Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AUTIZMUS A NESPAVOSŤ
Zdravie rodiny

AUTIZMUS A NESPAVOSŤ

Zdroj: Adobe Stock

Deti s poruchou autistického spektra mávajú problémy so spánkom častejšie. Tie môžu viesť k zmenám správania a nepriaznivo vplývajú na celú rodinu. Podrobne nám o tom porozprávala detská psychiatrička MUDr. Veronika Marcinčáková Husárová, PhD.

MUDr. Veronika Marcinčáková Husárová, PhD.

detská psychiatrička

Je spoluzakladateľkou Kliniky duševného zdravia Calma v Bratislave. Okrem klinickej praxe pôsobila ako výskumníčka v oblasti neurovývinových porúch, najmä ADHD a autizmu.

Výskyt minimálne jednej spánkovej poruchy u detí a adolescentov s poruchami autistického spektra je 13 %, čo je niekoľkonásobne viac ako v bežnej populácii, kde je to asi 3,7 %. Odlišnosti zahŕňajú nielen celkovo kratší čas spánku, ale aj dlhšie zaspávanie, nižšiu efektivitu spánku, kratšiu REM fázu a vyšší výskyt tzv. parasomnií, napríklad abnormálnych pohybov pred spánkom, rozprávanie zo spánku, námesačnosť, nočné mory, nočné desy alebo spánkové paralýzy. Deti s PAS majú aj vyššiu rezistenciu voči uloženiu sa do postele, úzkosť zo spánku, nočné budenie sa a dennú ospalosť.

Poruchy spánku u detí s autizmom môžu viesť k zhoršenému správaniu, vysokej emocionálnej dráždivosti, väčším ťažkostiam v sociálnych kontaktoch a komunikácii a zvýraznenému stereotypnému správaniu. Kratšia dĺžka REM fázy môže mať súvislosť s oslabením kognitívnych a rozhodovacích funkcií u detí s PAS.

Zdroj: Adobe Stock

Narušený spánok u dieťaťa má väčšinou nepríjemný vplyv na vzťahy v rodine a celkovú kvalitu života nielen dieťaťa s PAS, ale aj jeho rodičov, prípadne súrodencov. Vedie k zvýšenému stresu a únave rodičov, ktorí potom ťažšie kontrolujú vlastné emócie. Tie môžu nechcene ventilovať vo vzťahu k deťom s ďalšími dôsledkami v ich správaní.

Odborná pomoc sa odporúča, ak porucha spánku trvá viac ako tri mesiace, výrazne narúša kvalitu života a celkový mentálny alebo emocionálny život dieťaťa a rodiny.

Asi 40 % detí s vývinovými poruchami alebo podozrením na vyvinovú poruchu uvedie aj nejaké ťažkosti so spánkom, napríklad nespavosť, teda problémy so zaspávaním, budenie sa v noci alebo skoro ráno alebo často aj spomínané parasomnie.

Zamerajte sa na to, čo robí vášmu dieťaťu dobre, pri čom dobre zaspí, čo mu pomáha, kým si ľahne do postele. Ak je nemožné vyhovieť jeho predstavám, skúste nájsť kompromis, ktorý mu pomôže. Ak porucha spánku u vášho dieťaťa trvá dlhšie a máte pocit, že už ste vyskúšali viaceré možnosti, ktoré nefungujú, poraďte sa s odborníkom. Výborné je, keď na prvú konzultáciu k odborníkovi prinesiete spánkový denník, ktorý ste viedli aspoň dva týždne. V spánkovom denníku sa zaznamenávajú viaceré parametre týkajúce sa spánku, vrátane času zaspávania, počtu zobudení sa za noc, času vstávania, času, ktorý uplynie od ľahnutia si do postele po zaspatie, denná únava, parasomnie a iné.

Zdroj: Adobe Stock

Najprv sa odporúčajú tzv. behaviorálne intervencie a v druhej línii farmakologická liečba. Behaviorálne intervencie sa týkajú najmä zmien v režime spánku. Najdôležitejšie je najskôr odpozorovať, čo dieťaťu pomáha, a potom začať opatrenia aplikovať. Zmeny môžu byť rôzne, napríklad použitie iného typu nočného svetielka alebo úplne zatemnenie miestnosti. Pozitívne môže spánok ovplyvniť aj odstránenie elektronických zariadení z izby dieťaťa a skrátenie času stráveného pred obrazovkou minimálne dve hodiny pred spánkom.

