Správna ústna hygiena nie je len o zachovaní krásneho úsmevu, ale predstavuje dôležitý aspekt celkového zdravia. Aby ste dosiahli optimálne výsledky, tu je 10 dôležitých pravidiel, ktoré by ste mali dodržiavať pri starostlivosti o svoju ústnu dutinu.
KATARÍNA ŽIAKOVÁ
dipl. d. h.
- VEDELI STE, ŽE zub má 5 strán (prednú, zadnú, a dve strany medzi zubami)? Pri dôkladnej ústnej hygiene treba vyčistiť všetky plôšky zubov.
- AKÝ TLAK RUKY? Zuby sa nedrhnú, ale musí sa pravidelne redukovať (premiešavať) množstvo povlaku, ktorý sa na zuboch tvorí.
- A ČO PASTA? Zubná pasta a ústna voda sú len doplnkami ústnej hygieny. Najdôležitejšia je zubná a medzizubná kefka.
- AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ ZUBNÚ KEFKU? Správna zubná kefka má mať malú hlavičku, rovnú rúčku (aby sa nehojdala pri čistení zubov), rovné a hlavne mäkké vlákna vo veľkom množstve – čím hustejšia kefka, tým lepšie.
- KEDY A KDE? Zuby sa čistia pred jedlom alebo pol hodiny po jedle, aby sa neumývali, keď je v ústach kyslé prostredie. Čistenie je účinné aj mimo kúpeľne a bez zubnej pasty.
- AKO? Zvoliť správnu techniku a tlak pri čistení, podľa odporúčania odborníka. Dôležitý je individuálny nácvik. Kontrolu čistých zubov vieme urobiť jazykom. Povrch zubov musí byť hladký.
- MEDZIZUBNÝ PRIESTOR? Z priestorov medzi zubami netreba potravu vytláčať, ale narušiť množstvo povlaku v medzizubných priestoroch.
- AKO SI SPRÁVNE VYBRAŤ MEDZIZUBNÚ POMÔCKU? Zvoliť správnu pomôcku a techniku čistenia medzizubných priestorov podľa odporúčania odborníka. Je nutný osobný nácvik a voľba medzizubnej pomôcky priamo vo vašich ústach.
- AKO ČASTO? Medzizubný priestor stačí čistiť raz za deň, ale pravidelne denne.
- A JAZYK? Ak nie je povrch jazyka ružový, ale je na ňom plak, môžeme použiť škrabku na vyčistenie jazyka.