Moderátorka Barbora Krajčírová hovorí, že stres je všade, ohrozuje naše zdravie a je ťažké sa mu vyhnúť, ale stres v únosnej forme nás dokáže výrazne posúvať dopredu. Zdravie vníma najmä v rovine prevencie. Snaží sa žiť tak, aby zdravotným problémom predchádzala.
BARBORA KRAJČÍROVÁ
rozhlasová a televízna moderátorka
Ako sa staráte o zdravie vašej rodiny? Potrpíte si na životosprávu?
Nie je to jednoduché a najmä, povedzme si pravdu, choroby si veľakrát nájdu nás bez toho, aby sme to nejako vedeli ovládať. Čo sa môjho vplyvu týka, snažím sa myslieť na pravidelný pohyb mňa a mojej rodiny, pravidelný pitný režim a stravovacie návyky, ktoré si vyžadujú zeleninu, ovocie, teplé domáce jedlá. Nehovorím, že to dodržiavam vždy a na sto percent, ale uvedomujem si, aké je to potrebné. Keď máme rušnejšie obdobie, telo nám dá jasne najavo –spomaľte a vráťte sa k lepšej životospráve. Pre mňa je kľúčové, aby deti vnímali, aký dôležitý je pohyb a vyvážená strava.
Ako zvládate stresové situácie?
Stres je asi všade. Ťažko sa mu vyhnúť a ťažko sa ho niekedy zbaviť alebo si ho priznať. Je to veľký nepriateľ, ak prerastie do nezdravej, možno až extrémnej formy. Lebo, povedzme si, stres v nejakej únosnej forme nás vie veľmi posúvať, ale ak ho je veľa, opäť sa ozve zdravie nášho tela.
Ovplyvnilo materstvo váš prístup k telu a zdraviu všeobecne?
Paradoxne, musím povedať, že mne materstvo dalo oveľa väčšiu sebalásku, než som mala predtým. Nikdy som moje telo neriešila, nepatrila som medzi najchudšie ženy a každé zhodené kilo som si musela poctivo odbehať, ale materstvo mi nastavilo jasné zrkadlo v tom, čo všetko je telo schopné urobiť, aby prinieslo na svet ďalší život a aby sme sa o tento život vedeli starať. Preto sa na seba pozerám úplne inak. Jasné, že si idem zabehať, zacvičiť, aby som mala kondičku a vládala fungovať v tejto rýchlej dobe, ale, ako som písala vyššie, pohľad do zrkadla je už skôr o hrdosti samej na seba, ako o hľadaní nedostatkov. To je pre mňa veľký pokrok a ďakujem za to práve materstvu.
Čo si predstavujete pod pojmom civilizačné ochorenia?
Ako prvý mi napadá práve stres alebo všeobecne ochorenia rýchlej doby. My ľudia sme dostali v posledných rokoch obrovské množstvo možností a mám pocit, že sa za nimi ženieme a zabúdame, koľko stresu si cestou naberáme. Namiesto oddychu sedíme s telefónom v ruke, kde naberáme ďalší stres na sociálnych sieťach, a oddych takmer vypúšťame. Nie je to však len stres, medzi civilizačnými chorobami hľadám aj obezitu, ktorá trápi nielen dospelých, ale aj detí.
Stále mám pocit, že o týchto veciach málo hovoríme, málo sa snažíme dať deťom správne vzory a ideály. Priority máme ako ľudia nastavené vláčne a tak sa ťažko dá viesť ďalšie generácie k zdravej životospráve. Aby som však nebola len skeptická, som vďačná za každého, kto pracuje na projektoch, besedách, workshopoch rodičov, detí, pedagógov, aby sme deti aj nás dospelých viedli k láske k sebe samému, teda aj k nášmu zdraviu.
Trápi vás alebo niekoho z vášho okolia nejaká civilizačná choroba?
Vysoký krvný tlak je tiež jedným z dnešných ochorení a už aj my sme v rodine kupovali prístroj na meranie tlaku, aby sa nám to nevymklo spod kontroly. Zdravú životosprávu riešime často, pohyb a jedlo sú našou témou a snažíme sa jeden druhého v rodine povzbudzovať, aj keď nie vždy je to ružové.