Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » AKNÉ: NEVÍTANÝ SPOLOČNÍK TÍNEDŽEROV AJ DOSPELÝCH
ADVERTORIAL

MUDr. EVA ŠKUTILOVÁ MPH

dermatovenerológ , Bratislava

Akné je veľmi časté ochorenie s takmer 100 %-nou chorobnosťou. S jeho prejavmi je konfrontovaná podstatná väčšina dospievajúcich a približne 15 % mladých dospelých.

Dôvodom pre túto skutočnosť je fakt, že kožné prejavy akné súvisia s hormonálnymi zmenami v organizme a sú odrazom tzv. hormonálnej nerovnováhy. Najbežnejším obdobím pre vznik akné na tvári, ale aj hrudníku a chrbte, je obdobie puberty. Nástup prejavov varíruje – u dievčat už od 10. až 11. roku života, u chlapcov začína neskôr, v 13. až 14. roku života. Nástup puberty a s ňou súvisiace akné je však prísne individuálny. Faktom ostáva, že bez ohľadu na vek si akné vyžaduje starostlivosť zodpovedajúcu jeho forme.

AKÉ FORMY AKNÉ EXISTUJÚ?

Proces tvorby aknóznych vyrážok sa odohráva na mieste, odkiaľ z kože vyrastá vlas, kde sa nachádza mazová a potná žľaza. V tomto mieste začína viditeľná tvorba drobných bielych či čiernych bodiek, teda najľahšia forma akné. Zmeny sa prejavujú najviac na nose, ale mnohokrát aj na čele, lícach a brade. Progresiou procesu akné dochádza k vzniku červených uzlíkov, či väčších zápalových uzlov rôznej veľkosti od 1 mm až po uzly do priemeru 5 mm. Nie je vzácnosťou vznik hlbokých cýst až do priemeru 10 mm s bielym či žltým hnisovým obsahom. Od zastúpenia jednotlivých kožných zmien sa odvíja forma akné. Najťažšia forma akné sa hojí jazvami a definitívne devastuje kožný povrch.

ČOHO BY SA MALI ĽUDIA TRPIACI AKNÉ VYVAROVAŤ

Ľudia trpiaci akoukoľvek formou akné by mali vyhľadať dermatológa a po konzultácii s ním začať so správnou starostlivosťou. Jednoznačne by sa mali vyvarovať nesprávneho ošetrovania v zmysle mechanického odstraňovania vyrážok, tzv. vytláčaniu, oškrabávaniu zápalových uzlíkov či vytláčaniu hnisu. Nechtiac si ubližujú a reparačné procesy nemajú vždy schopnosť takéto poškodenia kože bez stopy zahojiť. Zdravý životný spôsob je prínosom pre celý organizmus, špeciálna diéta však od akné nikoho nezachráni, neexistuje totiž.

MOŽNOSTI LIEČBY AKNÓZNEJ PLETI

V súčasnosti existujú na každú formu akné liečebné spôsoby „šité na mieru“ konkrétneho pacienta. Ak príde pacient včas a dôveruje lekárovi, počúva pozorne odporúčania a dodržiava liečebný režim, vrátane naordinovaných kontrol, nemusel by trpieť s akné dlho. Nemenej dôležité je pochopenie pacienta, často najmä rodiča, že ide o dlhodobý proces starostlivosti o kožu a nie o jednorazové preliečenie. Jednou z najdôležitejších podmienok úspešného vyliečenia je spolupráca s pacientom. Lekár môže mať obrovskú snahu pomôcť, lieky môžu byť veľmi účinné, ale bez dodržiavania liečebného režimu na dennej báze sa efekt nemusí ani s najlepšími liekmi dostaviť.

ČO AK PACIENTI NEVYHĽADAJÚ LEKÁRA

Ak pacient nevyhľadá lekára včas a kožné zmeny progredovali do formy akné, kedy je nutné už vybrať liečebný režim určený na najťažšie formy akné, nie je ani pri takejto náročnej liečbe zaručené vyliečenie bez trvalých stôp. Devastácia kožného povrchu v postihnutých lokalitách ostane celoživotná. Koža bude síce bez zápalu, ale s jazvami.

AKNÉ OVPLYVŇUJE PSYCHICKÚ STRÁNKU JEDINCA

Psyché jednotlivca je veľmi individuálne. Dievčatá najmä v puberte, ale aj dospelé ženy sú veľmi citlivé na svoj vzhľad a ťažko znášajú nepochopenie ich problému okolím. Chlapci ťažko znášajú svoj neatraktívny vzhľad neskôr. V období 12. až 14. roku života nechápu snahu rodičov ani lekára, ktorí im vnucujú dennú starostlivosť o „vyrážkovú“ pleť. Neskôr však už spolupracujú. Typickým znakom všetkých pacientov s akné je však netrpezlivosť a často hľadanie nových liečebných postupov z rôznych zdrojov, najčastejšie zo sociálnych sietí. Týmto však dochádza veľmi často k omeškaniu správneho nastavenia pacienta na účinnú liečbu. Neliečené akné dokáže totiž zanechať stopy nielen na koži, ale aj na duši. Tomu je možné sa vyhnúť včasným príchodom pacienta k dermatológovi.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » AKNÉ: NEVÍTANÝ SPOLOČNÍK TÍNEDŽEROV AJ DOSPELÝCH
Ženské zdravie

Miška a Vala z podcastu Sexuálna výchova na základe vlastných skúseností hovoria, že naše dievčatá a ženy o antikoncepcii nevedia veľa, často preto, že nemajú odkiaľ.

