Skip to main content
Domovská stránka » Venované rodine » TRÉNOVANIE SPRÁVNEHO DRŽANIA PÍSACÍCH POTRIEB ZAČÍNA EŠTE PRED ŠKOLOU. AKO NA TO?
ADVERTORIAL

Aj keď detičky sa väčšinou učia písať svoje prvé písmenká až v škole, vždy je fajn ich pripraviť na používanie písacích potrieb o čosi skôr. Pomôžete im tak nielen osvojiť si správne držanie pera či ceruzky, ale taktiež posilniť ich sebavedomie pri prvých „písacích” pokusoch v škole.


Od ťukania do tabletov k písaniu ceruzkou

Žijeme v digitálnom svete, a preto aj dnešné deti čoraz častejšie siahajú skôr po tablete, na ktorom píšu alebo kreslia prštekom a nie klasickými farbičkami či inými písacími potrebami. Prečo je to problém?

Pretože tak netrénujú správny úchop, ktorý im následne pomôže zvládnuť samotné písanie v škole. Jasné, správny úchop sa dá naučiť kedykoľvek, no je to omnoho ťažšie v prípade, že si dieťa stihlo osvojiť jeho nesprávnu formu.

Kedy začať s tréningom?

Začať s prvým tréningom správneho držania písacích potrieb by sa malo už okolo 2. alebo 3. roku života dieťatka, alebo pri prvých prejavoch záujmu o kreslenie. Do 4 rokov by sme mali nechať iniciatívu kresliť na ňom, no postupne dieťatko povzbudzovať k správnemu držaniu písacích a kresliacich potrieb.

Vedeli ste, že skorý tréning správneho úchopu je dôležitý aj zo zdravotného hľadiska? Nesprávne držanie písacích pomôcok môže totiž viesť k neskorším kŕčom v zápästí, v ramene, bolestiam krčnej chrbtice, hlavy a celkovo k odporu k písaniu a učeniu.

Ako správne písať?

Ako na ideálny úchop?

Základom ideálneho alebo takzvaného štipkového úchopu je uvoľnené zápästie a rameno, a to vtedy, keď je písacia pomôcka položená na prostredníčku, pričom palec s ukazovákom ju len pridržiavajú.

Dieťatko by malo pri písaní pohybovať len zápästím, určite nie celým ramenom, pretože by mu mohlo rýchlo stuhnúť a spôsobiť mu nepríjemné bolesti. A keď dieťa niečo bolí, potrebuje viac pauzičiek, a tým pádom stráca sústredenie a motiváciu písať ďalej.

Ako vybrať správny stôl, stoličku a školskú tašku?

Na výbere písacích pomôcok záleží

Máme pre vás aj skvelý tip na písaciu pomôcku, ktorá bola špeciálne vyvinutá pre prvé pokusy o písanie so správnym úchopom. Sú to takzvané Baby Markers 8660 alias značkovače pre deti od 1 roku.

Majú špeciálne navrhnutý nízky hrot pre maximálnu bezpečnosť pri písaní, ich „atrament” je ľahko zmývateľný a vyprateľný, a čo je najdôležitejšie, podporujú takzvané ERGO držanie, takže pomôžu dieťatku naučiť sa správny úchop.

Doprajte svojim najmenším výhodu správneho úchopu ešte pred prvým dňom v škole vďaka písacím potrebám značky centropen s ERGO držaním.

Next article
Domovská stránka » Venované rodine » TRÉNOVANIE SPRÁVNEHO DRŽANIA PÍSACÍCH POTRIEB ZAČÍNA EŠTE PRED ŠKOLOU. AKO NA TO?
ADVERTORIAL

Zdravie vášho psa ohrozuje zdanlivá maličkosť. Tou je zanedbanie ústnej hygieny. Veľká časť ľudí si mylne myslí, že psy čistiť zuby nepotrebujú.


Závažné ochorenia srdca, pľúc alebo obličiek však môžu mať korene práve v zuboch. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby to bolo pre vás aj vášho psa príjemné.

Nebezpečné baktérie sa radujú

Teda, to je sila…Vyceril na vás váš pes zuby a s tým sa na vás vyvalil nepríjemný zápach? Pokiaľ si hovoríte, veď je to pes, u neho je to normálne, ste na omyle. Zápach spôsobujú nahromadené baktérie, ktoré sa v ústnej dutine usadili v súvislosti s nedostatočnou zubnou hygienou. Ak sa zápach nerieši, môže spôsobiť problémy s ďasnami alebo paradontózu. Pretrvávajúce problémy vedú k ústupu ďasien, úbytku kostí okolo zubov alebo k ich vypadávaniu. Psí chrup ohrozuje rovnako ako ten náš aj zubný povlak a zubný kameň.

Čistite po výmene mliečnych zubov

Začať s ústnou hygienou by ste mali po výmene mliečneho chrupu za trvalý, ktorá nastáva medzi 2. a 7. mesiacom života psíka. Sledujte, ako prebieha – niekedy bez problémov a takmer bez povšimnutia, niekedy ju však sprevádza bolesť, nevoľnosť a zvracanie. V tomto období má pes neustálu potrebu niečo hrýzť, doprajte mu preto hračky podporujúce výmenu chrupu. Problém nastáva, keď mliečny chrup neustúpi. Trvalý zub potom rastie nesprávnym smerom. Mliečny chrup následne musí vytrhnúť odborník.

Osem z desiatich maznáčikov trápia zuby

Až 80 % domácich maznáčikov v strednom veku trápia problémy so zubami. Zabrániť by im mala práve každodenná starostlivosť. Možno vás však predstava, ako sa svojmu psovi snažíte napchať kefku do papule, desí. Nie každý pes si nechá na zuby siahnuť, a to obzvlášť vtedy, ak na to už odmala nie je zvyknutý. Našťastie existuje aj príjemné riešenie.

Pochúťka, ktorá vyčistí zuby sama

Pokiaľ chcete, aby čistenie zubov prebehlo bez starostí, vyskúšajte pochúťku Dentalife Daily Oral Care. Táto pochúťka má špeciálnu mäkkú pórovitú textúru, ktorá obmedzuje tvorbu zubného kameňa a zubného povlaku a zároveň je šetrná k ďasnám. Čistenie zubov je pre psa veľmi príjemné. Počas toho, ako si na tyčinke pochutnáva, sa mu zuby vyčistia bez toho, aby to tušil. Pochúťka sa dokáže postarať aj o zle dostupné zadné zuby. Jej tvar, veľkosť a štruktúra okrem iného napomáhajú k znižovaniu tvorby zubného kameňa. Pochúťka vďaka obsahu vitamínu D posilňuje zuby. Navyše je bez umelých farbív, aróm alebo chémie a môže sa pochváliť nízkym obsahom tuku.

Minúta žuvania = minúta čistenia

Nový rad produktov Dentalife ActivFresh neutralizuje baktérie spôsobujúce zápach z papule. Na rozdiel od snahy zápach zamaskovať rieši jeho príčinu. Obsiahnuté látky ako spirulina a med slúžia ako antioxidant, posilňujú psiu imunitu a bojujú proti baktériám. Tyčinky majú 9 odlišných zakrivení na masírovanie ďasien a rovnako ako základný rad Dentalife Daily Oral Care tak aj Dentalife ActivFresh sú dostupné v troch veľkostiach. Na účinné čistenie stačí jedna tyčinka denne. Každá minúta žuvania sa rovná jednej minúte čistenia zubov. Nepodceňte zdravie zubov vášho psíka a doprajte mu príjemnú a chutnú každodennú hygienu.

Next article