Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » PETRA DZVONÍKOVÁ RIEŠI PREVENCIU ZDRAVIA NAJMÄ ŽIVOTOSPRÁVOU
Venované rodine

PETRA DZVONÍKOVÁ RIEŠI PREVENCIU ZDRAVIA NAJMÄ ŽIVOTOSPRÁVOU

FOTO: archív PD

Influencerka Petra Dzvoníková sa venuje podcastom, blogu a sociálnym sieťam. Má dve malé dcérky a nám prezradila, ako sa jej darí zvládať materské a pracovné povinnosti a zároveň sa starať o zdravie celej rodiny.

PETRA DZVONÍKOVÁ

Influencerka

Ako zvládate skĺbiť rodinný život s tým profesijným?

Niekedy lepšie, niekedy horšie. Mám šťastie, že aj môj partner sa angažuje v tom rodinnom živote viac, ako je tu na Slovensku u mužov v dnešnej dobe bežné, a tiež že naši rodičia dokážu postrážiť deti, keď sa potrebujem venovať práci. V zásade sa však snažím pracovať vtedy, keď deti spia, teda hlavne večer a v noci. Viem, že je to len obdobie, teraz, keď ma deti potrebujú najviac a mladšia dcéra je s nami doma, lebo nechodí do jaslí.

Riešite doma jedálniček v rámci zdravého stravovania celej rodiny?

Áno, jednoznačne. Ja som v takej atmosfére vyrástla, moji rodičia veľmi dbali na zdravú stravu a v tomto pokračujem aj ja, aj keď som určite menej militantná, ako boli oni, pretože žiaden extrém nie je OK a nechcem, aby si moje deti napríklad vytvorili obsesiu sladkým, ak by ho mali 100% zakázané, ako som to mala ja ako dieťa.

Keďže je veľmi dôležitý aj psychický stav, ako „ventilujete“ napätie pri toľkých aktivitách?

Úprimne, momentálne veľmi neventilujem. Mám šťastie, že moja práca je aj moje hobby. Zároveň keď trávim čas s deťmi, tak sa ho snažím tráviť tak, aby ma to bavilo a aby sme robili niečo, čo máme radi všetci. Preto dokáže byť moja práca potrebným oddychom od rodinného stereotypu a rodina zas príjemným oddychom od práce. Časom by som rada zaradila viac športu, pri ktorom dokážem vypnúť hlavu, a tiež opäť občasné návštevy psychológa. Verím, že aj na to bude priestor a čas, keď budú deti trochu staršie.

Ako pristupujete k prevencii zdravia, či už ide o vaše deti, alebo aj o vás ako rodičov?

Snažíme sa o prevenciu primárne životosprávou – dosť pohybu, zdravá strava. Nebudem však klamať, viac sa nám to momentálne darí skôr pri deťoch ako pri nás rodičoch – práve odkedy máme deti. Samozrejme, nevynechávame ani preventívne prehliadky u lekárov a sme všetci kompletne zaočkovaní povinnými aj niektorými nepovinnými vakcínami, alebo teda budeme – my s manželom musíme dobehnúť rôzne preočkovania, ktoré sme mali mať dávno za sebou, napríklad taký tetanus.

Aký je váš názor na povinné a nepovinné očkovanie detí?

V tejto otázke dôverujem odborníkom a preto sú obe moje deti zaočkované povinnými aj nepovinnými očkovaniami.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » PETRA DZVONÍKOVÁ RIEŠI PREVENCIU ZDRAVIA NAJMÄ ŽIVOTOSPRÁVOU
ADVERTORIAL

ZDRAVIE OČÍ JE ÚZKO SPÄTÉ SO ZDRAVÝM ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM

V súčasnosti sme vystavení množstvu vizuálnych podnetov a technologickým vplyvom, preto je dôležité venovať pozornosť faktorom, ktoré ovplyvňujú naše oči. Od vyváženej stravy, bohatej na vitamíny a minerály, cez pravidelnú fyzickú aktivitu až po ochranu pred škodlivým UV žiarením.

MUDr. Marek Káčerik, PhD.

prednosta Očnej kliniky FN v Trenčíne, primár Očnej kliniky Vidissimo Trenčín

Zdravý životný štýl hrá kľúčovú úlohu v udržaní optimálneho zraku, ako aj v prevencii očných problémov. O tom, čo očiam škodí, sme sa rozprávali s MUDr. Marekom Káčerikom, PhD.

Mali by sme sa vyhýbať nadmernému užívaniu alkoholu či fajčeniu, naopak, je dôležitá zdravá a vyvážená strava bohatá na vitamíny, antioxidanty a omega-3 mastné kyseliny. Zlý vplyv má taktiež časté vystavovanie sa slnečnému žiareniu bez slnečných okuliarov, nosenie nevyhovujúcej okuliarovej či šošovkovej korekcie, alebo aj nesprávna hygiena očí a očného okolia.

Pred aplikáciou očných kvapiek je dôležité dôkladné umytie rúk.

V ambulantnej praxi sa najčastejšie stretávame s pacientami s určitou refrakčnou chybou, ktorú následne korigujeme okuliarmi, kontaktnými šošovkami alebo operačne. Časté sú zápalové ochorenia očí, pri ktorých sa využívajú najmä liečivá vo forme kvapiek a mastí. Bežne vídame pacientov s prejavmi suchého oka či alergickými prejavmi, pri ktorých je nutná pravidelná aplikácia vhodných očných kvapiek. Pri výskyte zeleného zákalu sa často volí liečba kvapkami, pri sivom zákale je definitívnym riešením operačný zákrok.

Pred samotnou aplikáciou očných kvapiek je dôležité dôkladné umytie rúk. Následne zakloníme hlavu, pohľad upriamime dohora, odhrnieme dolné viečko, do spojovkového vaku aplikujme jednu kvapku očných kvapiek a oči necháme chvíľu zatvorené. Kvapky uchovávame podľa pokynov na obale výrobku.

desodrop

Kontakt očí so špecifickými alergénmi v ovzduší môže vyvolať u vnímavého pacienta zápalovú reakciu spojoviek a taktiež poruchu slzného filmu. V dôsledku toho môže dochádzať k pocitom rezania, pálenia či svrbenia očí. Vhodnou terapiou je celková liečba alergie a tiež aplikácia očných kvapiek.

Na trhu sú voľne dostupné umelé slzy a antiseptické očné kvapky, ktoré môžu priniesť úľavu pri podráždení očí prípadne zápale spojiviek spôsobených niektorými vírusmi. Pri očnej infekcii je nevyhnutné dodržiavanie zvýšeného hygienického štandardu. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí, akými sú začervenanie očí, hnisavý výtok, bolesť, zhoršené videnie či svetloplachosť, je nutné vyhľadať očného lekára. Na základe vyšetrenia je následne nastavená vhodná terapia v podobe antibiotík, kortikoidov alebo iných liečiv.

Next article