Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AKO SI SPRÁVNE ČISTIŤ ZUBY A KEDY MENIŤ KEFKU
Zdravie rodiny

AKO SI SPRÁVNE ČISTIŤ ZUBY A KEDY MENIŤ KEFKU

Zdroj: Adobe Stock

Zistite, prečo meniť kefku každé 3 mesiace, ako si správne čistiť zuby a prečo je fluorid v paste dôležitý pre zdravie vašich zubov.

MDDr. Miroslava Hadbavná

Zubná lekárka a spolumajiteľka zubných ambulancií v Poprade a Košiciach

Zubná kefka by sa mal používať približne tri mesiace. Mechanickým opotrebovaním sa vlákna začínajú ohýbať, čo po čase vedie k neúčinnému odstraňovaniu zubného povlaku. Baktérie majú tendenciu rýchlejšie sa šíriť vo vlhkom prostredí. Ak ste prekonali bežnú nádchu či inú infekčnú chorobu, neváhajte a vymeňte pôvodnú kefku za novú, aby ste predišli reinfekcii.

Správna kefka má jemné a husté vlákna, ktoré zabezpečia efektívne čistenie bez poškodenia skloviny a ďasien. Má malú hlavičku, ktorá sa lepšie dostane do ťažko dostupných miest. Single kefka je ideálna na precízne čistenie každého zuba zvlášť, odporúča sa pri nosení strojčeka.

Ústna voda je vhodná, ak mechanické čistenie nie je dostatočné, citlivosť sliznice je po dentálnej hygiene výrazná, tiež po chirurgickom zákroku v ústnej dutine a v prípade drobných úrazov, ako sú pohryzenie alebo infekcie v ústnej dutine (afty). Ústna voda podporuje rýchlejšie hojenie slizníc, dezinfikuje rany a uľaví od bolesti. Nemala by nahrádzať mechanické čistenie zubov zubnou kefkou. Je len doplnkom čistenia. Nezabudnite sa pri výbere ústnej vody poradiť, niektoré ústne vody môžu stav zhoršiť.

Zdroj: archív MDDr. Miroslava Hadbavná

Dôležité je dodržiavať pravidelnosť a správnu techniku. Čistenie dvakrát denne, vyvážená strava a pravidelné návštevy zubára sú základom zdravého úsmevu. Zanedbanie čistenia zubov vedie k hromadeniu zubného povlaku, ktorý vytvára ideálne podmienky pre vznik zubného kazu. Neliečený kaz môže spôsobiť bolesť, infekcie a v najhoršom prípade aj predčasnú stratu zuba, čo negatívne ovplyvňuje žuvanie aj výslovnosť. Čistenie by malo začať hneď po prerezaní prvého zuba, zvyčajne okolo 6. mesiaca veku dieťaťa. Ani v prípade choroby by sa čistenie zubov nemalo vynechávať. Ochorenie často sprevádza dýchanie ústami, dehydratácia a užívanie liekov, ktoré môžu prispievať k tvorbe kazu.

Pri čistení je dôležitá technika. Zubnú kefku držte ako pero (nie ako kladivo!) a nakloňte ju v 45° uhle smerom k ďasnu tak, že polovica vlákien zubnej kefky leží na zuboch a polovica na ďasnách. Pohyb vykonávajte v malých jemných krúživých pohyboch, s minimálnym tlakom, čomu pomáha práve úchop, ako pri držaní pera.

Začnite s ťažšie dostupnými miestami – vnútornými stranami zubov a stoličiek, pokračujte vonkajšími stranami a čistenie ukončite na žuvacích plochách. Jemná zubná kefka je nevyhnutnosťou pre dôkladné, ale šetrné čistenie zubov. Menšia veľkosť hlavičky umožňuje čistenie aj ťažšie dostupných miest.

Komplexná ústna hygiena začína a končí v medzizubných priestoroch. K tomu slúžia medzizubné pomôcky s jemnými, extra dlhým a pružnými vláknami a tenkým drôtikom.

Zubná pasta je dôležitým doplnkom ústnej hygieny, ale jej účinnosť závisí od správneho výberu a používania. Hlavnou úlohou pasty je ochrana pred zubným kazom a podpora remineralizácie skloviny. Na Slovensku nemáme fluoridovanú pitnú vodu, a preto je dôležité, aby sme ho získavali iným spôsobom, napríklad zo zubnej pasty. Fluoridy posilňujú zubnú sklovinu, pomáhajú zastaviť začínajúce zubné kazy a chránia pred ich vznikom.

