Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BEZPEČNOSŤ RODINY NA INTERNETE
Zdravie rodiny

BEZPEČNOSŤ RODINY NA INTERNETE

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Zistite, aké hrozby číhajú v internetovom prostredí na deti a mladistvých a ako im predchádzať.

profil

Mgr. PETER HABARA

tlačový hovorca

Aké sú aktuálne najväčšie hrozby pre rodinu vo virtuálnom prostredí?

Najzásadnejšie problémy sú najmä v prístupe detí a mládeže k nevhodnému alebo zakázanému obsahu; prílišnej dôvere k úplne cudzím osobám v online priestore; náchylnosť na onlinové podvody bez rozdielu veku a veľmi detailné zdieľanie osobných a citlivých informácií o sebe na internete.

Kým v niektorých prípadoch ide najmä o finančné straty, treba brať zreteľ na fakt, že mnohé informácie, ktoré sa raz dostanú na internet, na ňom aj zostanú. Potom prichádzajú na rad aj psychologické či reputačné dôsledky.

Akým spôsobom môžu rodičia pripraviť deti na tieto ohrozenia?

Najdôležitejším krokom je neustála komunikácia. Komunikujte so svojimi deťmi o nástrahách internetu, vysvetľujte im, ako funguje na internete anonymita, že internet je plný obsahu, ktorý nie je vhodný pre ich oči.

Snažte sa, aby ste čo najviac času trávili spoločne, aby deti dokázali hovoriť o svojich problémoch, ktoré v kyberprostredí zažívajú. Sami sa vzdelávajte – čítajte, pozerajte videá o nástrahách internetu, o tom, aké existujú formy kyberšikany či podvodov, aby ste mohli svojim deťom laicky vysvetliť, čomu sa majú vyhýbať a ako majú reagovať.

Buďte partnerom svojim deťom – príliš striktná kontrola by mohla viesť k opačnému efektu – neprijatiu rád, ignorovaniu výstražných signálov a podobne.

Čo znamená „catfishing“ a ako sa pred ním chrániť?

Slovo „catfishing“ znamená vytváranie falošnej online identity, ktorého cieľom je oklamať alebo manipulovať iných za účelom podvodu, klamstiev alebo iných škodlivých aktivít. Má rôzne podoby. Pri deťoch ide najčastejšie o grooming, teda získavanie dôvery pre následné zneužitie dieťaťa vo fyzickom svete alebo rôzne formy kyberšikany.

Ako by mali mladiství a ich rodičia pristupovať k problému kyberšikany a cancel culture?

Kyberšikana a cancel culture môžu mať až extrémne dôsledky na bežný život, ale aj fyzické a duševné zdravie detí. Určite netreba problém podceňovať a v prípade potreby eskalovať na odborníkov, školu alebo políciu.

Deti by si mali uvedomiť, že internet je plný predátorov a zlých ľudí, ktorým spôsobuje radosť ubližovať a využívať iných.

Aké sú riziká spojené s online súťažami, tzv. giveaway, ktoré organizujú influenceri?

V tomto prípade je hlavným rizikom skutočnosť, že vyhlásená súťaž je podvodom. Treba si vždy overiť, kto súťaž organizuje, aké sú podmienky súťaže, čo všetko musím „obetovať“ alebo odovzdať na to, aby som bol do súťaže zaradený a mohol vyhrať.

Útočníci sa často vezú na vlne úspešných ľudí a môžu ich napodobňovať a vyhlasovať takéto typy súťaží.

Existujú však aj legitímne a zároveň nebezpečné súťaže – napríklad ak „influencer“ od svojich sledovateľov za zaradenie do súťaže požaduje splnenie nejakej nebezpečnej výzvy.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » BEZPEČNOSŤ RODINY NA INTERNETE
ADVERTORIAL

PACIENTSKÝ PRÍBEH MARCA: SLNKO JE JEHO NEPRIATEĽOM

Viete si predstaviť vaše detstvo, keby ste nemohli vyjsť na denné svetlo? Keby ste nemohli hrať futbal, stavať hrady z piesku, či blázniť sa s kamarátmi na preliezkach? Áno, je to až nepredstaviteľné. Ale takýto život má Marco. Jeho choroba sa nazýva Xeroderma Pigmentosum. Na Slovensku je jediný s touto nevyliečiteľnou diagnózou. Marco je dieťa tmy. Slnko je jeho nepriateľom.


Skafander jeho jediná ochrana pred lúčmi slnka

Keď mal Marco tri roky na jeho tvári sa objavili bodky, ktoré vyzerali ako pehy. Tie sa neskôr rozšírili po celom tele. Avšak z pieh sa vykľuli nádory. Začali mu napádať nielen kožu, ale aj nervovú sústavu. Jeho druhým domovom sa stala nemocnica. Marco má veľmi slabú imunitu, trpí aj depresiami, nevládze chodiť, trápia ho neuroinfekcie a zhoršuje sa mu zrak. 

Aby sa Marco mohol bezpečne pohybovať na slnku, jeho mama mu zabezpečila špeciálny ochranný odev, kuklu aj s ventiláciou zo zahraničia. Takýto ochranný odev nie je lacná záležitosť. Stál 1 500 eur. Jeho najlepším kamarátom je plyšová hračka, ktorá má taký istý skafander ako Marco. 

PREČÍTAJTE SI SKUTOČNÉ PRÍBEHY, KDE POMÁHA DOBRÝ ANJEL. KLIKNITE TU

Pomoc od Dobrých anjelov

Pani Edina okrem Marca sama vychováva ďalšie tri deti. Najmenší Alexander má iba tri roky. Aj napriek všetkým nástrahám života je rodina pripravená bojovať a nevzdávať tento náročný boj.

Marcova liečba je vysoko finančne náročná a rodina sa nachádza v hmotnej núdzi. Finančná pomoc od Dobrých anjelov im uľahčuje zvládať náklady spojené s liečbou. Rodina túto pomoc využíva na Marcove lieky, krémy, vitamíny, imunoterapiu, špeciálnu stravu, rehabilitácie. Taktiež ňou pokrývajú aj náklady spojené s cestovaním k lekárom a do špeciálnej školy, ktorá je od nich vzdialená 50 kilometrov.

Prečo JA?

Marco je statočný bojovník, avšak s jeho vekom pribúdajú aj otázky „prečo“. Jeho život nie je ani zďaleka taký, ako majú jeho rovesníci. Rodina sa niekedy cíti beznádejne, ale pevne veria, že Marcov zdravotný stav zvládnu. Vedia, že po ich boku stoja dobrí ľudia – Dobrí anjeli, ktorí sú pre nich skutočnými anjelmi.

Next article