Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AKO VZNIKÁ DIABETES A KTO JE NAJOHROZENEJŠIA SKUPINA OBYVATEĽSTVA?
Zdravie rodiny

AKO VZNIKÁ DIABETES A KTO JE NAJOHROZENEJŠIA SKUPINA OBYVATEĽSTVA?

Zdroj: Adobe Stock

Cukrovka, ktorá sa stala epidémiou, sa nazýva cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typ, DM2). Prečo až 2. typ, keď sa vyskytuje najčastejšie a je základným postupom pri preventívnych vyšetreniach?

doc. MUDr. Katarína Rašlová, CSc.

Odpoveď je celkom logická: Existuje aj cukrovka 1. typu, ktorú poznali lekári niekoľko tisícročí a bola ochorením, ktoré postihovalo najmä deti a mladých ľudí. Títo na ňu zomierali veľmi krátko po tom, ako sa u nich začala prejavovať. Nebola iná možnosť liečby ako hladovanie a postinutý člověk buď zomrel na vyčerpanie z hladu, alebo na rozvrat vnútorného prostredia. Cukrovka 1. typu sa stala predmetom intenzívneho výskumu už v 19. storočí. Výsledky tohoto výskumu vyvrcholili v roku 1921 objavom inzulínu a ľudia, ktorí trpeli cukrovkou 1. typu, dostali možnosť záchrany života. Dnes vieme, že cukrovka 1. typu vzniká v dôsledku toho, že bunky v pankrease, ktoré tvoria inzulín, prestanú pracovať, lebo vlastné telo ich začne považovať za cudzie a v priebehu krátkeho času ich „zničí“. Do dnešného dňa je preto stále jedinou liečbou inzulín. Cukrovka 1. typu je autoimúnne ochorenie a jej výskyt je mnohonásobne nižšíší, ako je výskyt cukrovky 2. typu.

Cukrovka 2. typu vzniká postupne, pomaly a na rozdiel od pacientov s cukrovkou 1. typu väčšina ľudí, ktorí majú cukrovku 2. typu, trpí nadváhou a obezitou. Čo je teda jej príčinou? Na pochopenie odpovede na túto otázku treba začať od začiatku. Na to, aby sme mohli žiť, potrebujeme zdroj energie. Do buniek ľudského tela sa energia dostáva z krvi. V krvi majú všetky živočíchy krvný cukor, ktorý sa nazýva glukóza a táto relatívne jednoduchá látka predstavuje okamžitý zdroj energie pre všetky bunky. K tomu, aby sa glukóza do buniek dostala, potrebuje inzulín a receptor, na ktorý sa inzulín naviaže. Bez týchto dvoch „hráčov“ pretrváva v krvi a bunky „hladujú“.

Medzi cukrovkou 1. a 2. typu je rozdiel v tom, že u cukrovky 2. typu je základnou príčinou to, že receptory, ktoré umožňujú, aby glukóza do bunky vstúpila, sú nedostatočne citlivé. Aby to fungovalo, musí pankreas tvoriť stále viac a viac inzulínu. Až sa jedného dňa bunky tvoriace inzulín unavia, vyčerpajú a nestačia ho tvoriť dostatočne. Vtedy ostáva glukóza v krvi a podľa známeho príslovia „všetkého veľa škodí“, škodí aj vysoká hladina glukózy v krvi.

Zdroj: Adobe Stock

Základná odpoveď na túto otázku spočíva v tom, že veľmi narastá počet ľudí, ktorí majú nadváhu a obezitu (tučnotu). Príčina je jasná – strava, ktorá má nesprávne zloženie a obsahuje oveľa viac energie ako človek potrebuje. Dalo by sa to kompenzovať pohybom, avšak zväčša je to tak, že osoba, ktorá sa nedzravo a veľa stravuje, sa aj veľmi málo pohybuje. Tento stav veľmi zvyšuje rezistenciu buniek na účinok inzulínu a glukóza do nich nevstupuje, alebo vstupuje nedostatočne a vzniká cukrovku.

Bunky svalov potrebujú oveľa viac energie pri fyzickej aktivite ako v kľude. Preto človek, ktorý denne hodinu dostatočne rýchlo chodí, dokáže znížiť hladinu glukózy v krvi aj vtedy, keď jeho pankreas tvorí menej inzulínu, teda má cukrovku.

Cukrovka začne „bolieť“, až keď vzniknú vyššie spomínané komplikácie, ktorým sa dá však predísť. Prevenciou týchto život ohrozujúcich komplikácií je včasná liečba, ktorej neoddeliteľnou súčasťou je zmena životného štýlu a pravidelné užívanie liekov, ktoré odporučí diabetológ.


KTORÉ SÚ HLAVNÉ RIZIKOVÉ FAKTORY PRE VZNIK CUKROVKY 2. TYPU A AKO IM MÔŽEME PREDCHÁDZAŤ?

Nadváha, obezita a nedostatok pohybu. Prevenciou cukrovky je zdravá strava, ktorá obsahuje málo živočíšných tukov a sladkostí a denne aspoň 1 hodinu fyzickej aktivity.

