Skip to main content
Domovská stránka » Ženské zdravie » NA REUMATOIDNÚ ARTRITÍDU NEEXISTUJE LIEK, NO DÁ SA S ŇOU ÚČINNE BOJOVAŤ
ADVERTORIAL
Počuli ste už o reumatoidnej artritíde? Ide o najčastejšiu zápalovú reumatickú chorobu, ktorá postihuje 1 až 3 % populácie. Prejavuje sa zápalom kĺbov, ale aj postihnutím iných orgánov a systémov v tele.

Neexistuje liek na jej vyliečenie, no pacienti užívajú látky, ktoré nepríjemné ochorenie zmierňujú a zlepšujú kvalitu ich života. Samozrejme, aj tu platí pravidlo, že čím skôr diagnózu lekári podchytia, tým skôr zabránite vážnemu poškodeniu kĺbov.

Ochorenie sa u pacientov prejavuje zápalom kĺbov (artritídou), ich postupnou deštrukciou a deformáciou. Vyskytuje sa častejšie u žien ako mužov (3 : 1) vo veku medzi 35. až 50. rokom života. Ide o vážne ochorenie, ktoré môže okrem kĺbov postihovať aj obličky, srdce, pľúca či cievy.

Jednoznačná príčina vzniku ochorenia nie je známa. A zatiaľ neexistuje liek na úplné vyliečenie, no na trhu sú účinné lieky na dosiahnutie zmiernenia ochorenia. Ich užívaním má pacient len minimálne alebo žiadne ťažkosti. O diagnostike a liečení tejto zákernej choroby prezradila viac MUDr. Soňa Tomková. Krajský reumatológ pre Košický kraj a prednosta Internej kliniky Nemocnice Košice – Šaca.

Na základe čoho sa pacientovi stanovuje diagnóza reumatoidná artritída?

Začíname anamnézou. Zistíme subjektívne ťažkosti pacienta a následne komplexné vyšetrenie pacienta. U pacienta sa zisťuje bolesť, opuch kĺbov, najčastejšie na rukách, ale môžu byť postihnuté aj rôzne kĺby. Typická je ranná stuhnutosť, únava, slabosť či nespavosť. Nasledujú laboratórne vyšetrenia, v rámci ktorých sa zisťujú najmä zápalové parametre a špecifické reumatoidné faktory. A nakoniec využívame Rtg a iné zobrazovacie metódy.

Po určení diagnózy je cieľom liečby čo najrýchlejšie potlačenie aktivity ochorenia a dosiahnutie remisie ochorenia. Včasnou liečbou možno predísť nezvratnému poškodeniu a poruche funkcie kĺbov.

Ako prebieha liečba pacientov s reumatoidnou artritídou?

Liečba reumatoidnej artritídy zahŕňa v prvom rade nefarmakologické postupy, keď pacientovi musíme upraviť jeho denný režim, pracovné zaťaženia, prispôsobiť fyzikálnu, rehabilitačnú a chirurgickú liečbu.

Nasleduje farmakologická liečba, ktorá pozostáva zo 4 možností: nesteroidové antiflogistiká, analgetiká, glukokortikoidy a chorobu modifikujúce antireumatiká (Disease modifying antirheumatic drugs – DMARDs). Tie sú základom liečby. Ide o skupinu liekov, ktorá má rôznu chemickú štruktúru a rôzny mechanizmus účinku. Ich liečebný účinok nastupuje po niekoľkých týždňoch a pretrváva rôzne dlhý čas aj po ich vysadení.

Základom liečby sú teda antireumatiká DMARDs. Ako sa v nich zorientovať a ako ich delíme?

Prvou skupinou sú syntetické sDMARDs, medzi ktoré patria klasické (konvenčné) syntetické csDMARDs (metotrexát, sulfasalazin, leflunomid, antimalariká…). Majú rôzny mechanizmus účinku, užívajú sa dlhodobo, v tabletách alebo injekčne, denne, alebo týždenne. Užívajú sa samostatne, alebo v kombináciách. Súčasne pacient môže užívať protizápalové lieky, kortikoidy.

Druhou skupinou sú biologické bDMARDs. Ide o lieky, ktoré sú vytvorené zložitými biotechnologickými postupmi. Sú určené pacientom s pretrvávajúcou vysokou aktivitou choroby, ktorým liečba štandardnými antireumatikami nezaberá dostatočne, nie je účinná, alebo nie je vhodná. Jednou z najnovších možností sú tzv. cielené syntetické tsDMARDs, užívajú sa v tabletách, zasahujú do vnútrobunkových dejov, ich účinok nastupuje veľmi skoro a je porovnateľný s biologickými liekmi.

Včasným zavedením účinnej liečby predídeme vzniku nezvratných zmien na kĺboch a deformitám a liečba vedie spravidla k zastaveniu progresie choroby, navodeniu remisie choroby a zlepšeniu kvality života.

Aký je konkrétny postup v prípade, že pacient spĺňa medicínske kritériá pre začatie biologickej liečby?

Po splnení kritérií na biologickú liečbu je pacient odoslaný do centra pre biologickú liečbu reumatických ochorení. Tých je na Slovensku 5 (Bratislava, Piešťany, Banská Bystrica, Košice a Nitra). S príchodom biosimilárnych liekov môžu niektoré preparáty indikovať už aj rajónny reumatológovia.


