Karcinómy tráviaceho traktu tvoria vysoké percento onkologických ochorení, ktorých úmrtnosť je veľmi vysoká. Príčinou vysokej mortality týchto ochorení je hlavne neskorá diagnóza. Pravidelnou a včasnou prevenciou sa tak môžete vyhnúť smrteľnej rakovine konečníka a hrubého čreva.
Výskyt ochorenia a problémy pri jeho včasnej diagnostike
Slovensko je druhou krajinou na svete s najčastejšie diagnostikovaným kolorektálnym karcinómom, v úmrtnosti na toto ochorenie Slovensko obsadilo v rámci EÚ tretie miesto.
Najväčším problémom pre diagnózu tohto ochorenia je fakt, že pacient nepociťuje dlhší čas žiadnu bolesť, prípadne iné ľahko identifikovateľné príznaky. Najčastejším príznakom tohto ochorenia je práve skryté krvácanie v stolici, ktoré pacient voľným okom nevie odhaliť.
U koho najčastejšie vzniká karcinóm?
Riziko výskytu karcinómov tráviaceho traktu stúpa s pribúdajúcim vekom a preto zvýšené riziko kolorektálneho karcinómu sa najčastejšie vyskytuje u ľudí nad 50 rokov, pričom u mužov prevažuje rakovina konečníka a u žien rakovina hrubého čreva.
Väčšiu pravdepodobnosť tohto ochorenia majú ženy, u ktorých bola diagnostikovaná rakovina prsníka, maternice a vaječníkov. Kolorektálny karcinóm býva častejší aj pri ľuďoch, ktorých postihuje diabetes, či majú osobnú predispozíciu na túto chorobu, a to zápalovým ochorením hrubého čreva a Crohnovou chorobou.
Dôležitú prevenciu na krv v stolici zvládnete aj sami doma – otestovaním
Testovanie na skryté krvácanie v stolici je súčasťou preventívnej prehliadky v ambulancii všeobecného lekára po 50. roku života a vykonáva sa raz za jeden až dva roky. Táto prehliadka je hradená zo zdravotného poistenia pacienta a v prípade odhalenia problémov obvodný lekár odporučí na ďalšie vyšetrenia u špecialistu.
Aj napriek tomu, že výskyt týchto karcinómov s pribúdajúcim vekom narastá, neodporúča sa čakať s testovaním na krv v stolici až do tohto veku. Práve včasné odhalenie karcinómu vedie k úspešnej liečbe pacientov, kde bola sledovaná až 90% šanca na uzdravenie.
Otestovať sa na krv v stolici však môžete aj sami doma bez návštevy lekára. Krv v stolici viete odhaliť jednoduchým testom, ktorý je bežne dostupný v lekárni. Výhodou týchto testov je ich jednoduché vykonanie, rýchly a presný výsledok a v neposlednom rade ich cenová dostupnosť.
Kedy zvýšiť pozornosť?
Ak máte príznaky ako je nepravidelná stolica, hnačky, zápchy, svrbenie konečníka, nadúvanie, bolestivé uvoľňovanie vetrov, pocit plnosti, kŕče či neúmyselnú stratu hmotnosti a nechutenstvo, môžete vykonať jednoduchý test aj doma.
Ak by test vyšiel pozitívne, neodkladajte návštevu lekára. Krvácanie v stolici nemusí nutne znamenať, že máte rakovinu, ale niečo sa deje. Preto aj pri nebolestivých vedľajších príznakoch a odhalení krvi v stolici navštívte špecialistu. Čím skôr sa krvácanie odhalí, tým väčšiu šancu máte na vyliečenie.
Aj zdravý životný štýl pôsobí ako prevencia pred ochorením
V rámci prevencie pred karcinómom je dôležitá aj životospráva a zdravý jedálniček. Nahraďte živočíšne tuky za rastlinné a uprednostňuje olivový olej. Namiesto červeného mäsa a údenín jedzte hydinu a ryby. Doprajte si dostatok vlákniny z ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov. Nepreháňajte to s pivom a alkoholom. Taktiež sa dostatočne pohybujte a udržiavajte si správnu telesnú hmotnosť.
Obezita zvyšuje riziko tohto ochorenia u mužov na dvojnásobok a u žien o 40 %. Napokon, zdravý životný štýl pôsobí priaznivo na telo aj myseľ a zamedzí výskyt aj iných ťažkostí ako je kolorektálny karcinóm.