DIABETIKOV POSTIHUJE RAD PRIDRUŽENÝCH CHORÔB. KTORÉ PATRIA MEDZI NAJČASTEJŠIE A PREČO?

Diabetes je najčastejšou príčinou úmrtí na srdcový a mozgový infarkt. Amputácie dolných končatín majú tiež najčastejšie pacienti s cukrovkou. Cukrovka je tiež najčastejšou príčinou slepoty. Príčina všetkých ochorení vzniká z dlhodobo zvýšenej hladiny glukózy v krvi, ktorá poškodzuje, cievy a nervové zakončenia.

AKÉ SÚ NAJNOVŠIE LIEČEBNÉ METÓDY CUKROVKY A AKÝ JE ICH ÚČINOK NA DLHODOBÚ KONTROLU HLADINY CUKRU V KRVI?

Prvoradá je zdravá strava, redukcia telesnej hmotnosti a pohyb. Okrem lieku, ktorý sa volá metformín, máme dnes nové revolučné možnosti liečby cukrovky. Sú to lieky, ktoré súčasne znižujú hladinu glukózy, chránia srdce, obličky a umožňujú diabetikovi ľahšie schudnúť.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AKO VZNIKÁ DIABETES A KTO JE NAJOHROZENEJŠIA SKUPINA OBYVATEĽSTVA?
ADVERTORIAL

TRANSPLANTÁCIA ROHOVKY A JEJ ŠTEPOV V CMO

Rohovka je priehľadná časť obalov oka, ktorá umožňuje vniknutie svetla do vnútroočných štruktúr, a zároveň je to časť oka s najväčšou optickou mohutnosťou. Jej priehľadnosť, správna hrúbka a zakrivenie sú základným predpokladom pre kvalitný zrak.

MUDr. ROMAN ONDREIČKA

primár, CMO Bratislava a Topolčany

Pri narodení máme asi 4000 až 6000 endotelových buniek na mm štvorcový. Ak ich počet poklesne pod 500 až 700 na mm štvorcový, začne sa v rohovke hromadiť voda a pacientovi začína klesať zraková ostrosť (rohovka je opuchnutá a začína sa mliečne kaliť). Pri ďalšom poklese endotelových buniek dochádza k poklesu zraku až na úroveň vnímania len svetla a tmy. Prienikom vnútroočnej tekutiny cez celú rohovku, ktorá sa celá mliečne skalí, vznikajú bolesti. Zlyhanie endotelu je jednoznačne najčastejším dôvodom na transplantáciu rohovky.

CMO je lídrom transplantačného programu v oftalmológii s počtom 1000 rohovkových transplantácií. Až 90 % všetkých transplantácií boli najmodernejšie lamelárne transplantácie rohovky, kedy sa pacientovi mení iba jej poškodená časť.

Medzi najčastejšie indikácie na vykonanie niektorého typu transplantácie rohovky patria:

• dysfunkcia rohovkového endotelu – poruchy funkcie endotelu, ako bulózna keratopatia, Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie,
• pokročilé štádium ochorenia keratokonus,
• závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Trpíte niektorou z týchto indikácií? Kliknite TU

FOTO: CMO

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku, a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. V súčasnosti vykonávame približne 250 transplantácií ročne, čo predstavuje až dve tretiny všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku.

Postupne sme na našom pracovisku do jednodňovej chirurgie zaviedli všetky metódy lamelárnych transplantácií rohovky, dokonca aj autológne a alogénne transplantácie germinatívnych buniek. Len minimum transplantácií rohoviek vykonávame v plnej hrúbke, až 95 % všetkých transplantácií sú práve lamelárne transplantácie, keď transplantujeme iba poškodenú časť rohovky. Pre našich pacientov je veľmi dôležité, že tento výkon v našom centre hradia všetky zdravotné poisťovne.

Transplantácie rohovky vykonáva v CMO primár našej kliniky MUDr. Roman Ondreička so svojím tímom lekárov a zdravotných sestier. Jedinou nevýhodou lamelárnych keratoplastík je ich vyššia náročnosť na technický výkon, čo kladie tú najvyššiu náročnosť na erudíciu a zručnosť chirurga.

Prezrite si naše pracoviská a kliknite TU

Doposiaľ najplnohodnotnejšou náhradou rohovky je ľudská rohovka iného človeka (mŕtveho darcu). Celosvetovým trendom je meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky. Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

V roku 2019 sme získali povolenie MZSR na zriadenie očného tkanivového zariadenia (očnej banky) a od apríla 2021 si zabezpečujeme pre potreby našej očnej kliniky, ale aj pre niektoré očné kliniky na Slovensku, darcovské rohovky v plnom rozsahu. Vďaka veľmi dobre fungujúcej očnej banke sme dokázali znížiť čakacie lehoty pacientov na transplantáciu rohovky na našej klinike iba na niekoľko mesiacov, v prípade akútnych stavov na maximálne 2-3 týždne. Centrum mikrochirurgie oka (CMO) je vyhľadávaným transplantačným pracoviskom pacientov z celého Slovenska.

Next article