Ústna hygiena je dôležitá v každom veku, no u seniorov zohráva kľúčovú úlohu v celkovom zdraví. Správna starostlivosť o zuby a ďasná pomáha predchádzať infekciám, zápalom a iným zdravotným komplikáciám.

MDDr. Michaela Lifková
predsedníčka Výboru pre prevenciu SKZL
Čo by teda nemalo chýbať v každodennej ústnej hygiene starších ľudí? Opýtali sme sa MDDr. Michaely Lifkovej, predsedníčky Výboru pre prevenciu Slovenskej komory zubných lekárov.
Aj seniori by mali aspoň raz ročne
absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu.
Aké najčastejšie problémy so zubami a ďasnami riešite u starších pacientov a ako im predchádzať?
S pribúdajúcim vekom sa objavujú známky opotrebovania zubov a mení sa ich farba a vzhľad, ďasná zvyknú ustupovať, objavuje sa zvýšená citlivosť chrupu a ochorenia parodontu. Ak pacient zanedbával ošetrovanie chrupu, problémy sú výraznejšie a je potreba nákladnejšieho stomatologického ošetrenia. Základ problémov tvorí zanedbávanie prevencie. Senior má navštíviť zubného lekára aspoň raz ročne a absolvovať preventívnu prehliadku aj dentálnu hygienu.

Ako by sa mali seniori správne starať o zuby?
Potrebné je čistenie mäkkou kefkou a pastou s obsahom fluoridov a nízkou abrazivitou aspoň 2x denne. Je potrebné používať aj medzizubné pomôcky. V prípade problémov s motorikou alebo opatrovateľskej starostlivosti preferujeme elektrické zubné kefky so senzorom tlaku. Zubné náhrady sa čistia takisto denne mechanicky kefkou na protézy a raz týždenne ponorením do špeciálneho roztoku.

Ako by sa mali seniori správne starať o zuby?
Potrebné je čistenie mäkkou kefkou a pastou s obsahom fluoridov a nízkou abrazivitou aspoň 2x denne. Je potrebné používať aj medzizubné pomôcky. V prípade problémov s motorikou alebo opatrovateľskej starostlivosti preferujeme elektrické zubné kefky so senzorom tlaku.
Zubné náhrady sa čistia takisto denne mechanicky kefkou na protézy a raz týždenne ponorením do špeciálneho roztoku.
Aké zubné kefky a doplnky, napr. medzizubné kefky či nite, sú pre seniorov najvhodnejšie?
Na výber správnych medzizubných pomôcok je ideálne absolvovať dentálnu hygienu, kde sa odstráni zubný kameň a pacientovi sa vyberú pomôcky priamo na mieru.
Na čo by si seniori mali dávať pozor pri výbere zubnej pasty?
Zubná pasta by mala obsahovať čo najmenej dráždivých látok a penivých zložiek, ktoré vysušujú sliznice. Na konkrétny typ problému potom existujú rôzne vhodné alternatívy. Je však dobré poradiť sa pri výbere so zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou.