky ulicami mesta, ale aj výlety do lesa. To je Señor Pupík, ktorý by dal za tabletku proti kliešťom labku do ohňa!


Ako chrániť svojho psíka proti parazitom?

Jeho majiteľ James vám porozpráva o tom, prečo na antiparazitnú tabletku nedá dopustiť a aká je pravda o „menej chemických“ variantoch v podobe obojku či pipety.

Aj keď je Pupík skôr mestský typ, chránite ho nejakým spôsobom pred kliešťami či inými parazitmi?

Pupík je šteňa jesene. Narodil sa začiatkom októbra, mimo kliešťovej sezóny, takže som mal šťastie, že som vtedy nemusel kliešte absolútne riešiť a mal som dostatok času zistiť si o antiparazitných výrobkoch viac. Rozhodol som sa vyskúšať antiparazitný obojok s tým, že som nechcel dávať Pupíkovi žiadnu zbytočnú chémiu. Fungoval len čiastočne a po mesiaci ho dokonca Pupík stratil. Požiadal som teda o pomoc moju kamarátku, ktorá je veterinárka. Odporučila mi tablety, ktoré chránia nielen proti kliešťom, ale tiež proti blchám a vnútorným parazitom. S Pupíkom ich používame dodnes. Za mňa je veľmi dôležité riešiť antiparazitiká so svojim veterinárom, pretože pozná kompletnú anamnézu vášho psíka.

Ľudia často odsudzujú tabletky proti kliešťom s výrokom „ja do svojho psa chémiu pchať nebudem“. Čo si o tom myslíte?

Foto: Archív Senor Pupík

Nejaké množstvo chémie sa psíkovi do tela dostane aj cez pipetu alebo obojok, a to vstrebaním cez kožu. Vyskúšal som tabletu a fungovala stopercentne. Myslím, že troška chémie je vždy lepšie než encefalitída. Samozrejme, Pupíka som hlavne na začiatku užívania tablety poriadne sledoval, či nebude mať nejaké nežiaduce účinky, no našťastie sa žiadne neobjavili.

Prečo teda preferujete tabletky proti kliešťom?

Pretože z mojich skúseností majú takmer 100 % účinnosť. To však neznamená, že kliešť sa na Pupíka nikdy neprisaje. Snažím sa ho však po každej prechádzke v prírode poriadne prehliadnuť a nájsť kliešťa ešte skôr, než sa prisaje, čo trvá cca 3 hodiny od momentu, kedy sa dostane do psieho kožucha. Tableta je v podstate istota, že aj keby som si nejakého kliešťa nevšimol, tak Pupík bude v poriadku.

Úprimne, nezávidím ľuďom, ktorí majú psíkov s tmavšími a dlhšími chlpmi. Kliešte sa v takom kožuchu musia hľadať fakt ťažko. Na Pupíkovi to až také zložité nie je.

Mali ste už negatívnu skúsenosť s kliešťom?

Áno, raz sa nám stalo, že Pupík mal na sebe kliešťa prisatého príliš dlho a miesto vpichu mu dosť výrazne napuchlo. Zľakol som sa, no nakoniec to všetko dobre dopadlo. Veterinár mi vysvetlil, že je to bežná reakcia, no psíka treba sledovať a v prípade zhoršenia ho nechať vyšetriť.

Aké sú možné prevnce proti kliešťom?

Úprimne, ja si na tých kliešťov dávam taký pozor, že aj keď hladkám cudzieho psa, tak ho podvedome kontrolujem. Už sa mi tak párkrát podarilo náhodou nájsť kliešťa cudzím psíkom.

Máte nejaký tip, na čo by si mali dať majitelia psíkov v rámci témy parazitov pozor?

Keď sme chvíľu žili s Pupíkom v Portugalsku, tak sme sa pri jednej návšteve veterinára dozvedeli, že tam žije typ komára, ktorého uštipnutie je pre psov smrteľne nebezpečné. Nevedel som o tom a Pupík mal v tom čase bežný antiparazitný obojok kúpený v Čechách, ktorý pravdaže neobsahoval potrebné látky na ochranu proti tomuto druhu komárov. Preto je dôležité si pri cestovaní dať na takéto veci pozor a predchádzať nebezpečenstvu, ktoré v našich končinách nie je bežné.

Next article