  • Pre deti do 6 rokov – pasta s obsahom 500-1000 ppm fluoridu, veľkosť pasty zrnka ryže.
  • Pre deti od 6 rokov a dospelých – 1300-1450 ppm fluoridu, veľkosť hrášku.
  • Pre ľudí s citlivými zubami – fluoridová alebo remineralizačná pasta s hydroxyapatitom.
  • Pre tých, ktorí preferujú prírodné zloženie – pasty bez SLS, s xylitolom alebo prírodnými minerálmi.

Nezabúdajte však, že žiadna pasta nenahradí dôkladné mechanické čistenie zubov. Správna technika čistenia a vhodná kefka sú rovnako dôležité!

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AKO SI SPRÁVNE ČISTIŤ ZUBY A KEDY MENIŤ KEFKU
ADVERTORIAL

TRANSPLANTÁCIA ROHOVKY A JEJ ŠTEPOV V CMO

Rohovka je priehľadná časť obalov oka, ktorá umožňuje vniknutie svetla do vnútroočných štruktúr, a zároveň je to časť oka s najväčšou optickou mohutnosťou. Jej priehľadnosť, správna hrúbka a zakrivenie sú základným predpokladom pre kvalitný zrak.

MUDr. ROMAN ONDREIČKA

primár, CMO Bratislava a Topolčany

Pri narodení máme asi 4000 až 6000 endotelových buniek na mm štvorcový. Ak ich počet poklesne pod 500 až 700 na mm štvorcový, začne sa v rohovke hromadiť voda a pacientovi začína klesať zraková ostrosť (rohovka je opuchnutá a začína sa mliečne kaliť). Pri ďalšom poklese endotelových buniek dochádza k poklesu zraku až na úroveň vnímania len svetla a tmy. Prienikom vnútroočnej tekutiny cez celú rohovku, ktorá sa celá mliečne skalí, vznikajú bolesti. Zlyhanie endotelu je jednoznačne najčastejším dôvodom na transplantáciu rohovky.

CMO je lídrom transplantačného programu v oftalmológii s počtom 1000 rohovkových transplantácií. Až 90 % všetkých transplantácií boli najmodernejšie lamelárne transplantácie rohovky, kedy sa pacientovi mení iba jej poškodená časť.

Medzi najčastejšie indikácie na vykonanie niektorého typu transplantácie rohovky patria:

• dysfunkcia rohovkového endotelu – poruchy funkcie endotelu, ako bulózna keratopatia, Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie,
• pokročilé štádium ochorenia keratokonus,
• závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Trpíte niektorou z týchto indikácií? Kliknite TU

FOTO: CMO

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku, a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. V súčasnosti vykonávame približne 250 transplantácií ročne, čo predstavuje až dve tretiny všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku.

Postupne sme na našom pracovisku do jednodňovej chirurgie zaviedli všetky metódy lamelárnych transplantácií rohovky, dokonca aj autológne a alogénne transplantácie germinatívnych buniek. Len minimum transplantácií rohoviek vykonávame v plnej hrúbke, až 95 % všetkých transplantácií sú práve lamelárne transplantácie, keď transplantujeme iba poškodenú časť rohovky. Pre našich pacientov je veľmi dôležité, že tento výkon v našom centre hradia všetky zdravotné poisťovne.

Transplantácie rohovky vykonáva v CMO primár našej kliniky MUDr. Roman Ondreička so svojím tímom lekárov a zdravotných sestier. Jedinou nevýhodou lamelárnych keratoplastík je ich vyššia náročnosť na technický výkon, čo kladie tú najvyššiu náročnosť na erudíciu a zručnosť chirurga.

Prezrite si naše pracoviská a kliknite TU

Doposiaľ najplnohodnotnejšou náhradou rohovky je ľudská rohovka iného človeka (mŕtveho darcu). Celosvetovým trendom je meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky. Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

V roku 2019 sme získali povolenie MZSR na zriadenie očného tkanivového zariadenia (očnej banky) a od apríla 2021 si zabezpečujeme pre potreby našej očnej kliniky, ale aj pre niektoré očné kliniky na Slovensku, darcovské rohovky v plnom rozsahu. Vďaka veľmi dobre fungujúcej očnej banke sme dokázali znížiť čakacie lehoty pacientov na transplantáciu rohovky na našej klinike iba na niekoľko mesiacov, v prípade akútnych stavov na maximálne 2-3 týždne. Centrum mikrochirurgie oka (CMO) je vyhľadávaným transplantačným pracoviskom pacientov z celého Slovenska.

Next article