Doc. MUDr. ALEXANDRA KRIŠTÚFKOVÁ, PhD.
gynekológ-pôrodník
1. gynekologicko-pôrodnícka klinika LFUK a UNB
Ako sa u pacientok vaginálny diskomfort prejavuje? Aké sú jeho najčastejšie spúšťače?
Vulvovaginálny diskomfort sa najčastejšie prejavuje svrbením, pálením, začervenaním v intímnej oblasti, vaginálnym výtokom, nadmernou vlhkosťou alebo, naopak, suchosťou pošvy alebo extrémnou citlivosťou, pálením pošvy počas pohlavného styku.
Za normálnych okolností je „pohoda“ v intímnej oblasti zabezpečená vyváženým bakteriálnym osídlením – flórou. Spúšťačom narušenia tohto vyváženého stavu sú najčastejšie infekcie, zavedenie bakteriálnej flóry z čreva, užívanie antibiotík, u niektorých žien to môže nastať po plávaní alebo návštevách wellnessu. Na riziko vaginálnej infekcie musíme myslieť aj pri nechránenom pohlavnom styku alebo pri niektorých chronických ochoreniach.
Vaginálny diskomfort môže byť prejavom infekcie. Aké sú charakteristické príznaky, vďaka ktorým bezpečne odlíšime mykózu od inej vaginálnej infekcie?
Najčastejšou príčinou vaginálneho diskomfortu je bakteriálna vaginóza alebo mykóza. Bakteriálna vaginóza vzniká pri spomínanom nevyváženom bakteriálnom osídlení pošvy. Prejavuje sa najmä pocitom zvýšenej vlhkosti a neurčitým intímnym diskomfortom.
Pre mykózu – kvasinkovú infekciu – je typické výrazné svrbenie, hrudkovitý biely výtok, začervenanie v oblasti vulvy a pošvových slizníc. Samozrejme, je aj mnoho ďalších príčin, preto je najdôležitejšia správna diagnostika a následne cielená liečba.
Akú by ste v prípade diskomfortu odporučili liečbu? Je v tomto prípade vhodná samoliečba?
Samoliečba závisí od závažnosti klinických ťažkostí, ich trvania a dostupnosti gynekologičky/gynekológa. Ak ide o mierne ťažkosti, mierne svrbenie a žena vie o možnom spúšťači, môže skúsiť samoliečbu. Keďže vo väčšine prípadov ide o narušenú vaginálnu flóru, namieste je podanie vaginálnych probiotík spolu s ostatnými podpornými látkami, napríklad kyselinou hyalurónovou a pod.
Samozrejme, pri vážnejšom stave, dlhšie trvajúcich alebo opakujúcich sa príznakoch alebo pri neúčinnosti voľne dostupnej liečby je namieste návšteva gynekologickej ambulancie, realizácia výterov a následné nasadenie cielenej liečby.
Chronické ťažkosti pacientok nie sú výnimkou. Existuje riešenie aj pre ženy, ktoré trápia ťažkosti dlhodobo?
U žien trpiacich častými vaginálnymi infekciami, resp. dlhodobým vaginálnym diskomfortom, je dôležité odhalenie príčiny, podľa ktorej sa nasadí vhodná liečba. Takisto je vhodné mať v rezerve vaginálne čapíky s probiotikami (najmä pri liečbe antibiotikami).
U žien s vulvovaginálnou atrofiou počas menopauzy a/alebo po nej sú vhodné preparáty na zvlhčenie pošvy, s probiotikami, s kyselinou hyalurónovou, eventuálne vaginálne preparáty s estrogénom. Pri pohlavnom styku je vhodné používanie lubrikačných gélov, ktoré je však vhodné pred použitím „naostro“ vyskúšať napríklad na vnútornej strane zápästia.