Každé dieťa, ktoré čaká operácia, prežíva napätie a strach. Zvyčajne preto dostane premedikáciu, tzv. náladovku, ktorá ho upokojí pred zákrokom. Pre alergiu však malý Peťko túto možnosť nemal.
A tak hrozilo, že odlúčenie od mamy a cesta na operačnú sálu budú pre neho traumatickým zážitkom. No vďaka zdravotnému klaunovi Borisovi Bačíkovi, alias doktorovi Trubkovi, sa z predoperačnej prípravy stalo veľké dobrodružstvo.
Ako to všetko začalo
Keď doktor Trubka vošiel, všimol si na stene obraz. Bol na ňom maják, veľryba a fľaša so správou. „Čo v nej asi je?“ – spýtal sa malého pacienta. Chlapec bez zaváhania odpovedal: „Predsa mapa k pokladu!“ A tak sa začala ich dobrodružná výprava.
Správny tréning je základ
Spoločne premýšľali, ako sa k pokladu dostať. „Najlepšie bude, keď sa potopíme,“ navrhol klaun. A ako správni potápači potrebovali dýchací prístroj – presne taký, aký bol aj na operačnej sále. „Určite si ho budeš môcť vyskúšať,“ ubezpečil ho doktor Trubka. Peťkovi zažiarili oči nadšením a začali trénovať, ako sa správne dýcha cez kyslíkovú masku. Zdravotný klaun sa medzitým dohodol s chirurgmi, aby v hre pokračovali.

Ako odvážny dobrodruh
Keď do predoperačnej miestnosti prišla sestrička, aby Peťka odviedla na sálu, chlapec sa vôbec nebál. Naopak, tešil sa, že si konečne vyskúša „potápačský“ prístroj. Na operačnej sále mu anestéziológ nasadil masku na tvár a dal pokyn, aby sa nadýchol. Peťko neváhal – už predsa vedel, čo robiť. Bez plaču a stresu zaspal, pripravený na „ponor k pokladu“. Vďaka doktorovi Trubkovi sa Peťko necítil ako pacient, ale ako odvážny dobrodruh. A presne o tom je práca zdravotných klaunov – premieňať strach na smiech, obavy na odvahu a nemocničné steny na priestor plný fantázie.
Prínos zdravotného klauna pred operáciou potvrdzujú aj štúdie
N.O.S. – Na Operačnú Sálu – je špeciálny program Červeného nosa, keď profesionálny zdravotný klaun počas celého dopoludnia odprevádza deti na operácie. Popritom sa snaží rozptýliť obavy a stres pacienta, pričom využíva improvizáciu a metódy, ktorými zaujme konkrétne dieťa – od bubliniek, kúziel a hudby cez vtiahnutie do príbehu. Keď dieťa zostáva na sále, klaun sa venuje sprevádzajúcemu rodičovi a k pacientovi príde aj po zákroku, aby pomohol navodiť príjemnú atmosféru po prebudení z anestézie. Prínos programu N.O.S. potvrdil aj výskum, ktorý bol zrealizovaný pred niekoľkými rokmi v spolupráci s českou organizáciou Zdravotní klaun spolu s odborníkmi v pražskej nemocnici FN Motol. Deti, ktoré boli počas čakania na operáciu sprevádzané zdravotným klaunom, reagovali pozitívnejšie než deti, ktoré klaun nenavštívil.
Podporte aktivity o. z. ČERVENÝ NOS Clowndoctors prostrednítctvom 2 % alebo priamo na www.cervenynos.sk a doprajte malým pacientom pohodovú cestu na operáciu.