Tehotenstvo je jedným z najdôležitejších období v živote ženy, ktoré si vyžaduje fyzickú i psychickú prípravu. Plánovanie tehotenstva zahŕňa starostlivosť o zdravie, vyváženú stravu, dostatok pohybu a pravidelné lekárske prehliadky.
Bc. Zuzana Lihoňová
pôrodná asistentka
Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku n. o., člen skupiny AGEL
Pripraviť sa môžete aj mentálne – rozprávajte sa s partnerom, budujte podpornú sieť a informujte sa o priebehu tehotenstva a pôrodu. Dobrý základ vám pomôže prežiť toto obdobie spokojnejšie a zdravšie.
Aké sú najnovšie trendy v príprave na pôrod a popôrodnej starostlivosti?
U nás počas predpôrodnej prípravy pripravujeme budúce mamičky na pôrod spoločne s pôrodnou asistentkou, laktačnou poradkyňou a fyzioterapeutkou. Dozvedia sa všetky dôležité infomácie o posledných týždňoch tehotenstva, zmenách tela, samotnom pôrode aj starostlivosti o dieťa. Cvičenie s fyzioterapeutkou im pomôže zostať aktívne počas tehotenstva aj po pôrode. Tieto kurzy prispievajú k ľahšiemu zvládnutiu pôrodu, fyzickej a psychickej pohode, ako aj k ľahšej adaptácii na novú úlohu matky.
Čo môže každá žena urobiť pre to, aby sa čo najlepšie pripravila na pôrod?
Samotná príprava by mala začať už pri rozhodnutí, že partneri chcú byť rodičmi. Keď je žena pripravená byť matkou, oveľa prirodzenejšie zvláda tehotenské zmeny, ľahšie zvláda aj samotný pôrod a starostlivosť o dieťa. Najlepšia príprava na pôrod je samotný záujem matky, keď hľadá informácie u svojho gynekológa, pôrodníka či na kurzoch predpôrodnej prípravy.
Ktoré aspekty tejto prípravy ženy podľa vás najčastejšie podceňujú a prečo?
Nedá sa presne povedať, ktoré aspekty žena podceňuje. Každá je individuálna bytosť a každá si z kurzov zoberie to svoje. Aj preto všetkým tehotným ženám na kurzoch hovorím, aby sa nebáli, že nebudú vedieť správne dýchať, uvoľniť sa, tlačiť či správne priložiť dieťa k prsníku. Vždy tam bude okolo nich personál, ktorý im pomôže. V prvom rade by mali dôverovať personálu okolo nich, lebo všetci chcú, aby mali krásny zážitok z pôrodu a aby sa s láskou a v pohode mohli starať o svoje bábätko.
Aké sú najčastejšie komplikácie počas tehotenstva a ako sa im predchádza?
Komplikácií môže byť niekoľko – ako hypertenzia, infekcie… Najlepšou prevenciou je pravidelná prenatálna starostlivosť. Každú zmenu odkonzultovať so svojím gynekológom. A keď tehotnú ženu niečo trápi, vyhľadať odborníka, nie internetové fóra.
Popôrodná depresia je pomerne častý jav mamičiek. Ako sa ňou môže žena vysporiadať a akú úlohu zohráva ošetrujúci lekár?
Pri popôrodnej depresii je potrebná včasná diagnostika, aby sa začalo čím skôr s liečbou. Do samotnej liečby je dobré zapojiť partnera, príbuzných, priateľov. Mamičkám odporúčam nebáť sa, nehanbiť sa zveriť so svojimi pocitmi a naučiť sa požiadať o pomoc. Na starostlivosť o dieťa nie je sama. A najmä, mala by si nájsť čas pre seba. A keď dieťa plače, zobrať ho do svojho náručia, pretože len matka vie, čo je to ľúbiť.