Spánok ovplyvňujú aj potraviny a nápoje prijaté pred spánkom a celková fyzická únava dieťaťa. Pri neurovývinových poruchách nie vždy platí, že čím je dieťa unavenejšie, tým lepšie spí. Niekedy sa stáva, že vysoká únava paradoxne zvýrazňuje hyperaktivitu alebo vedie k nočným desom. Z farmakologickej liečby sa najväčší objem dôkazov sústredí na melatonín, spánkový hormón, vo forme s predĺženým uvoľňovaním, ktorý môže vášmu dieťaťu predpísať detský psychiater, detský neurológ alebo pediater.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » AUTIZMUS A NESPAVOSŤ
ADVERTORIAL

TRANSPLANTÁCIA ROHOVKY A JEJ ŠTEPOV V CMO

Rohovka je priehľadná časť obalov oka, ktorá umožňuje vniknutie svetla do vnútroočných štruktúr, a zároveň je to časť oka s najväčšou optickou mohutnosťou. Jej priehľadnosť, správna hrúbka a zakrivenie sú základným predpokladom pre kvalitný zrak.

MUDr. ROMAN ONDREIČKA

primár, CMO Bratislava a Topolčany

Pri narodení máme asi 4000 až 6000 endotelových buniek na mm štvorcový. Ak ich počet poklesne pod 500 až 700 na mm štvorcový, začne sa v rohovke hromadiť voda a pacientovi začína klesať zraková ostrosť (rohovka je opuchnutá a začína sa mliečne kaliť). Pri ďalšom poklese endotelových buniek dochádza k poklesu zraku až na úroveň vnímania len svetla a tmy. Prienikom vnútroočnej tekutiny cez celú rohovku, ktorá sa celá mliečne skalí, vznikajú bolesti. Zlyhanie endotelu je jednoznačne najčastejším dôvodom na transplantáciu rohovky.

CMO je lídrom transplantačného programu v oftalmológii s počtom 1000 rohovkových transplantácií. Až 90 % všetkých transplantácií boli najmodernejšie lamelárne transplantácie rohovky, kedy sa pacientovi mení iba jej poškodená časť.

Medzi najčastejšie indikácie na vykonanie niektorého typu transplantácie rohovky patria:

• dysfunkcia rohovkového endotelu – poruchy funkcie endotelu, ako bulózna keratopatia, Fuchsová endotelová dystrofia, zadná polymorfná dystrofia endotelu, prípadne iné typy dystrofie,
• pokročilé štádium ochorenia keratokonus,
• závažné infekcie alebo zranenia rohovky.

Trpíte niektorou z týchto indikácií? Kliknite TU

FOTO: CMO

Transplantácie rohovky sme v režime bez hospitalizácie pacienta začali vykonávať ešte v roku 2008, ako prvé pracovisko na Slovensku, a odvtedy počet našich pacientov neustále narastá. V súčasnosti vykonávame približne 250 transplantácií ročne, čo predstavuje až dve tretiny všetkých rohovkových transplantácií na Slovensku.

Postupne sme na našom pracovisku do jednodňovej chirurgie zaviedli všetky metódy lamelárnych transplantácií rohovky, dokonca aj autológne a alogénne transplantácie germinatívnych buniek. Len minimum transplantácií rohoviek vykonávame v plnej hrúbke, až 95 % všetkých transplantácií sú práve lamelárne transplantácie, keď transplantujeme iba poškodenú časť rohovky. Pre našich pacientov je veľmi dôležité, že tento výkon v našom centre hradia všetky zdravotné poisťovne.

Transplantácie rohovky vykonáva v CMO primár našej kliniky MUDr. Roman Ondreička so svojím tímom lekárov a zdravotných sestier. Jedinou nevýhodou lamelárnych keratoplastík je ich vyššia náročnosť na technický výkon, čo kladie tú najvyššiu náročnosť na erudíciu a zručnosť chirurga.

Prezrite si naše pracoviská a kliknite TU

Doposiaľ najplnohodnotnejšou náhradou rohovky je ľudská rohovka iného človeka (mŕtveho darcu). Celosvetovým trendom je meniť vždy len poškodené vrstvy rohovky. Lamelárne (čiastočné) transplantácie rohoviek majú za úlohu zachovať zdravé tkanivo a vymeniť len nefunkčné (poškodené) vrstvy rohovky. Výhody lamelárnych transplantácií rohoviek sú nesporné. Majú jednoznačne nižšie riziko rejekčných (odvrhovacích) reakcií, rýchlejšiu rekonvalescenciu, rýchlejší a neporovnateľne vyšší návrat zrakových funkcií.

V roku 2019 sme získali povolenie MZSR na zriadenie očného tkanivového zariadenia (očnej banky) a od apríla 2021 si zabezpečujeme pre potreby našej očnej kliniky, ale aj pre niektoré očné kliniky na Slovensku, darcovské rohovky v plnom rozsahu. Vďaka veľmi dobre fungujúcej očnej banke sme dokázali znížiť čakacie lehoty pacientov na transplantáciu rohovky na našej klinike iba na niekoľko mesiacov, v prípade akútnych stavov na maximálne 2-3 týždne. Centrum mikrochirurgie oka (CMO) je vyhľadávaným transplantačným pracoviskom pacientov z celého Slovenska.

Next article