Správna starostlivosť o detský chrup je základom pre zdravé zuby v dospelosti. Rodičia zohrávajú kľúčovú úlohu v budovaní správnych návykov u svojich detí – od prvého zúbka až po trvalý chrup.

MUDr. Monika Michňová
pediatrička
Ako zabezpečiť správnu ústnu hygienu, čomu sa vyhnúť a ako motivovať deti, aby si zuby čistili s radosťou, nám prezradila MUDr. Monika Michňová.
Samotná zubná pasta nie je nutná. Dôležité je mechanické odstránenie povlaku.
Akým spôsobom sa môžu rodičia starať o zdravie ústnej dutiny u svojich detí?
Pokiaľ dieťa nemá klinické problémy, nemusia rodičia robiť do príchodu dentície nič, len dbať na hydratáciu, aby boli sliznice dostatočne vlhké. Ak sa objaví zdravotný problém, vtedy sa zacieli na jeho priame vyriešenie. U najmenších detičiek sú najčastejšími problémami, ktoré potrápia nejedného rodiča a patria medzi časté dôvody návštevy pediatra, napríklad soor (orálna kandidóza), aftózna stomatitída či zápal hrdla a iné. Ak sú už v ústach prítomné zúbky, pozornosť sa upriamuje na ne a je potrebné vybaviť aj termín prvej návštevy u zubára.

Kedy by mali rodičia začať s čistením zúbkov u detí a ktoré doplnky zabezpečia kompletnú starostlivosť o zuby?
Zmena nastáva s príchodom prvého zúbka. Od momentu, kedy sa začne v ústach malého človiečika dvíhať biely kopček zo zdúreného ďasna, treba si zabezpečiť klasickú jednozväzkovú kefku a začať s pravidelným denným čistením. Teraz sa môžete spýtať, či nestačí začať s čistením, až keď bude zúbok v plnej kráse vyrastený? Odpoveď je jednoznačná: Určite nie! Zubný kaz sa totiž môže vytvoriť veľmi rýchlo už počas prerezávania cez ďasno. A samozrejme, dieťaťu zároveň vytvárame hygienický návyk čistenia zubov hneď od samotného začiatku.
Ako motivovať deti, aby si zuby čistili pravidelne a s radosťou?
Je to podobné ako s inými novými aktivitami, s ktorými sa všetci počas života bežne stretávame. Na začiatku to nemusí byť vôbec ideálne a detičkám sa táto aktivita nepáči, ale je dôležité vydržať, nevzdávať sa a deťom ukazovať, vysvetlovať a spojiť im danú aktivitu s niečím príjemným. Každé dieťa je individuálne a rodič musí byť v tomto smere nesmierne kreatívny a mať neskutočne veľa nápadov, ako zaujať. Možností je neúrekom, či už je to spievanie, ukazovanie obrázkov, čítanie, rozprávanie príbehov, počúvanie rozprávok, jednoduchá hra alebo si vždy umyje zúbky najskôr najlepší plyšový kamarát.

Akú zubnú pastu odporúčate pre najmenšie deti a na čo si dať pri výbere pozor?
Samotná zubná pasta nie je nutná. Dôležité je mechanické odstránenie povlaku, ale samozrejme, pasta dopĺňa samotné čistenie. Chuť a pena navodia väčší pocit čistoty a plus pasta obsahuje aktívne látky, ktoré chránia pred vznikom zubného kazu. Pri paste treba sledovať zloženie a pri detských pastách na to treba dbať ešte viac. Ja si vyberám pastu s aktívnou látkou a bez penidla SLS, polyetylénglykolu a bez anorganickej chemickej zlúčeniny oxidu titaničitého, ktorý slúži ako farbivo v zubnej paste. Taktiež pri fluoridových pastách dávajte pozor aj na množstvo danej zubnej pasty.
Ako zvládnuť obdobie, kedy deti odmietajú spolupracovať pri čistení zúbkov?
Pri odmietavom postoji treba skúsiť pridať na motivácii. Môžete zakomponovať pridanie pasty, napríklad pri bezfluoridovej môžete pridať aj väčšie množstvo pre chuť, alebo vyrobiť motivačnú nástenku na chladničku. Ak je stále prítomný negativizmus u dieťaťa, netreba sa vzdávať. Je to len prechodná stanica, ktorú treba rýchlo opustiť. (Úsmev.)