Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » MATERSTVO A REUMA: FIKCIA ČI REALITA?
ADVERTORIAL

Nezainteresovaný a neznalý problematiky by si pomyslel, že byť matkou, je prirodzené rozhodnutie ženy a muža, keď príde čas na to, aby priviedla na svet ďalší život – dieťa, ktoré ju a rodinu obohatí najmä o novú formu lásky. Áno, tak by to malo a mohlo byť, keby sme sa každý deň nestretávali s množstvom premenných, ktoré aj to najkrajšie rozhodnutie limitujú.

Jana Dobšovičová Černáková

predsedníčka Ligy proti reumatizmu na Slovensku

Reumatické ochorenia ovplyvňujú zdravie ženy natoľko, že otehotnenie a pôrod dieťaťa môže byť nedostižným snom. Našťastie, za ostatných 10 – 15 rokov medicína výrazne pokročila a už ani toto nie je nemožné. No ako vždy, keď je v hre vážne chronické ochorenie a terapie, treba sa na tehotenstvo a pôrod zodpovedne pripraviť. Často sú to mesiace a roky, kým príde správny čas – ideálne remisia ochorenia – a lekár môže upraviť liečbu, aby pár mohol zahájiť prípravu na tehotenstvo.

Našťastie, už nie je úplne zriedkavé, že ženy s reumatickými ochoreniami, ako sú RA, Bch, PsA, ale aj iné, sa tiež dočkajú vytúžených dvoch čiaročiek. Obdobie tehotenstva a prípravy na pôrod sú pre reumatičky ešte viac spájané s vyšetreniami a kontrolami u lekárov špecialistov. Mal by to byť koordinovaný postup. Ak treba, tak aj s odporúčaniami pôrodníkovi, čo a ako má postupovať, pred, počas pôrodu, ale aj po pôrode.

Pacientske občianske združenie Liga proti reumatizmu na Slovensku už pred 15-timi rokmi prispela k otvoreniu témy „reuma a materstvo“ smerom k odborníkom, lebo v minulosti sa tehotenstvo ženám s reumou neodporúčalo. Povzbudili sme pri plnení snov a túžob po materstve ženy, ktoré sa obávali komplikácií, alebo mali strach zo zhoršenia reumy.

reuma
Barborka s deťmi; zdroj: archív Ligy proti reumatizmu

V roku 2014 sme vydali zbierku príbehov MATERSTVO A REUMA, čo malo užasnú odozvu u pacientok, pacientov, ale aj u odbornej verejnosti. Dovtedy tabuizovaná téma sa o pár rokov stala hlavnou témou na reumatologickom kongrese a bežnou témou v ambulanciách reumatológov. Matky reumatičky sú úžasné bojovníčky. Jedna z nich, Barborka, založila na sociálnych sieťach podpornú skupinu ReuMama a robí záslužnú osvetu medzi mladými ženami.

reumama

Hlavným odkazom mamám reumatičkám je stále to, že si za svoje odhodlanie zaslúžia obrovský obdiv a úctu. Dávame budúcim nádejným tehuľkám a mamičkám viac informácií a povzbudenia v nádeji, že všetko je, i napriek chorobe a bolestiam, možné.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » MATERSTVO A REUMA: FIKCIA ČI REALITA?
ADVERTORIAL

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article