MUDr. Soňa Tomková, krajský reumatológ,
prednosta Internej kliniky Nemocnice Košice – Šaca

Biologická liečba podlieha schváleniu revíznym lekárom. Je potrebné vypísať žiadosť na liečbu, ktorá je obvykle schválená opakovane na 6 mesiacov, keď lekár podáva poisťovni protokoly o priebehu liečby. Ide o chronickú, často celoživotnú liečbu. V priebehu ktorej môže nastať tzv. strata účinnosti liečby, kde je potrebná zmena lieku. Dnes máme na trhu pomerne veľkú paletu týchto liekov. Stále prichádzajú nové preparáty, a preto je dôležité ochorenie včas diagnostikovať a nasadiť včasnú liečbu ušitú individuálne pre pacienta.

Next article
Domovská stránka » Ženské zdravie » NA REUMATOIDNÚ ARTRITÍDU NEEXISTUJE LIEK, NO DÁ SA S ŇOU ÚČINNE BOJOVAŤ
Ženské zdravie

Miška a Vala z podcastu Sexuálna výchova na základe vlastných skúseností hovoria, že naše dievčatá a ženy o antikoncepcii nevedia veľa, často preto, že nemajú odkiaľ.

Mgr. MICHAELA CHRKAVÁ

social media freelancer & founder of Sexuálna výchova podcast

VALÉRIA FRÁZOVÁ

zakladateľka podcastu Sexuálna výchova

Previazanosť telesnej a duševnej pohody je dnes už jasná každému. Ak je zdravé telo, aj duša môže byť v pohode.

Je veľmi dôležité cítiť sa dobre vo svojej koži. Ako sa vy staráte o svoje fyzické zdravie?

Miška: Ak sa necítim dobre fyzicky, dokáže to ovplyvniť celú moju náladu a vystupovanie. Zistila som to nedávno, keď som nedodržiavala stravovanie pri histamínovej intolerancii a cítila som sa zle vo všetkých sférach. Takže u mňa je to v prvom rade počúvanie svojho tela a strava a pravidelné tréningy s trénerom.

Ak sa necítim dobre fyzicky, dokáže to ovplyvniť celú moju náladu a vystupovanie.

Michaela Chrkavá

Vala: Ja som práve oslávila 2 roky pravidelných tréningov s mojím trénerom. A aktuálne som aj vyradila zo života alkohol. Úplne. No viac ako o fyzickom zdraví je to o hlave. Pre mňa je to o sebaprijatí, o uvedomovaní si vlastnej hodnoty a o rozpúšťaní rôznych vzorcov a tém z minulosti.

Dnes sa vo svete propaguje body positivity. Ako ste si našli vy vzťah k vlastnému telu?

Miška: Pravdupovediac, vôbec si nepamätám nejaký zlomový bod, prichádzalo to postupne. Podľa mňa je cesta neriešiť názory ostatných a pohodlné oblečenie. Prijala som na svojom tele to, čo sa zmeniť nedá, a pracujem na tom, čo sa zmeniť dá. 

Vala: Ja som k sebaprijatiu prišla cez vďaku. Každý deň som poďakovala svojmu telu za to, že ma nosí po svete. Že dokáže stráviť jedlá a situácie s ľahkosťou, že je to to najlepšie telo, aké môžem mať. V minulosti som mala problém prijímať sa taká, aká som. Dnes k sebe pristupujem oveľa láskavejšie a pri pohľade na seba v zrkadle hovorím iba pekne.

Čo všetko robíte pre svoje psychické zdravie?

Miška: Veľa sa stretávam s kamošmi, kamoši sú najlepšia terapia na všetko. Počúvam hudbu, pozerám Netflix, rozprávam sa s priateľom, chodím na prechádzky, pálim sviečky a vonné tyčinky a masturbujem. Takisto mi veľmi pomohol couching. 

Vala: Ja uprednostňujem seba a rešpektujem to, že ak sa mi niečo nechce robiť, je to tiež dôvod. Prestala som robiť veci, lebo musím, a začala sa počúvať v tom, čo naozaj chcem. Veľa chodím do prírody a všeobecne cestujem. Často aj sama.

Ja som k sebaprijatiu prišla cez vďaku. Každý deň som poďakovala svojmu telu za to, že ma nosí po svete.

Valéria Frázová

Psychická pohoda žien je pevne prepojená s fyzickým, gynekologickým zdravím. Dbáte na preventívne prehliadky? Sú mladí podľa vás dostatočne informovaní o možnostiach ochrany – antikoncepcie či núdzovej antikoncepcie (tabletky „po“)? 

Miška: Ja navštevujem gynekológa oveľa častejšie, ako by som chcela. Často som mala gynekologické a urologické zápaly, takže o svoje intímne zdravie sa snažím starať naozaj nadpriemerne.

O možnostiach antikoncepcie vedia dievčatá a ženy žalostne málo, väčšinou si myslia, že existuje len jeden druh antikoncepcie. Ja sama mám napríklad antikoncepciu vo forme náplastí a väčšinou sa stretávam s reakciou, akoby som prišla z budúcnosti.

Vala: Ja dbám na preventívne prehliadky a okrem toho navštevujem gynekológa, keď je to potrebné. Podľa mňa mladí nevedia o možnostiach antikoncepcie dostatočne, pretože nemajú odkiaľ. Často im možnosti nikto neponúka. Ale toto vyplývalo aj zo správ našich poslucháčok na Instagrame. Plus sme ako ženy nútené do antikoncepcie príliš skoro. Dôvody sú rôzne, či už zlepšenie pleti alebo úprava pravidelnosti menštruácie. A často vtedy, keď ešte sexuálne nežijeme a nemáme ani pravidelnú menštruáciu. A najmä keď ešte nepoznáme svoj cyklus.

Novinky, informácie a príbehy

Next article