Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » TEHOTENSTVO: AKO SA ČO NAJLEPŠIE PRIPRAVIŤ
ADVERTORIAL

Tehotenstvo je jedným z najdôležitejších období v živote ženy, ktoré si vyžaduje fyzickú i psychickú prípravu. Plánovanie tehotenstva zahŕňa starostlivosť o zdravie, vyváženú stravu, dostatok pohybu a pravidelné lekárske prehliadky.

Bc. Zuzana Lihoňová

pôrodná asistentka
Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku n. o., člen skupiny AGEL

Pripraviť sa môžete aj mentálne – rozprávajte sa s partnerom, budujte podpornú sieť a informujte sa o priebehu tehotenstva a pôrodu. Dobrý základ vám pomôže prežiť toto obdobie spokojnejšie a zdravšie.

U nás počas predpôrodnej prípravy pripravujeme budúce mamičky na pôrod spoločne s pôrodnou asistentkou, laktačnou poradkyňou a fyzioterapeutkou. Dozvedia sa všetky dôležité infomácie o posledných týždňoch tehotenstva, zmenách tela, samotnom pôrode aj starostlivosti o dieťa. Cvičenie s fyzioterapeutkou im pomôže zostať aktívne počas tehotenstva aj po pôrode. Tieto kurzy prispievajú k ľahšiemu zvládnutiu pôrodu, fyzickej a psychickej pohode, ako aj k ľahšej adaptácii na novú úlohu matky.

predpôrodná príprava

Samotná príprava by mala začať už pri rozhodnutí, že partneri chcú byť rodičmi. Keď je žena pripravená byť matkou, oveľa prirodzenejšie zvláda tehotenské zmeny, ľahšie zvláda aj samotný pôrod a starostlivosť o dieťa. Najlepšia príprava na pôrod je samotný záujem matky, keď hľadá informácie u svojho gynekológa, pôrodníka či na kurzoch predpôrodnej prípravy.

popôrodná starostlivosť

Nedá sa presne povedať, ktoré aspekty žena podceňuje. Každá je individuálna bytosť a každá si z kurzov zoberie to svoje. Aj preto všetkým tehotným ženám na kurzoch hovorím, aby sa nebáli, že nebudú vedieť správne dýchať, uvoľniť sa, tlačiť či správne priložiť dieťa k prsníku. Vždy tam bude okolo nich personál, ktorý im pomôže. V prvom rade by mali dôverovať personálu okolo nich, lebo všetci chcú, aby mali krásny zážitok z pôrodu a aby sa s láskou a v pohode mohli starať o svoje bábätko.

Komplikácií môže byť niekoľko – ako hypertenzia, infekcie… Najlepšou prevenciou je pravidelná prenatálna starostlivosť. Každú zmenu odkonzultovať so svojím gynekológom. A keď tehotnú ženu niečo trápi, vyhľadať odborníka, nie internetové fóra.

Pri popôrodnej depresii je potrebná včasná diagnostika, aby sa začalo čím skôr s liečbou. Do samotnej liečby je dobré zapojiť partnera, príbuzných, priateľov. Mamičkám odporúčam nebáť sa, nehanbiť sa zveriť so svojimi pocitmi a naučiť sa požiadať o pomoc. Na starostlivosť o dieťa nie je sama. A najmä, mala by si nájsť čas pre seba. A keď dieťa plače, zobrať ho do svojho náručia, pretože len matka vie, čo je to ľúbiť.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » TEHOTENSTVO: AKO SA ČO NAJLEPŠIE PRIPRAVIŤ
ADVERTORIAL

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article