Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » ANTIOXIDAČNÉ A PROTIZÁPALOVÉ ÚČINKY BETA GLUKÁNU
ADVERTORIAL

Možnosti využitia beta glukánu – prírodného sacharidu, ktorý sa nachádza napríklad v hlive ustricovej – sa v medicíne skúmajú niekoľko desaťročí. Unikátna látka postupne odkrýva svoje tajomstvá aj v boji proti civilizačným ochoreniam.


Beta glukány sú často predmetom klinických aj experimentálnymch skúšok v súvislosti s liečbou pacientov s rôznymi infekčnými a civilizačnými ochoreniami. Teraz svitá nádej aj diabetikom. Od septembra má prebiehať výskum, ktorý potvrdí alebo vyvráti hypotézu, podľa ktorej účinky beta glukánu pomáhajú udržiavať stabilnejšiu hladinu inzulínu v krvi.

Vplyv civilizácie

Aj biotechnologické laboratórium Natures sa zúčastnilo viacerých štúdií, ktoré zatiaľ potvrdzujú hypotézu, že blahodarné účinky beta glukánov sa v tele prejavujú okrem iného aj tak, že prispievajú k znižovaniu hladiny oxidantov a voľných radikálov v organizme a majú vplyv na zmiernenie oxidačného stresu. Oxidanty a voľné radikály sa podieľajú na vzniku viacerých civilizačných ochorení, napríklad rakoviny, a nie je jednoduché nájsť spôsob, ako sa ich zbaviť.

Teraz vychádza najavo, že práve beta glukány by mohli byť vhodnou cestou. „Množstvo štúdií preukázalo, že beta glukány majú aj priame antioxidačné účinky, ale zdá sa, že väčší význam pri znižovaní oxidačného stresu má ich pôsobenie na imunitný systém,“ hovorí Ing. Adrián Doboly z biotechnologickej spoločnosti Natures.

Dáva to zmysel, ak vieme, že samotné imunitné bunky počas svojho boja s patogénmi využívajú oxidačné látky a zároveň tvoria antioxidanty.

Oxidačný status organizmu tak zotrváva v rovnováhe – počet oxidantov a voľných radikálov na jednej strane a počet antioxidantov vytvorených v bunkách a tkanivách na druhej strane ostáva približne rovnaký. Beta glukán imunitné bunky do antioxidačnej aktivity „postrčí“, čo je vhodné najmä vtedy, keď sa predpokladá zvýšená tvorba látok zvyšujúcich oxidačný stres.

Beta glukán ako doplnok výživy Podľa experimentov a klinických štúdií je beta glukán veľký pomocník podporujúci liečbu aj imunitný systém pacientov, a to bez vedľajších účinkov. Stále však nemá štatút lieku. Dôvod je jednoduchý.

Beta glukány sú prírodné látky a zatiaľ ich človek nedokázal získavať z prírodných zdrojov v takej forme, aby mali vždy stopercentne identickú chemickú štruktúru, čo sa od liečiv vyžaduje. Je však schválené používanie beta glukánov ako látok dopĺňajúcich a podporujúcich liečbu a imunitný systém.

Čo sú to Beta Glukány?

  • Ide o prírodné polysacharidy nachádzajúce sa v niektorých obilninách,
  • kvasniciach a tzv. medicínskych hubách. Každodenne ich konzumujeme v strave (v pečive, cereáliách, pive, v niektorých druhoch húb).
  • Ak sú purifikované do vysokej čistoty, sú úplne bezpečné, netoxické a bez
  • vedľajších účinkov.
  • Sú to najviac študované prírodné imunomodulátory – do dnešného dňa
  • je o nich publikovaných viac ako 19 000 materiálov.
  • Majú imunomodulačné účinky – ovplyvňujú činnosť imunitného systému a jeho odoziev.
  • Pomáhajú zlepšovať boj tela s patogénmi.
  • Majú protizápalové a antioxidačné účinky.
  • Sú vhodné ako podpora počas onkologických ochorení a ich liečby.

Čo je oxidačný stres?

Za oxidačný stres zodpovedá množstvo voľných radikálov a látok, ktoré ich tvoria, ktoré presahuje schopnosti organizmu ich eliminovať alebo blokovať. Zdroje oxidačného stresu sú vonkajšie – napríklad cigaretový dym, alkohol, žiarenie, pesticídy, niektoré liečivá, a vnútorné, kam patria hormonálne a metabolické procesy nášho tela, zápaly a imunitná odpoveď voči patogénom. V prípade nadmerného psychického stresu sa tvoria hormóny, ktoré potencujú tvorbu zápalových a oxidatívnych procesov v mozgu a ďalších orgánoch. Následkom oxidačného stresu vznikajú ochorenia ako diabetes, ateroskleróza, vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, neurodegeneratívne choroby (Alzheimerova a Parkinsonova choroba), rakovinové ochorenia, ale aj predčasné starnutie.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » ANTIOXIDAČNÉ A PROTIZÁPALOVÉ ÚČINKY BETA GLUKÁNU
ADVERTORIAL

Rakovina pľúc, významné zhubné ochorenie na Slovensku, každoročne zaznamenáva približne 3000 nových prípadov, pričom viac ako 2000 ľudí tejto chorobe podľahne. V článku sa zamýšľame nad piatimi kľúčovými otázkami a odpoveďami, ktoré ponúkajú pohľad na túto závažnú tému.

1. Prečo prichádzajú pacienti k lekárovi neskoro?

Rakovina pľúc sa často objavuje bez bolestí a príznaky sa prejavia až v pokročilých štádiách. Doc. MUDr. Ivan Solovič, CSc., expert v oblasti pľúcnych chorôb, upozorňuje na dôležitosť vyšetrenia dlhotrvajúceho kašľa alebo zmien v dýchaní.

2. Kto je typický pacient?

Hoci rakovina pľúc najčastejšie postihuje starších mužov a fajčiarov, ženy a nefajčiari nie sú imúnni voči tomuto ochoreniu. Rizikové faktory zahŕňajú znečistené ovzdušie, rodinnú anamnézu a iné pľúcne ochorenia, s cigaretami však spojenie zostáva najvýraznejšie.

3. Aké sú liečebné možnosti pre slovenských pacientov?

V skorých štádiách sa využíva chirurgická liečba, no pre pokročilé prípady sú nevyhnutné systémové prístupy, vrátane chemoterapie, imunoterapie a cielenej liečby. Na Slovensku však pacienti čelia obmedzenému prístupu k moderným onkologickým terapiám.

4. Prečo fajčiari nedokážu prestať?

Nikotín, zodpovedný za závislosť na tabaku, vytvára silnú závislosť, čo komplikuje snahu o odvykanie. Aj napriek tomu, že väčšina fajčiarov chce prestať, mnohí s diagnózou rakoviny pľúc naďalej fajčia.

5. Je možná budúcnosť bez dymu?

Svet už smeruje k bezdymovým alternatívam, ako je vapovanie alebo nahrievaný tabak. Tieto metódy ponúkajú nižšie riziko rakoviny v porovnaní s tradičným fajčením. Odborníci veria, že eliminácia toxického dymu by mohla pozitívne ovplyvniť štatistiky rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Dr. Peter Harper, svetová onkologická kapacita, podporuje túto myšlienku a zdôrazňuje potenciálny prínos pre zdravie v budúcnosti. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE sa angažuje v zlepšovaní dostupnosti inovatívnych liečob pre slovenských pacientov s rakovinou pľúc.

Pre viac informácií kontaktujte bezplatnú infolinku na čísle 0800 800 183.

Next article