Mgr. MICHAELA CHRKAVÁ

social media freelancer & founder of Sexuálna výchova podcast

VALÉRIA FRÁZOVÁ

zakladateľka podcastu Sexuálna výchova

Previazanosť telesnej a duševnej pohody je dnes už jasná každému. Ak je zdravé telo, aj duša môže byť v pohode.

Je veľmi dôležité cítiť sa dobre vo svojej koži. Ako sa vy staráte o svoje fyzické zdravie?

Miška: Ak sa necítim dobre fyzicky, dokáže to ovplyvniť celú moju náladu a vystupovanie. Zistila som to nedávno, keď som nedodržiavala stravovanie pri histamínovej intolerancii a cítila som sa zle vo všetkých sférach. Takže u mňa je to v prvom rade počúvanie svojho tela a strava a pravidelné tréningy s trénerom.

Ak sa necítim dobre fyzicky, dokáže to ovplyvniť celú moju náladu a vystupovanie.

Michaela Chrkavá

Vala: Ja som práve oslávila 2 roky pravidelných tréningov s mojím trénerom. A aktuálne som aj vyradila zo života alkohol. Úplne. No viac ako o fyzickom zdraví je to o hlave. Pre mňa je to o sebaprijatí, o uvedomovaní si vlastnej hodnoty a o rozpúšťaní rôznych vzorcov a tém z minulosti.

Dnes sa vo svete propaguje body positivity. Ako ste si našli vy vzťah k vlastnému telu?

Miška: Pravdupovediac, vôbec si nepamätám nejaký zlomový bod, prichádzalo to postupne. Podľa mňa je cesta neriešiť názory ostatných a pohodlné oblečenie. Prijala som na svojom tele to, čo sa zmeniť nedá, a pracujem na tom, čo sa zmeniť dá. 

Vala: Ja som k sebaprijatiu prišla cez vďaku. Každý deň som poďakovala svojmu telu za to, že ma nosí po svete. Že dokáže stráviť jedlá a situácie s ľahkosťou, že je to to najlepšie telo, aké môžem mať. V minulosti som mala problém prijímať sa taká, aká som. Dnes k sebe pristupujem oveľa láskavejšie a pri pohľade na seba v zrkadle hovorím iba pekne.

Čo všetko robíte pre svoje psychické zdravie?

Miška: Veľa sa stretávam s kamošmi, kamoši sú najlepšia terapia na všetko. Počúvam hudbu, pozerám Netflix, rozprávam sa s priateľom, chodím na prechádzky, pálim sviečky a vonné tyčinky a masturbujem. Takisto mi veľmi pomohol couching. 

Vala: Ja uprednostňujem seba a rešpektujem to, že ak sa mi niečo nechce robiť, je to tiež dôvod. Prestala som robiť veci, lebo musím, a začala sa počúvať v tom, čo naozaj chcem. Veľa chodím do prírody a všeobecne cestujem. Často aj sama.

Ja som k sebaprijatiu prišla cez vďaku. Každý deň som poďakovala svojmu telu za to, že ma nosí po svete.

Valéria Frázová

Psychická pohoda žien je pevne prepojená s fyzickým, gynekologickým zdravím. Dbáte na preventívne prehliadky? Sú mladí podľa vás dostatočne informovaní o možnostiach ochrany – antikoncepcie či núdzovej antikoncepcie (tabletky „po“)? 

Miška: Ja navštevujem gynekológa oveľa častejšie, ako by som chcela. Často som mala gynekologické a urologické zápaly, takže o svoje intímne zdravie sa snažím starať naozaj nadpriemerne.

O možnostiach antikoncepcie vedia dievčatá a ženy žalostne málo, väčšinou si myslia, že existuje len jeden druh antikoncepcie. Ja sama mám napríklad antikoncepciu vo forme náplastí a väčšinou sa stretávam s reakciou, akoby som prišla z budúcnosti.

Vala: Ja dbám na preventívne prehliadky a okrem toho navštevujem gynekológa, keď je to potrebné. Podľa mňa mladí nevedia o možnostiach antikoncepcie dostatočne, pretože nemajú odkiaľ. Často im možnosti nikto neponúka. Ale toto vyplývalo aj zo správ našich poslucháčok na Instagrame. Plus sme ako ženy nútené do antikoncepcie príliš skoro. Dôvody sú rôzne, či už zlepšenie pleti alebo úprava pravidelnosti menštruácie. A často vtedy, keď ešte sexuálne nežijeme a nemáme ani pravidelnú menštruáciu. A najmä keď ešte nepoznáme svoj cyklus.

Novinky, informácie a príbehy

Next article