Skip to main content
Domovská stránka » Zdravie rodiny » STAROSTLIVOSŤ O ČLENA RODINY TRPIACEHO ÚNIKOM MOČU
Zdravie rodiny

STAROSTLIVOSŤ O ČLENA RODINY TRPIACEHO ÚNIKOM MOČU

V spolupráci s:
Adobe Stock
V spolupráci s:
Adobe Stock

Únik moču, prípadne stolice, (inkontinencia) je náročný stav, ktorý môže výrazne ovplyvniť kvalitu života človeka, ako aj jeho opatrovateľov a blízkych. Keď člen rodiny trpí inkontinenciou, vyžaduje si to nielen praktickú starostlivosť, ale aj súcitný prístup, ktorý rešpektuje jeho dôstojnosť a sebaúctu.

Ing. ADRIANA POBEHOVÁ

Predseda InkoFórum, o.z.

Otvorená komunikácia

Prvým krokom v starostlivosti o člena rodiny s inkontinenciou je podpora otvorenej a úprimnej komunikácie. Je potrebné pristupovať k téme citlivo, čo umožní blízkym vyjadriť svoje pocity, obavy a preferencie. Tento rozhovor môže pomôcť pochopiť ich potreby a vypracovať plán starostlivosti, ktorý rešpektuje ich želania. Včasná komunikácia s odborným lekárom, dôsledná diagnostika, nastavenie vhodnej liečby a následné dodržiavanie liečebného plánu je rozhodujúce pre efektívne zvládnutie stavu.

Osobná hygiena

Udržiavanie správnej osobnej hygieny je životne dôležité pre fyzickú aj emocionálnu pohodu. V závislosti od závažnosti inkontinencie potrebuje člen rodiny rôzne inkontinenčné pomôcky, ako sú vložky alebo plienky pre dospelých, nepremokavá posteľná bielizeň či hygienické pomôcky. Je potrebné pomôcť rodinnému príslušníkovi s výberom vhodných pomôcok, aby nedráždili pokožku a predišli infekciám, ale takisto s pravidelným upratovaním, výmenou oblečenia a pomôcok. Nehody sa môžu stať aj napriek najväčšiemu úsiliu, preto je rozumné pristupovať k situácii pokojne a súcitne.

INKO BALÍK: Všetky informácie o inkontinencii až k vám domov

Pitný režim a životospráva

Obmedzenie príjmu tekutín z dôvodu zníženia počtu únikov moču a prípadných nehôd môže viesť k dehydratácii a ďalším zdravotným problémom. V spolupráci s odborníkom je vhodné vytvoriť plán vyváženého príjmu tekutín, ktorý pomôže zvládnuť inkontinenciu a zároveň udržať blízku osobu primerane hydratovanú. Povzbudzovanie k používaniu toalety v pravidelných intervaloch aj bez nutkania na močenie môže znížiť počet nehôd a zlepšiť pocit sebakontroly.

Úprava obytného priestoru

Ľahký prístup na toaletu, odstránenie prekážok, ktoré by mohli predstavovať nebezpečenstvo zakopnutia, či iné úpravy obytného priestoru zjednodušia život a zvýšia bezpečnosť a nezávislosť osobám trpiacim únikom moču. 

PORADŇA: Máte otázky alebo potrebujete viac informácii?

Emocionálna podpora

Starostlivosť o člena rodiny s inkontinenciou môže byť emocionálne vyčerpávajúca pre opatrovateľa aj jednotlivca. Je vhodné preto vyhľadať podporu od priateľov, rodiny alebo podporných skupín a podeliť sa o svoje pocity a skúsenosti.

Starostlivosť o člena rodiny trpiaceho inkontinenciou si vyžaduje krehkú rovnováhu medzi praktickou starostlivosťou a emocionálnou podporou. Pristupovaním k situácii s empatiou, otvorenou komunikáciou a záväzkom zachovať jeho dôstojnosť môžete vytvoriť opatrovateľské prostredie, ktoré podporuje jeho blahobyt a zvyšuje kvalitu jeho života.

Na stránke inkoforum.sk nájdete všetky užitočné informácie o inkontinencii, takisto môžete požiadať o zaslanie informačných materiálov zadarmo, prípadne sa pridať do skupiny ľudí s rovnakými problémami.

Next article
Domovská stránka » Zdravie rodiny » STAROSTLIVOSŤ O ČLENA RODINY TRPIACEHO ÚNIKOM MOČU
Zdravie rodiny

HPV: VŠETKO, ČO STE CHCELI VEDIEŤ A MY SME SA NA TO OPÝTALI ZA VÁS

Vírus, ktorý spôsobuje až 99 percent všetkých prípadov rakoviny krčka maternice, dostaneme počas života takmer všetci. Každý deň ochorejú dve Slovenky, každá tretia príde k lekárovi príliš neskoro.


Čo je vírus HPV a prečo je nebezpečný?

HPV alias ľudský papilomavírus je úplne bežný vírus, ktorý sa prenáša najčastejšie pohlavným stykom. Bolo identifikovaných viac ako 150 typov HPV, nebezpečné sú onkogénne typy, ktoré môžu vyústiť do závažných ochorení.

Skutočne nemá žiadne príznaky?

HPV môže byť v tele roky a nijako sa neprejaviť. Preto sa tak rýchlo šíri a je najčastejšou sexuálne prenosnou infekciou. S HPV sa počas života stretne až 80 % z nás. U niekoho HPV vymizne, u niekoho môže roky pretrvávať a až po dlhšom čase prepuknúť do vážnej diagnózy.

Čo je najúčinnejšia prevencia?

Rakovina krčka maternice je jediná onkologická diagnóza, ktorej sa dá predísť očkovaním a gynekologickými preventívnymi prehliadkami. Preto je dôležité chodiť pravidelne na bezbolestný cytologický ster, ktorý je otázkou pár minút. Môže zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia! Aj keď sa na krčku už začali diať nejaké zmeny nedobrým smerom, dajú sa riešiť pomerne jednoduchým operačným zákrokom – konizáciou. Bohužiaľ, cytologický ster pravidelne absolvuje len niečo vyše 20 % žien. Do ambulancií prichádzajú neskoro, často už s prejavmi rozvinutého ochorenia.

Týka sa HPV iba žien?

Veľký omyl. HPV sa týka rovnako žien i mužov. Častejšími prenášačmi HPV vírusu na svoje partnerky či partnerov sú muži. Preto je potrebné očkovať proti HPV aj chlapcov.

Má zmysel očkovať aj dospelých?

Jednoznačne.

Má vakcína zmysel aj po prekonaní HPV?

Má! Aj keď už je človek infikovaný istým typom HPV, stále môže profitovať z ochrany proti ostatným typom. Alebo ho môže očkovanie ochrániť pred reinfekciou.

Súvisí HPV s počtom sexuálnych partnerov?

Vôbec. HPV nie je stigma, netýka sa len ľudí s väčším počtom sexuálnych partnerov. Úplne stačí jeden.

Žiadajte pre seba viac, pýtajte sa a neverte rôznym internetovým mýtom, legendám a polopravdám.

Názory špičkových odborníkov a komplexné informácie o téme na www.nierakovine.sk.

Bezplatná infolinka 0800 800 183

Next article