Popri radosti z príchodu nového človeka na svet zažívajú ženy veľa stresu. Neraz ho prináša už samotný pôrod, žena menej spí a môže mať menej energie ako predtým. Bežná je popôrodná depresia, problémy s dojčením alebo dokonca nemožnosť dojčiť.
PhDr. MÁRIA BALÁŽOVÁ
psychologička pre deti a dospelých
Aké sú zo psychickej stránky nové výzvy, s ktorými sa musí mamička vyrovnať?
Emočná záťaž, ktorá prichádza s rolou matky, súvisí najčastejšie s tým, že žena si zrazu uvedomí, že má zodpovednosť za nový krehký život. Pôrod samotný býva tiež stresujúci. Ešte stále, bohužiaľ, mnoho žien pri pôrode má traumatizujúce zážitky, s ktorými sa potom musí navyše vyrovnávať v beztak náročnom popôrodnom období. Znížená kvalita spánku je takisto faktor, ktorý spôsobuje, že žena môže byť podráždená, uplakaná, mať menej energie, než ako bola doposiaľ zvyknutá.
Málokto vie, že popôrodná depresia čerstvých mamičiek je pomerne bežná. Ako sa majú ženy s popôrodnou depresiou vyrovnať? Ako môže pomôcť okolie?
Popôrodná depresia je už klinický stav. To, čo môže rozvinutej depresii predchádzať, je dlhšie obdobie nespokojnosti, vyčerpanosti, straty radosti zo života. Určitú rolu v tom celom zohráva aj biológia a schopnosť mozgu produkovať neurotransmitery, ktoré, laicky povedané, prenášajú v mozgu dobrú náladu. Počas pôrodu a v popôrodí dochádza k veľkým výkyvom v hormónoch, ktoré tiež môžu ovplyvňovať našu náladu. Keď sa k tomu pridruží málo podpory z prostredia, nedostatok spánku, prípadne problémy s dojčením alebo iné stresory, žena môže začať mať depresívne pocity.
Problémové dojčenie, či dokonca nemožnosť dojčenia, je pre matku často psychicky náročné. Máte nejaké rady, aby sa mamička vedela udržať v psychickej pohode?
Povedala by som, že takmer každá žena má nejaký príbeh dojčenia. Už dávno pred tým, ako sa dieťa narodí, máme nejakú predstavu o tom, ako to chceme, ako to bude prebiehať. Je dôležité, aby ženy mali dostatok podpory v dojčení, ktorá je efektívna a účinná. Mnoho žien však túto možnosť nemá a potom sa stáva, že majú pocit zlyhania.
Všetko o materskom mlieku nájdete TU
Stretávate sa aj s prípadmi, keď je matka podrobená tlaku okolia ohľadom nemožnosti dojčenia? Ako sa s týmto tlakom vyrovnať?
Väčšina žien chce dojčiť, avšak nemôžu dojčiť pre nedostatok podpory dojčenia, ako je napríklad slabé socioekonomické zázemie alebo slabá informovanosť a dostupnosť naozaj relevantných informácií o dojčení. Podpora spoločnosti spočíva často v tom, že pokiaľ má žena nejaký problém s dojčením, poradia jej, aby si to nebrala k srdcu – toto však nie je skutočná podpora…
Sunar Premium je vyvinutý podľa vzoru materského mlieka a vychádza z viac ako 80 rokov výskumu. Jeho unikátna receptúra obsahuje exkluzívnu kombináciu živín prirodzene sa vyskytujúcich v materskom mlieku. Okrem iných je to mliečny tuk, ktorý je druhou najzastúpenejšou zložkou materského mlieka. V mlieku je prítomný vo forme guličiek, ktoré sú obalené lipo-proteínovou membránou (MFGM), ktorá je obzvlášť bohatá na esenciálne bioaktívne látky podporujúce správny rast a vývoj dieťaťa. Mliečny tuk taktiež dodáva mlieku jeho lahodnú chuť, a preto je deťmi veľmi dobre prijímaný a majú tak spokojné bruško. Hoci by sa to mohlo zdať samozrejmé, nie každé dojčenské mlieko obsahuje mliečny tuk!